Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra na ulicy Piotrkowskiej

Redakcja
Gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra na ulicy Piotrkowskiej
Gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra na ulicy Piotrkowskiej Grzegorz Gałasiński
Gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra zostały odsłonięte w sobotę na ulicy Piotrkowskiej. To 77. i 78. gwiazda w Łódzkiej Alei Gwiazd.

Gwiazdy popularnych aktorów pojawiły się na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości numeru 63. Uroczyste odsłonięcie oklaskiwała liczna grupa mieszkańców miasta.

- Jestem ujęta i mocno wzruszona - powiedziała Katarzyna Figura. - To nie tylko wielka przyjemność dla nas, ale też święto filmu, twórczości. Cieszę się, że dzieje się to w Łodzi, która na zawsze pozostanie filmowa.

O wzruszeniu mówił również Jerzy Stuhr.

- To dla mnie szczególna sytuacja także dlatego, że w znajdującym się obok Hotelu Grand mieszkam zawsze, kiedy jestem w Łodzi, od trzydziestu pięciu lat - podkreślił. - Teraz będę mógł z okna apartamentu Jerzego Stuhra, który znajduje się w hotelu na trzecim piętrze, patrzeć sobie na gwiazdy Kasi i moją. To w Grand Hotelu podczas długich rozmów rodziły się tak ponadczasowe kwestie, jak "Kobieta mnie bije", "Kierunek - wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja" czy "Ja wami każę nakarmić ptaszysko". Łódź zawsze była mi bardzo bliska, spędziłem tu dużo czasu. Teraz będzie to dla mnie tym bardziej jedno z najbliższych miejsc na Ziemi.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr należą do najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów. Katarzyna Figura ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, zagrała m.in. w takich filmach, jak „Ga-ga chwała bohaterom” Piotra Szulkina, „Pociąg do Hollywood” Radosława Piwowarskiego, „Kingsajz” Juliusza Machulskiego, „W klatce” Barbary Sass, „Porno” Marka Koterskiego, „Pierścień i róża” Jerzego Gruzy, „Panny i wdowy” Janusza Zaorskiego. Grała u Andrzeja Kondratiuka w „Mlecznej drodze”, „Wrzecionie czasu” i „Słonecznym zegarze”, u Jerzego Stuhra w „Historiach miłosnych”, u Janusza Majewskiego w „Złocie dezerterów”, ponownie u Radosława Piwowarskiego w „Autoportrecie z kochanką”, ponownie u Janusza Zaorskiego w „Szczęśliwego Nowego Jorku”, u Romana Polańskiego w „Pianiście”. Za rolę Gosi w „Ajlawju” Marka Koterskiego dostała w 1999 roku Złote Lwy. Ta sama nagroda trafiła w jej ręce cztery latach później za rolę Ubicy w „Ubu Królu” Piotra Szulkina. Za rolę Haliny w „Żurku” Ryszarda Brylskiego została nagrodzona Złotym Orłem - Polską Nagrodą Filmową.

Sympatię rzesz widzów zaskarbiła sobie brawurowo zagraną rolą Rysi w blockbusterach Juliusza Machulskiego „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”. Komediowy temperament pokazała także jako niezapomniana Podstolina z fredrowskiej „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy , nominowana za tę rolę do Złotego Orła. Zagrała także w „Zakochanych” Piotra Wereśniaka, zdobywając nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wystąpiła także w hollywoodzkich produkcjach: „The player” i „Pret-à-Porter” Roberta Altmana. Do znaczących filmów z jej udziałem w ostatnich latach należą „Cudowne lato” Ryszarda Brylskiego, „Yuma” Piotra Mularuka, „Panie Dulskie” Filipa Bajona i „7 uczuć” Marka Koterskiego. Artystka ma również na koncie znakomite role teatralne.

Jerzy Stuhr jest aktorem oraz reżyserem teatralnym i filmowym, scenarzystą, jurorem międzynarodowych festiwali filmowych, autorem ośmiu książek. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Nagradzany wielokrotnie jako aktor i reżyser oraz autor scenariuszy na krajowych i zagranicznych festiwalach, otrzymał wiele prestiżowych nagród za całokształt twórczości.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Urodzony w Krakowie, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Wieloletni pedagog i profesor oraz rektor krakowskiej PWST, wykładał też na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa. Od 1980 roku wykładał na uczelniach we Włoszech. Reżyserował i grał w teatrach włoskich w sztukach Witkacego i Mrożka; zagrał w filmach m.in. w reżyserii Nanniego Morettiego („Il Caimano” i „Habemus papam”), Luki Manfrediego („Ultimo Papa Re”), a ostatnio w filmie „I odpuść nam nasze długi” w reż. Antonio Morabito.

W Polsce grał u Krzysztofa Kieślowskiego, Feliksa Falka, Andrzeja Kotkowskiego, Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych. Aktor kina moralnego niepokoju, ogromną popularność zdobył rolami w filmach „Wodzirej”, „Amator”, „Obywatel Piszczyk” czy „Seksmisja” i w wielu innych; niezrównany w dubbingach („Shrek”, ostatnio „Twój Vincent”).

Stworzył wiele ról w teatrach krakowskich: reżyserował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi. Twórca wielokrotnie nagrodzonych w kraju i za granicą filmów: „Spis cudzołożnic” (1994), „Historie miłosne” (1997) „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), „Duże zwierzę” (2000), „Pogoda na jutro” (2003), „Korowód” ( 2007) oraz „Obywatel” (2013).

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra na ulicy Piotrkowskiej - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto