Gdzie szukać pracy dodatkowej na wakacje? W tych branżach znajdziesz ją na dłużej

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Epidemia COVID-19 diametralnie zmieniła sytuację osób chętnych do podjęcia pracy dodatkowej. Część pracowników ze Wschodu opuściła Polskę, a niektóre branże zintensyfikowały poszukiwania pracowników. Zobacz, jak będzie w wakacje.

Z usług agencji zatrudnienia korzysta coraz więcej osób, które straciły źródło utrzymania przez koronawirusa. Zmalało natomiast zainteresowanie tego typu pośrednictwem wśród pracowników ze Wschodu. Duża część Ukraińców na początku pandemii zdecydowała się na powrót do swojego kraju. Te osoby, które postanowiły ponownie podjąć się pracy tymczasowej, mogą wrócić na wakacje.

Praca dodatkowa a obywatelstwo

W I kw. 2020 r. polscy pracownicy nie martwili się o to, że koledzy z Ukrainy zabiorą im pracę. 87% respondentów Personnel Service nie wyrażało takich obaw, ale co trzeci badany (33%) uważał, że wzrost płac wyhamuje przez napływ siły roboczej zza wschodniej granicy. Prawie dwa razy tyle, bo 61% badanych, nie brało pod uwagę takiego scenariusza.

Z najnowszej edycji „Barometru polskiego rynku pracy” Personnel Service wynika, że lwią część Ukraińców w Polsce stanowią pracownicy tymczasowi, a co trzeci pracownik w Ukrainy jest zainteresowany pracą w naszym kraju niemal na równi z zatrudnieniem w Niemczech.

Chociaż okres wakacyjny sprzyja poszukiwaniom pracy dodatkowej, to w tym roku sytuacja na rynku jest inna niż zazwyczaj. Branżami, które najmocniej ucierpiały na pandemii, są: gastronomia, hotelarstwo i branża drobnych usług. Pracodawcy z tych branż mniej chętnie niż zazwyczaj zatrudniają nowe osoby.

Praca dodatkowa w e-commerce

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne Polacy częściej robią zakupy w internecie. W związku z tym potrzebni są nowi pracownicy do branży e-commerce. Prawdziwy boom w sektorze e-commerce miał miejsce na przełomie marca i kwietnia, ale można założyć, że koronawiurs zmieni na stałe nasze nawyki zakupowe. W związku z rozwojem e-handlu pracodawcy poszukują kurierów, magazynierów i pracowników logistyki – wynika z danych Manpower.

Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest zróżnicowane i zależy od wielu czynników takich, jak region czy bliskość centrów logistycznych. Przykładowo, na Śląsku brakuje osób do zbiorów szparagów. Z kolei w miastach i miejscowościach, w których są zlokalizowane duże magazyny, pracę dodatkową lub stałą mogą dostać kurierzy, operatorzy wózków widłowych czy pracownicy do obsługi przesyłek. Zwróciła na to uwagę m.in. Iwona Szmitkowska z Work Service.

Szukając pracy dodatkowej na wakacje, trzeba liczyć się z tym, że ogłoszeń jest mniej, a niektóre oferty pracy zniechęcają do aplikowania. Mniej atrakcyjni pracodawcy piszą, że „wynagrodzenie jest uzależnione od liczby przepracowanych godzin” lub oferują niskie stawki. W praktyce może się okazać, że zarobki nie będą satysfakcjonujące przez brak zleceń. Co ciekawe, nową formą zachęty do pracy dodatkowej stał się „brak bezpośredniego kontaktu z osobami przebywającymi na kwarantannie”.

Rynek pracy jest niepewny

Eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych także zauważyli, że rynek pracy wyhamował. Spodziewają się, że przestój utrzyma się do końca wakacji. Świadczy o tym Wskaźnik Rynku Pracy, który informuje z wyprzedzeniem o trendach związanych z bezrobociem. W czerwcu trzeci raz z rzędu wskaźnik ten wzrósł on o blisko 1 pkt procentowy. Co prawda bezrobocie rośnie wolniej, w porównaniu z dwoma poprzednimi miesiącami, ale w dalszym ciągu idzie w górę.

Niepewna sytuacja na rynku pracy sprawiła, że spowolniła konsumpcja. Według ekspertów BIEC upłynęło jednak zbyt mało czasu od lockdownu, aby pracodawcy byli w stanie oszacować, o ile zmalał popyt na ich usługi czy towary. Przedsiębiorcy starają się zachować elastycznie i na bieżąco korygują plany zatrudnienia, niemniej ich wyniki finansowe mogą być dalekie od ideału.

Mimo że firmy nie planują zwolnień na tak wielką skalę, jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach, to w dalszym ciągu odsetek pracodawców deklarujących redukcję etatów jest wyższy od odsetka przedsiębiorstw zapowiadających nowe rekrutacje. Eksperci BIEC zauważyli także, że więcej osób niż w poprzednich miesiącach wyrejestrowało się z urzędów pracy ze względu na znalezienie zatrudnienia. W dalszym ciągu jednak liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych jest wyższa niż w marcu czy kwietniu.

„Nadal należy liczyć się ze wzrostem stopy bezrobocia silniejszym niż wskazują obecne, oficjalne dane” – uważają eksperci BIEC. Według nich stan zawieszenia „prawdopodobnie potrwa jeszcze do końca wakacji, a najwcześniej jesienią będzie można ocenić skalę i trwałość zmian na rynku pracy”.

Kiedy przyjdzie kolejna fala zwolnień?

W II kw. br. wiele firm funkcjonowało w ograniczonym zakresie. Aby utrzymać się na rynku, niektórzy pracodawcy skorzystali z rządowych form wsparcia. Pracownicy natomiast próbowali się ratować, pracując w domu lub szukając zatrudnienia w sektorze usług. Niestety pomoc rządu, np. dopłaty do pensji pracowników, wygaśnie na jesieni. Pojawia się pytanie, jakie zmiany na rynku pracy nastąpią w związku z tym.

Z danych OTTO Work Force Polska wynika, że aż 45% osób nowo zatrudnionych podczas pandemii stanowią osoby zwolnione przez COVID-19. Są to głównie byli pracownicy lokali gastronomicznych, usługowych i produktowych. Aż 30% nowych pracowników tymczasowych było zatrudnionych w gastronomii, 27% – w produkcji, a 23% – w usługach.

Epidemia COVID-19 to dobry moment na przebranżowienie

Epidemia COVID-19 zmusiła także wiele osób do pracy w nowej branży. 68% pracowników podejmujących pracę tymczasową zdecydowało się przekwalifikować, a 70% zadeklarowało, że nie wróci do poprzedniej branży, chyba że poprawi się sytuacja na rynku. 21% respondentów bierze pod uwagę powrót do starej profesji, a 9% nie podjęło jeszcze decyzji w tym obszarze.

25% osób korzystających z usług OTTO Work Force Polska pracowało w zakładzie, który został przejściowo zamknięty, a co piąty kandydat do pracy tymczasowej ma doświadczenie zdobyte w branży, która została zamrożona. Te doświadczenia na pewno sprawiają, że pracownicy zaczęli inaczej postrzegać rynek pracy. Niektórzy zdecydowali się na pracę dodatkową, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe w niedalekiej przyszłości.

Zdecydowanie największe szanse na znalezienie pracy tymczasowej przez OTTO Work Force Polska mają kurierzy. Blisko połowa kandydatów (47%) podejmuje pracę w branży kurierskiej, 25% w logistyce, co czwarta osoba (23%) – w branży produkcyjnej, a 5% – w branży spożywczej. Zwiększone zapotrzebowanie na kurierów oraz pracowników do działów logistyki ma związek nie tylko z przyśpieszonym wzrostem branży e-commerce, ale także z rosnącą rolą technologii w naszym życiu.

Zmiana struktury zatrudnienia, duży ruch na rynku pracy tymczasowej oraz odpływ pracowników ze Wschodu w pierwszych miesiącach pandemii nie oznacza, że jest łatwiej o pracę. Niektórzy Polacy pracujący za granicą również wrócili do Polski w pierwszy, półroczu. Ponadto praca tymczasowa coraz częściej staje się pierwszym wyborem osób, które utraciły źródło dochodów.

Aż 92% osób szukających pracy tymczasowej za pośrednictwem OTTO Work Force Polska w czasach pandemii, już wcześniej pracowało w Polsce. Stanowi to dużą zmianę, w porównaniu z 2019 r., kiedy to (według danych Eurostatu) aż 53% pracowników tymczasowych w naszym kraju stanowiły osoby urodzone poza Unią Europejską. Na rynku pracy tymczasowej następują więc poważne przetasowania.

Mniej wina w Europie

Wideo

Materiał oryginalny: Gdzie szukać pracy dodatkowej na wakacje? W tych branżach znajdziesz ją na dłużej - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie