Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Mistrzów Polskich - wystawa o charakterze domowym

Anna Wójcik
Anna Wójcik
- Cieszę się, że te prace żyją na nowo - podsumował Galerię Mistrzów Polskich Krzysztof Musiał, który przekazał ponad 120 prac Muzeum Miasta Łodzi.

Od dziś (23 października) łodzianie mogą oglądać Galerię Mistrzów Polskich, czyli ponad 120 dzieł wybitnych indywidualności. Wśród nich można znaleźć obrazy, rysunki i rzeźby 60-ciu wybitnych artystów - od Małachowskiego do Aleksandra Blondera. Prace, realizowane w latach 1864-1945, zostały przekazane Muzeum Miasta Łodzi przez Krzysztofa Musiała - miłośnika, kolekcjonera sztuki i jednocześnie jednego z najbogatszych Polaków. - Ta wystawa jest wyjątkowa. Jej wyjątkowość polega na tym, że to pierwszy przypadek w Polsce, kiedy prywatna kolekcja pojawiła się w państwowym muzeum - podkreśla Ryszard Czubaczyński, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla mojej kolekcji - dodaje z dumą Krzysztof Musiał. A nie było Panu szkoda rozstawać się z takimi dziełami? - Na początku było mi trochę szkoda rozstawać się z tym, co miałem dotychczas na co dzień, ale teraz widzę, że warto było. Cieszę się, że te prace żyją na nowo, w taki sposób i w takim wnętrzu - stwierdził Musiał.

Edukacja poprzez sztukę

W tej jedynej i wyjątkowej kolekcji zobaczyć można: portrety, autoportrety, akty, pejzaże, martwą naturę, sceny rodzajowe, religijne, mitologiczne, animalistyczne. Galeria Mistrzów Polskich to najważniejsze style, kierunki i tendencje, występujące w europejskiej sztuce drugiej połowy XIX i pierwszej XX stulecia: od romantyzmu i realizmu przez impresjonizm, symbolizm, ekspresjonizm, fowizm, kubizm, futuryzm po neoklasycyzm, koloryzm i art déco. Ale to nie oznacza, że wystawa jest przeznaczona tylko dla znawców sztuki. Organizatorzy położyli duży nacisk na edukację. Wymiar dydaktyczny możemy dostrzec przy każdej pracy, obok której umieszczono krótki opis na jej temat.

Xawery Dunikowski, Półpostać kobiety
Władysław Ślewiński, Odpust w Bretanii

Poza tym wystawę charakteryzuje kameralność, dzieła zostały zlokalizowane w małym wnętrzu, zostały one uporządkowane tematycznie. Całej wystawie towarzyszą elementy domowe, czyli stolik, krzesła, fotel. - Ten wystrój sprawia, że czuję się jakbym był we własnym domu - mówi Krzysztof Musiał podczas oglądania wystawy. - To dla mnie ogromne przeżycie - dodaje.

Organizatorzy nie ukrywają, że w przyszłości wystawa w Pałacu Poznańskiego może się wzbogacić o kolejne dzieła z kolekcji Krzysztofa Musiała. Dotychczas kolekcjoner przekazał na stałe Muzeum Miasta Łodzi obraz autorstwa Henryka Epsteina.

Czytaj także:
- "Wielkomiejska Piotrkowska" - konkurs rozstrzygnięty
- II Targi Interflat Design w hali Expo

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

Łódź Design Festival 2010


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto