Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotelowy boom na Euro 2012 omija Łódź

Przemek Dana
Przemek Dana
Chociaż w Łodzi nie będzie meczy Euro 2012, to miasto i tak ...
Chociaż w Łodzi nie będzie meczy Euro 2012, to miasto i tak ... mat.prasowe/archiwum MM Łódź
Chociaż w Łodzi nie będzie meczy Euro 2012, to miasto i tak mogłoby zyskać na organizacji imprezy w Polsce. Czy jest na to w ogóle przygotowane?
Łódzkie lotnisko ćwiczyło sytuacje awaryjne przed Euro 2012

Pomysłów, by mimo wszystko zarobić na Euro jest kilka. Niedawno władze miasta zaproponowały, by Łódź w czasie Euro 2012 stała się miastem kobiet. Chcą zachęcić towarzyszące kibicom piłkarskim panie, by miło spędziły czas w naszym mieście, gdy partnerzy będą przeżywać sportowe emocje na stadionach.

Biorąc pod uwagę centralne położenie, budowaną autostradę do Warszawy i kończącą się rozbudowę lotniska, Łódź mogłaby też zachęcić samych kibiców, by spali w naszych hotelach, które będą o wiele tańsze od tych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku.

Hotele miały być, ale...

I tu pojawia się problem. Dla przykładu we Wrocławiu w połowie 2009 roku było 37 hoteli, w których spać mogło 5667 osób. Hotelarze szybko przekonali się, że to za mało i do chwili rozpoczęcia turnieju będzie ich 49, oferując gościom w sumie 8184 miejsca.

Jak wypada na tym tle Łódź? W naszym mieście, według danych Urzędu Marszałkowskiego, są obecnie 23 hotele, które mogą przyjąć 3182 gości. I do Euro 2012 liczba ta prawie się nie zmieni, chociaż hotelarze jeszcze kilka lat temu hucznie zapowiadali budowę nowych obiektów.

Liczba miejsc w hotelach w Łodzi
4-gwiazdkowe648
3-gwiazdkowe1315
2-gwiazdkowe1035
1-gwiazdkowe184

Kilka co prawda udało się zrealizować, m.in. Ambasador Centrum przy Piłsudskiego, Borowiecki przy Kasprzaka, czy Boutique przy Milionowej, ale większość planów pozostała nadal w sferze projektów. Wystarczy wspomnieć hotel Hilton przy Mickiewicza. Na pewno do Euro nie będzie też Novotela przy skrzyżowaniu Sienkiewicza z Piłsudskiego, bo budowa dopiero się rozpoczęła, a pierwotnie miał być gotowy w 2012 roku.

Wszystko wskazuje zatem na to, że przed pierwszym gwizdkiem Łódź wzbogaci się tylko o jeszcze jeden i to bardzo długo wyczekiwany hotel - Holiday Inn ze 134 pokojami na skrzyżowaniu Piotrkowskiej i Radwańskiej.

Łódzki problem - hotele o niskim standardzie

Oczywiście można postawić pytanie, czy w Łodzi jest potrzebne więcej hoteli? - Jeśli weźmiemy pod uwagę frekwencję w już istniejących, to liczba hoteli jest wystarczająca - mówi prof. Bogdan Włodarczyk z Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. - Trudno natomiast stwierdzić, czy gdyby było więcej hoteli, to nie przyjeżdżałoby więcej klientów, którzy teraz nie przyjeżdżają, bo nie ma tych hoteli. Taka kwadratura koła - zauważa prof. Włodarczyk.

I jako przykład podaje hotel andels, który był pierwszym, czterogwiazdkowym hotelem w Łodzi i do dzisiaj w swojej klasie ma tylko jednego konkurenta. - W Łodzi nie budowano tej klasy hoteli, bo uważano, że nie będą miały klientów. Andels udowodnił, że zapotrzebowanie jest i to duże - podkreśla prof. Włodarczyk.

Co do jednego nie ma już zatem wątliwości. - Problemem Łodzi nie tyle jest liczba miejsc w hotelach, co liczba miejsc w hotelach o wysokim standardzie - uważa Marcin Masłowski z biura prasowego urzędu miasta.

Dodajmy tylko, że w mieście nadal nie ma - nawet w planach - hotelu pięciogwiazdkowego.

Liczba miejsc noclegowych w Łodzi
obiekty skategoryzowane
(hotele, motele, schroniska młodzieżowe, domy wycieczkowe)
3792
obiekty nieskategoryzowane
(pokoje gościnne, apartamenty, hostele i inne)
1521
Łącznie5313

Straciliśmy szansę na Euro

Gdy w innych miastach na potęgę powstają zatem nowe hotele, łódzka baza powiększa się w zwolnionym tempie. Obecnie trwa budowa dwóch, czterogwiazdkowych obiektów - wspominanego Novotela oraz Double Tree by Hilton przy Łąkowej. Obydwa hotele mają przyjąć pierwszych gości w 2013 roku i do ich dyspozycji oddadzą łącznie ok. 350 pokoi.

Hotele, chociaż nie wiadomo jeszcze kiedy, powstać mają też m.in. przy skrzyżowaniu Struga i Gdańskiej (budowa trwa już od kilku lat), przy Kościuszki (obok NBP). Do urzędu miasta wpłynęły też kolejne trzy wnioski o wydanie warunków zabudowy dla hotelu przy al. Piłsudskiego, hostelu przy ul. Piotrkowskiej i budynku z usługami hotelowymi przy ul. Rudzkiej.

A co z Euro? - Źle przygotowany projekt, a co za tym idzie brak meczy Euro 2012 sprawiły, że Łódź przegapiła swoją szansę - uważa prof. Włodarczyk. - Teraz trzeba jak najlepiej wykorzystać tę bazę noclegową, którą posiadamy. Przygotować zintegrowany program i atrakcje, które zachęcą do przyjazdu do Łodzi taką liczbę gości, jaką będziemy w stanie przyjąć - dodaje.

Zobacz, jak w innych miastach wygląda sprawa z hotelami na Euro 2012:
* Hotele na Euro 2012 we Wrocławiu gotowe
* Kibice na Euro 2012 w Poznaniu będą mieli gdzie spać
* W Warszawie hotele w czasie Euro 2012 zajmą urzędnicy

* Hotele w Katowicach czekają na gości Euro 2012
* W Trójmieście zachęcają do wynajęcia mieszkania kibicom na Euro 2012

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto