Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II LO w Łodzi przekazało znalezioną listę więźniów do Muzeum Auschwitz [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach, (opr. ŁC)
Grzegorz Gałasiński
Lista z danymi osób, które w 1941 roku zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, została przekazana w piątek (20 marca) Delegacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Listę odnalazła bibliotekarka w księgozbiorach II LO w Łodzi.

Anna Dobrowolska, bibliotekarka II LO w Łodzi odnalazła (w lutym) listę osób, które w 1941 roku trafiły do obozu w Auschwitz. Odkrycia dokonała podczas porządków w księgozbiorach szkoły.

Lista więźniów Auschwitz znaleziona w księgozbiorach II LO w Łodzi

W piątek, 20 marca, odbyło się spotkanie przedstawicieli II LO w Łodzi z delegacją z Muzeum w Oświęcimiu.

Szymon Kowalewski, zastępca kierownika Archiwum w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau ustalił, że odnaleziona w księgozbiorach II LO lista więźniów to pierwsza wersja spisu osób, które 21 maja 1941 roku zostały uwięzione w obozie w Oświęcimiu. W drugiej wersji, ich liczba wzrosła z 15 do 28, dokonano też zmian w zapisie zawodów więźniów.

„Dzięki odkryciu z Łodzi i porównaniu obu wersji list dowiadujemy się więcej o sposobie pracy administracji obozu” - mówił Szymon Kowalski.

8 osób z 15-stu wymienionych w pierwszej wersji listy zmarło w ciągu pierwszych dwóch miesięcy pobytu w obozie. Dwie z nich przeżyły. Losy kolejnych pięciu nie są znane.

„ Moją szczególną uwagę zwróciła osoba Jana Mirońskiego introligatora. Nie posiadamy dokumentów na podstawie których można by odtworzyć jego dalsze losy w obozie. Poszukując informacji w internecie natrafiłem na dane: Zakładu introligatorskiego - Miroński Zygmunt, mającego siedzibę w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 31. Niestety podany numer telefonu jest nieaktualny, nie ma także informacji o aktualnym mieszkańcu Łodzi noszącym nazwisko Miroński” - mówił Szymon Kowalewski.

Na liście znalezionej w Łodzi większość osób jest narodowości polskiej. W 1941 roku obóz służył przede wszystkim jako narzędzie terroru wobec wszystkich, którzy mieli wpływ na społeczeństwo i działali niezgodnie z prawem wprowadzonym przez okupanta np. angażując się w ruch oporu. Później Auschwitz stało się przede wszystkim miejscem Holocaustu.

II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi otrzymało od przedstawicieli Muzeum Auschwitz-Birkenau zestaw książek na temat historii obozu w Oświęcimiu.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto