Gazociąg wysokiego ciśnienia Kalisz-Sieradz na horyzoncie. Inwestycja ma strategiczne znaczenie. Kiedy realizacja? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Kalisz-Sieradz na horyzoncie. W sprawie wydane zostały decyzje lokalizacyjne, co daje zielone światło do realizacji inwestycji. Ta ma być sfinalizowana w ciągu kilku najbliższych lat, czemu przyklaskują lokalne samorządy. Bo dzięki przedsięwzięciu poszerzy się dostęp do ekologicznego paliwa.

Decyzje lokalizacyjne dotyczące gazociągu Sieradz-Kalisz w ostatnich dniach wydał wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Wcześniej, na początku sierpnia, wojewoda wielkopolski.

Jak przybliża Łódzki Urząd Wojewódzki, przedsięwzięcie stanowi I etap inwestycji polegającej na budowie gazociągu Kalisz – Sieradz – Meszcze (pod Piotrkowem Trybunalskim) wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województwa łódzkiego i wielkopolskiego, która stanowi zadanie towarzyszące inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Gazociąg w województwie łódzkim będzie przebiegał przez gminy: Goszczanów, Błaszki, Warta, Wróblew, Sieradz oraz miasto Sieradz.

Realizacja inwestycji – jak wylicza ŁUW - przyczyni się do m.in.: zapewnienia bezpieczeństwa i wzrostu dostaw gazu zarówno dla firm, jak i dla odbiorców indywidualnych w województwie łódzkim i wielkopolskim; przyłączenia do sieci gazowej niezgazyfikowanych gmin oraz dywersyfikowania kierunków dystrybuowania paliwa gazowego w woj. łódzkim, w tym w kierunku niegazyfikowanych terenów między Kaliszem – Sieradzem – Piotrkowem Trybunalskim. Inwestycja zapewnić ma także ciągłość dostaw gazu do istniejących odbiorców, elastyczność pracy systemu przesyłowego w sytuacjach nieciągłości dostaw gazu lub w sytuacji całkowitego braku dostaw z kierunku wschodniego i jeszcze skuteczniejszą walkę z tzw. niską emisją, wpisując się w program rządowy „Czyste powietrze”. - Inwestycja jest także zgodna z Polityką Energetyczną Państwa, która zakłada zwiększenie zapotrzebowania na gaz ziemny rynków lokalnych oraz wykorzystania tego medium przez przemysł – dodaje ŁUW.

Samorządowcy z inwestycją wiążą spore nadzieje na rozwój gmin

Burmistrz Błaszek Piotr Świderski nie ukrywa, że budowa gazociągu wysokiego ciśnienia to długo wyczekiwana inwestycja na terenie gminy, która do tej pory nie dysponowała dostępem do ekologicznego paliwa jakim jest gaz. - To co jest codziennością w dużych miastach, niekoniecznie jest dla terenów takich jak my. Inwestycja stwarza duże perspektywy rozwoju, dlatego jej przyklaskujemy i pomagamy, na ile możemy w zakresie administracyjnym.

Wagę inwestycji podkreśla także prezydent miasta Sieradza Paweł Osiewała. - To da nowe możliwości korzystania z błękitnego paliwa. Zarówno przedsiębiorcom, bo pozwoli otworzy nowe tereny pod względem inwestycyjnym. Jak i osobom fizycznym, ponieważ w Sieradzu są obszary, które nie mogą zostać przyłączone do sieci, bo nie pozwala na to wydolność istniejącej już infrastruktury gazowej.

Jakie szczegóły inwestycji?

Realizacją inwestycji zajmie się Polska Spółka Gazownictwa. - Ze względu na strategiczny charakter inwestycji, która ma stabilizować przepływ i ciśnienie pomiędzy gazociągami przesyłowymi, budowa gazociągu Kalisz – Sieradz – Meszcze będzie realizowana w oparciu o Ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Ma to usprawnić wykonanie poszczególnych etapów budowy, tak by skoordynować działania inwestycyjne dotyczące rozbudowy gazowej sieci przesyłowej i optymalizacji wykorzystania skroplonego gazu ziemnego z terminala – podkreśla PSG.

Jak przybliża PSG, inwestycja polega na budowie nowego gazociągu wysokiego ciśnienia o maksymalnym ciśnieniu roboczym 6,3 MPa i średnicy nominalnej DN 500 relacji Kalisz – Sieradz o długości ok. 62,1 km, wraz ze światłowodem i infrastrukturą towarzyszącą. W jej zakres wchodzi również budowa zespołów zaporowo-upustowych, stacji redukcyjnej i redukcyjno-pomiarowej oraz węzła zaporowo-upustowego wysokiego ciśnienia.
- Wydane decyzje lokalizacyjne umożliwią dalszą sprawną realizację prac projektowych na tym odcinku, w tym pozyskanie kompletu decyzji o pozwoleniu na budowę w marcu przyszłego roku. Prace na odcinku Kalisz - Sieradz, w tym budowa obiektów węzłowych, planowane są w okresie od września 2022 roku do czerwca 2026 roku – zapowiada PSG.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie