Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźne skutki stosowania leków

Redakcja
Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek zaaplikować sobie witaminki bez konsultacji z lekarzem? Albo przerwać kurację, bo przecież już wam się poprawiło? Takie nieodpowiedzialne zażywanie leków może być tragiczne w skutkach...

Z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej medykamentów. Zachęcają do tego nie tyle lekarze, co reklamy telewizyjne i radiowe. Boli cię głowa/ząb/brzuch/gardło, masz depresję, katar, kaszel, jesteś zestresowana/y, nie możesz skoncentrować uwagi, chcesz schudnąć, masz zgagę, brak Ci witamin/magnezu/żelaza/wapnia, chcesz wzmocnić serce/włosy/paznokcie/odporność, Twoja wątroba nie domaga... Uff... W aptekach znaleźć można remedium bez recepty chyba na wszystkie możliwe dolegliwości (zarówno te rzeczywiste, jak i te wimaginowane).

Długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków może mieć bardzo negatywne skutki. Cierpi na tym zwłaszcza nasz przewód pokarmowy. A powikłania są groźne: zapalenie przełyku, zapalenie żołądka, wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, zapalenie jelit. Zaczyna się jednak dość niewinnie, pierwsze objawy to zgaga, biegunka, wzdęcia, czy ból brzucha.

Największe błędy jakie popełniamy podczas "samoleczenia" to m.in. zażywanie wielu podobnych leków na jedną dolegliwość oraz branie czegoś "na zapas". Wydaje się, że jeśli lek jest łatwo dostępny, nie może być niebezpieczny i można go stosować bez ograniczeń. Organizm nie robi jednak zapasów z witamin. Łykanie tabletek bez potrzeby może być więc tylko szkodliwe. Tak naprawdę stosowanie każdego leku - jako substancji chemicznej - powinniśmy konsultować z lekarzem.

Badania przeprowadzone dla programu edukacyjnego "Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia" przez TNS OBOP wykazały, że aż 31% Polaków bagatelizuje lub w ogóle nie zdaje sobie sprawy z negatywnych skutków, jakie niesie za sobą długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków. Czas zmienić te statystyki. Zamiast "szprycować" się niepotrzebnie medykamentami (często o wątpliwej skuteczności, o działaniu polegającym jedynie na efekcie placebo), może lepiej zadbać o prawidłową dietę i znaleźć czas na aktywność fizyczną?

MM Łódź poleca:

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto