Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści zdawali małą maturę z patriotyzmu

Maciej Kałach
Młodzież z gimnazjum nr 29 i innych szkół nie spodziewała się tak dużej dawki tematów związanych z patriotyzmem
Młodzież z gimnazjum nr 29 i innych szkół nie spodziewała się tak dużej dawki tematów związanych z patriotyzmem Grzegorz Gałasiński
Zbigniew Boniek może zacząć uważać się za klasyka literatury. Na egzaminie gimnazjalnym uczniowie musieli interpretować wypowiedź piłkarza na temat patriotyzmu. Pierwszą, humanistyczną, część sprawdzianu zdawało w województwie łódzkim ponad 26 tysięcy szesnastolatków. W środę zmierzą się z arkuszem matematyczno-przyrodniczym, a w czwartek egzamin zakończy się testem z języka obcego.

We wtorek zadowoleni ze sprawdzianu wychodzi tylko ci uczniowie, którzy zrobili porządną powtórkę z historii. Niespodziewanie to właśnie pytania z tego przedmiotu zdominowały arkusz humanistyczny. Zdający mogli się posiłkować tekstami źródłowymi, wśród których znalazła się "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech". Trzecioklasiści musieli wskazać, ile słów z jej pierwszej zwrotki zmieniło się w porównaniu z obecnym brzmieniem hymnu państwowego.

- Masakra - rzuciła, wychodząc z sali, Marta Lewandowska, uczennica gimnazjum nr 34 w Łodzi. A jej kolega Piotrek Zieliński przyznał, że nie wie, czy dobrze ułożył w kolejności według dat pierwszy rozbiór Polski, uchwalenie Konstytucji 3 maja i wybuch insurekcji kościuszkowskiej. - Z moich spostrzeżeń wynika, że większość zdających opuszczała dziś szkołę z uśmiechem od ucha do ucha - mówi Maciej Mamiński, dyrektor gimnazjum nr 34.

Egzamin gimnazjalny 2011: część humanistyczna - arkusze i odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny 2011: część matematyczno-przyrodnicza, arkusze i odpowiedzi

Mamiński chwalił wczoraj autorów arkusza za jasno podany temat wypracowania, zamieszczony na koniec arkusza. Uczniowie musieli napisać rozprawkę, w której musieli odnieść się do stwierdzenia: "Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i w czasach pokoju".

- Napisałam, że Jan Paweł II był papieżem po wojnie, a interesował się losem ojczyzny, więc patriotyzm, gdy panuje pokój, jest możliwy - tłumaczyła Ewa Koziróg z gimnazjum nr 34.

- Tego patriotyzmu było chyba trochę za dużo. W arkuszu spośród postaci na czterech ilustracjach musieliśmy rozpoznać Rejtana, wyjaśnialiśmy też, czym zasłużyli się dla Polski Tadeusz Kościuszko, Jan Henryk Dąbrowski i Józef Piłsudski. Przed tematem rozprawki w arkuszu było też polecenie napisania listu do dyrektora szkoły z prośbą o pieniądze na otworzenie muzeum - wylicza Maciek Józwik, uczeń gimnazjum nr 29 w Łodzi.

Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, twierdzi, że w całym województwie podczas sprawdzianu nie doszło do żadnych incydentów.

Najbardziej optymistyczni ze spotkanych przez nas uczniów liczą na zdobycie z arkusza humanistycznego 40 punktów - maksimum to 50 punktów. Dziś tyle samo punktów można zebrać z części ścisłej sprawdzianu. Wyniki z wtorku i środy są brane pod uwagę przy naborze do ogólniaków i szkół zawodowych. Czwartkowy egzamin z języka obcego po raz ostatni jest przy tej rekrutacji bez znaczenia.

Gimnazjaliści poznają swoje wyniki 15 czerwca.

* * * * *

W 2010 r. Łódzkie poniżej średniej

Przed rokiem trzecioklasiści z naszego regionu uzyskali z części humanistycznej egzaminu średnio 29,69 punktu. Krajowa przeciętna wynosiła wtedy 30,34, a punktów do zdobycia było 50.

Od młodzieży z łódzkiego lepiej wypadli młodzi mieszkańcy Mazowsza, Małopolski, Śląska, województwa lubelskiego, a nawet świętokrzyskiego, gdzie egzaminy zwykle wypadają słabiej niż w Łódzkiem. Za to w 2010 r. nasi gimnazjaliści napisali lepiej niż wyniosła krajowa przeciętna część matematyczno-przyrodniczą. Średnio zdobywali 24,01 pkt, a statystyczny polski uczeń 23,90.

Czytaj również:

Egzamin gimnazjalny 2011 - serwis specjalny

Po egzaminie gimnazjalnym trzeba wybrać szkołę średnią

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto