Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gramofony Foniki na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi [ZDJĘCIA]

Darek Matyjaszczyk
Gramofony Foniki na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi
Gramofony Foniki na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi Krzysztof Szymczak
Gramofony i sprzęt grający produkowany przez Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica można oglądać od środy w Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15.

„Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica” to tytuł wystawy, którą odwiedzający Muzeum Miasta Łodzi mogą zobaczyć do 30 października.

Popularny gramofon Bambino, podobnie jak późniejsze modele o wysokich parametrach “Hi-Fi”, to tytułowi “stali bywalcy” prywatek czasów PRL-u. Choć wspomnienia związane z ówczesnymi imprezami są często nadal żywe, to nie każdy wie, że prawie wszystkie gramofony od lat powojennych do okresu po transformacji ustrojowej produkowane były w Łodzi, w nowoczesnych jak na owe czasy Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica. Ich historię przypomni Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawa w Muzeum przypomni czasy świetności łódzkiego przemysłu radiofonicznego, kiedy w Łodzi przy ul. Wróblewskiego i w kilku oddziałach powstawały gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych, słowem szeroko pojęty sprzęt dźwiękowy. To właśnie zbiór ponad 50 gramofonów, wzmacniaczy i innych urządzeń audio produkowanych przez łódzką Fonikę złoży się na główną część wystawy. Ale zwiedzający zobaczą ponadto archiwalne dokumenty, prasę fachową oraz materiały reklamowe, które promowały Fonikę w Polsce i na świecie.

Wiele wyrobów Foniki charakteryzowało się doskonałą jakością i uzyskiwało wyróżnienia na targach krajowych i zagranicznych, a niektóre z nich są w stanie konkurować z markowym sprzętem wytwarzanym obecnie. Same Zakłady były rozbudowaną strukturą, obejmującą wydziały projektowe, produkcyjne, biurowe, bazę wczasową, medyczną, transportową – czyli cały złożony system charakterystyczny dla swoich czasów. Niestety burzliwe zakończenie działalności przedsiębiorstwa – w czasie po transformacji ustrojowej – spowodowało likwidację dokumentów i archiwaliów.

Dlatego w tworzeniu wystawy pomogli łodzianie, zarówno byli pracownicy Zakładów, ale też mieszkańcy, którzy pamiętają wspaniałe prywatki i spotkania przy dźwiękach płynących z gramofonów z łódzkiej wytwórni. Udostępnili oni muzeum sprzęt i inne pamiątki, takie jak zdjęcia czy dokumenty, które staną się częścią ekspozycji, a po jej zakończeniu część z nich wzbogaci zbiory instytucji na stałe.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dla dorosłych (spotkania z dyrektorem i pracownikami zakładów, testy sprzętu) i dla dzieci (zajęcia edukacyjne o dźwiękach i muzyce), a także wydany w przyszłym roku katalog poświęcony dawnej Fonice prezentujący najciekawsze urządzenia firmy, wspomnienia pracowników oraz współczesne i archiwalne fotografie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto