Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria obok hipermarketu

Magdalena Rubaszewska
Foto: A. Szczepanik, Archiwum ECE - Galeria Łódzka pomieści 120 sklepów różnych branż - odzieżowej, galanteryjnej, obuwniczej, jubilerskiej, spożywczej, rtv.
Foto: A. Szczepanik, Archiwum ECE - Galeria Łódzka pomieści 120 sklepów różnych branż - odzieżowej, galanteryjnej, obuwniczej, jubilerskiej, spożywczej, rtv.
Po ekspansji hipermarketów przyszła kolej na centra handlowo - rozrywkowe. Ma je już kilka miast w Polsce. To przedsięwzięcia, w które inwestuje się setki milionów złotych, a które potem przyciągają setki tysięcy ...

Po ekspansji hipermarketów przyszła kolej na centra handlowo - rozrywkowe. Ma je już kilka miast w Polsce. To przedsięwzięcia, w które inwestuje się setki milionów złotych, a które potem przyciągają setki tysięcy klientów i osiągają wielkie obroty. Najemcom, chcącym w nich otworzyć swoje sklepy, stawia się wysokie wymagania.Po ekspansji hipermarketów przyszła kolej na centra handlowo - rozrywkowe. Ma je już kilka miast w Polsce.

To przedsięwzięcia, w które inwestuje się setki milionów złotych, a które potem przyciągają setki tysięcy klientów i osiągają wielkie obroty. Najemcom, chcącym w nich otworzyć swoje sklepy, stawia się wysokie wymagania. Do Sadyba Best Mall w Warszawie przyjeżdżają autokarowe wycieczki. W pierwszy weekend po otwarciu Galerię Dominikańską we Wrocławiu odwiedziło 250 tysięcy ludzi.

Zagraniczni inwestorzy nie ominęli Łodzi. W przyszłym roku zostanie otwarte jedno takie centrum, a rozpocznie się budowa dwóch następnych. Najwcześniej, bo jesienią 2002 roku zaledwie 300 metrów od Piotrkowskiej ruszy Galeria Łódzka. Teraz z przepastnego wykopu na al. Piłsudskiego wyłania się już parter budynku, a w listopadzie będzie można obejrzeć fragment fasady.

Łódzkie centrum to inwestycja o wartości 200 mln marek. Jeden z trzech niemieckich inwestorów - firma ECE - specjalizuje się w projektowaniu, budowie, wynajmie i zarządzaniu centrami. Ma 60 takich obiektów głównie w Niemczech. Ich obroty wynoszą 15 mld marek rocznie. Trwają przygotowania do budowy 13 kolejnych centrów, wśród nich m. in. Arkady na Węgrzech.

Od sierpnia działa pierwsze centrum w Polsce - Galeria Dominikańska we Wrocławiu.

- Pierwszego dnia przyszło 91 tysięcy osób, a w pierwszy weekend - 250 tysięcy. Ludzie przyjeżdżali z innych miast - mówi Jan Dębski z ECE Projektmanagement Polska.

- Nie będziemy kolejnym hipermarketem - zapewnia Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii. - To nowy pomysł na handel. Nie stanowimy zagrożenia dla innych sklepów. W miastach niemieckich po otwarciu centrów obroty w okolicznych sklepach wzrosły o 18 procent.

Galeria Łódzka o powierzchni 40 tys. m kw będzie składać się z trzech kondygnacji połączonych ruchomymi schodami oraz z pasażu przebiegającego przez jej środek. Pokryty szklanym dachem ma przypominać miejską ulicę ze sklepikami, knajpkami i barami, miejscami do odpoczynku, ławeczkami przy kwietnikach i fontannach. W całej galerii znajdzie się 120 sklepów tworzących „miks branżowy” - jak nazywają to inwestorzy. 60 procent pomieszczeń wynajęły już firmy tekstylne, obuwnicze, galanteryjne, hipermarket HIT, sklep rtv Media Markt, jubiler, usługi, a także kawiarnie, bary i restauracje.

Kilkaset metrów dalej, u zbiegu ul. Żeromskiego i al. Mickiewicza, na 3 - hektarowym terenie, gdzie stoją jeszcze budynki Zakładów Przemysłu Wełnianego Norbelana, wyrośnie drugie centrum handlowo - rozrywkowe Łódź Plaza. Zbuduje je firma Plaza Center Group z kapitałem izraelskim, która takie obiekty stawiała na Węgrzech. Teraz inwestuje w Polsce - do 2006 roku zamierza wybudować 44 centra w miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Pierwsze z nich kosztem 50 mln dolarów powstało w Warszawie - Sadyba Best Mall, dwukrotnie większe od Łódź Plaza. W najbliższych latach dwa kolejne powstaną w Krakowie i Rudzie Śląskiej.

Największą atrakcją łódzkiego obiektu stanie się z pewnością trójwymiarowe kino o 25 metrach wysokości. Zaplanowano również kilka mniejszych sal kinowych oraz sale bilardowe, kręgielnię, galerię 180 sklepów i punktów usługowych.

- Trwa wybór głównego wykonawcy. Potem rozpocznie się wyburzanie starych budynków i budowa nowego kompleksu - zapowiada Krzysztof Armel, dyrektor firmy Plaza Center na Polskę północną.

Francuska firma Apsys szykuje się do rozpoczęcie największego swojego przedsięwzięcia w Europie Środkowej, czyli projektu Nowy Świat. Koszt oceniono na 100 mln dolarów. W fabryce Israela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej powstanie miasto w mieście. Wyburzono już przybudówki i hale, które postawiono po wojnie. Budynki o wartości historycznej zostaną odrestaurowane. Na obszarze 180 tys. m kw z rynkiem w centrum będą zlokalizowane hotel z 200 pokojami, hipermarket Geant, sklep dla majsterkowiczów, 200 butików mieszczących się na dwupiętrowej galerii, 20 sklepów odzieżowych i z wyposażeniem wnętrz.

Część rozrywkowa przedstawia się jeszcze bardziej zachęcająco - kręgielnia z 25 torami, klub fitness z basenem, 10 sal kinowych w tym jedna na 200 miejsc, dyskoteka i estrada przewidziana na koncerty plenerowe, wiedeńska ciastkarnia, francuska winiarnia, polski browar i kilkanaście innych kawiarni, restauracji i barów. Do jednego z budynków przeniesie się Muzeum Sztuki, a w dwóch innych będą się mieścić Międzynarodowe Centrum Promocji Mody i Dziecięce Muzeum Nauki i Techniki.
Otwarcie zapowiedziano na koniec 2003 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto