Gabinet tlenoterapii hiperbarycznej oraz pomoc pielęgniarska

Materiał informacyjny - Konrad Janiszewski

Zapraszamy Was do krótkiej podróży razem z nami i gabinetem tlenoterapii hiperbarycznej TlenowaOdnowa.pl podczas której postaramy się odpowiedzieć na takie pytania jak:

 • Czym jest hiperbaria?
 • Czy niesie realną pomoc?
 • Kto może skorzystać z takiej formy terapii a kto powinien?
 • Czy jest bezpieczna?
 • Jakie są podstawowe przeciwskazania?
 • Oraz jak wygląda sesja w komorze hiperbarycznej?

Na początek jednak odpowiemy na pytanie: czym jest tlen i do czego jest potrzebny nam?

Tlen jest jednym z tych pierwiastków który jest absolutnie niezbędny do przeprowadzania wszelkich procesów fizjologicznych naszego organizmu. Stąd prosty wniosek, że niemal każda choroba lub nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu wiąże się z niedoborem tego składnika. Często do przywrócenia równowagi wystarczy kilka minut spędzonych na wdychaniu tlenu.

Co zrobić żeby jak najefektywniej wykorzystać tlen? Tutaj pojawia się hiperbaria czyli nauka która swymi początkami sięga roku 1662 kiedy to niejaki Henshaw skonstruował swoją pierwszą komorę hiperbaryczną. Od tamtego czasu rozpoczął się długi proces badania i wykorzystywania hiperbarii jako jednego z elementów łańcucha medycznego w leczeniu, regeneracji, oraz w kosmetologii ze względu na pozytywny wpływ na urodę. Hiperbarię zaczęto też wykorzystywać w celu zwiększenia wydolności organizmu przez zawodowych sportowców i amatorów.

Początkowo z dobrodziejstw komór hiperbarycznych korzystali nieliczni- głównie ze względu na swój status materialny czy społeczny. Z czasem jednak komory hiperbaryczne wchodziły coraz szerzej do powszechnego użytku a dzięki zaawansowanej technologii i szerokiej wiedzy na temat działania podwyższonego ciśnienia na organizm ludzki ich stosowanie stało się codziennością dla wielu osób nie tylko w leczeniu.

Hiperbaria a leczenie

To właśnie pozytywny wpływ na zdrowie był motorem napędowym tej dziedziny nauki jaką jest hiperbaria. Tlen w komorze hiperbarycznej jest nawet kilkanaście razy lepiej przyswajany przez nasz organizm.

Naukowcy i lekarze szybko odkryli że u pacjentów którzy mają podawany tlen w atmosferze podniesionego ciśnienia (czyli w komorze hiperbarycznej) znacząco skraca się okres potrzebny na rehabilitację, jest skutecznym wsparciem w leczeniu wielu chorób takich jak migrenowe bóle głowy, reumatyzm, atopowe zapalenie skóry, stopa cukrzycowa, nagła głuchota, tężyczka, wspomaga leczenie ran i urazów oraz jest zalecany u osób po przebytym udarze i w leczeniu zespołu po-Covidowego. Tlenoterapia hiperbaryczna jest również zalecana u osób ze stwierdzonym spektrum autyzmu. To również znakomite wsparcie dla osób z depresją oraz cierpiących na stres pourazowy- to wszystko potwierdzają lata prowadzonych badań klinicznych na całym świecie.

Ale na tym nie koniec.

Hiperbaria a uroda

Wraz z rozwojem wiedzy na temat komór hiperbarycznych odkryto że ich działanie przypomina niemal kapsułę czasu cofając niektóre z efektów starzenia. To dzięki temu komory hiperbaryczne stały się nieodłącznym przyjacielem wielu gwiazd ekranu i estrady jak Katy Perry czy Madonna.

W trakcie zabiegu tlenoterapii tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, dzięki czemu jest dostarczany do wszystkich naszych tkanek. Jakie są efekty dla cery? Powstaje nawet 8 razy więcej komórek macierzystych, a z nich powstają wszystkie nasze tkanki, zwiększa się produkcja kolagenu, poprawia się elastyczności skóry, redukuje zmarszczki, skóra jest lepiej odżywiona. Dodatkowo tlenoterapia hiperbaryczna jest zalecana po zabiegach medycyny estetycznej oraz plastycznej dzięki czemu efektami tych zabiegów możemy się cieszyć szybciej.

Hiperbaria a sport

Sportowcy też mają tutaj swoje miejsce.

Na skutek tlenoterapii organizm jest w stanie wchłaniać więcej tlenu, a on sam jest transportowany nie tyko przez czerwone krwinki, ale też osocze. Badania wskazują na to, że tlenoterapia zwiększa wydolność zawodowych sportowców nawet o 10%. Światowa Komisja Antydopingowa uznała (WADA), że jest to skuteczna metoda podnoszenia poziomu wydajności tlenowej organizmu, a jednocześnie nie została wprowadzona na listę środków dopingujących zakazanych.

Dodatkowe korzyści płynące z tlenoterapii:

 • przyspieszenie regeneracji organizmu,
 • przyspieszenie powrotu po kontuzji i innych urazach,
 • zmniejszenie obrzęku po uszkodzeniach mięśni,
 • zmniejszenie odczucia zakwaszenia mięśni,
 • zwiększenie ilości molekuł ATP,
 • zwiększenie produkcji komórek macierzystych,
 • zwiększenie produkcji kolagenu.

W maju tego roku w Łodzi przy ul. Gimnastycznej 126 otwarto gabinet tlenoterapii hiperbarycznej mHBOT TlenowaOdnowa.pl.

Gabinet został wyposażony w dwie komory hiperbaryczne polskiego producenta. Zostały one opracowane przy współpracy z wydziałem Hiperbarii Gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego dzięki czemu ich konstrukcja i działanie zapewniają pełne bezpieczeństwo oraz optymalne wykorzystanie tlenu podczas trwania sesji hiperbarycznej.

Kto może skorzystać z takiej sesji?

Praktycznie każdy, lista przeciwskazań jest naprawdę krótka i obejmuje głównie takie przypadki jak klaustrofobia, ostre infekcje górnych dróg układu oddechowego, padaczkę czy świeże zabiegi w obrębie klatki piersiowej. Pełna lista przeciwskazań jest dostępna w Internecie na stronie www.tlenowaodnowa.pl niemniej jednak zalecamy aby każdy skonsultował się indywidualnie z lekarzem lub personelem gabinetu TlenowaOdnowa.pl, który pomoże również w doborze optymalnej formy terapii- ilości sesji oraz czasu ich trwania.

Zakładając że lista przeciwskazań pozwala nam na odbycie sesji tlenoterapii hiperbarycznej na co powinniśmy być przygotowani?

Pierwsza z kabin- jednoosobowa- jest wyposażona w wygodny fotel z regulowanym oparciem i zagłówkiem dzięki czemu czas spędzony w komorze hiperbarycznej możemy wykorzystać zarówno na relaks jak i na efektywną pracę. Do komory można zabrać ze sobą ulubioną książkę, smartfon czy laptop. Podobnie komora dwuosobowa to świetne miejsce relaksu- tutaj pozycja jest leżąca a do komory spokojnie wchodzą nawet dwie dorosłe osoby. Śmiało może z niej korzystać dziecko z rodzicem, osoba wymagająca troski z opiekunem. Do tej komory również możemy zabrać ze sobą urządzenia elektroniczne jeśli tylko mają własne źródło zasilania.

Komora hiperbaryczna to też świetne miejsce na drzemkę.

Osoby odwiedzają TlenowąOdnowę.pl robią to z wielu różnych powodów. Czasem w grę wchodzi ratowanie życia, czasem chęć poprawy wyników sportowych- tak, tlenoterapia hiperbaryczna jest uznana przez WADA za legalny doping, korzysta z niego wielu profesjonalnych sportowców jak i amatorów. Częstymi klientkami są również panie chcące poprawić nieco swój wygląd nie narażając się jednak na bolesne zabiegi medycyny estetycznej. Czy do takiej sesji trzeba się odpowiednio przygotować? I tak i nie, chociaż w zasadzie można wejść do komory „z marszu” to trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach.

Ubiór powinien być wygodny, pozbawiony ostrych, metalowych dodatków i jak najbardziej bawełniany. Dlaczego? Sztuczne włókna mogą powodować małe wyładowania elektryczne a tego w komorze hiperbarycznej w której panuje atmosfera podwyższonego poziomu tlenu zwyczajnie chcemy uniknąć. Przed sesją nie używamy również silnych zapachów, tłustych kremów itp. A co jeśli ktoś pali papierosy? Dobra informacja jest taka że tlenoterapia hiperbaryczna pozwala nam pozbyć się toksyn z organizmu więc łatwiej będzie nam rzucić palenie i nie tylko. Szczegóły dotyczące przygotowania do sesji znajdą Państwo na stronie www.tlenowaodnowa.pl.

Jak wygląda sesja tlenoterapii hiperbarycznej w gabinecie TlenowaOdnowa.pl?

W komorze hiperbarycznej panuje atmosfera podwyższonego stężenia tlenu (ok 34%) a oddychamy poprzez mikrofon tlenowy lub maseczkę- to właśnie tą drogą do naszych płuc dostaje się powietrze mające w składzie do 96% tlenu.

Ze względu na różnicę ciśnień mogą nam towarzyszyć objawy podobne do lotu samolotem lub pokonywania wzniesień. Sama sesja trwa 60 minut od momentu osiągnięcia ciśnienia terapeutycznego 1,33 ATA a całość w zależności od czasu potrzebnego na kompresję i dekompresję oraz możliwości naszego organizmu trwa ok 80 minut. Obsługa jest z nami cały czas w kontakcie więc jeśli tylko coś nas zaniepokoi lub odczujemy dyskomfort proces kompresji i dekompresji może zostać zatrzymany.

Z ilu sesji powinniśmy skorzystać i czy po pierwszej już coś poczujemy?

To sprawa bardzo indywidualna. Ilość sesji jest głównie uzależniona od tego co chcemy osiągnąć. Czy chcemy poprawić swoją kondycję? Przyspieszyć regenerację po wzmożonym wysiłku? Pomóc swojej urodzie? A może wspomóc rehabilitację, gojenie ran lub leczyć chorobę? Możemy kierować się wskazaniami lekarza lub doświadczonego personelu.

Co ważne, komory hiperbaryczne w gabinecie TlenowaOdnowa.pl są zaprojektowane w taki sposób aby wyeliminować prawdopodobieństwo przedawkowania tlenu podczas sesji tlenoterapii hiperbarycznej.

Jak narodził się pomysł otwarcia takiego gabinetu?

Faktycznie dziś komercyjne zastosowanie hiperbarii może wskazywać na ekonomiczne pobudki ale nie w tym przypadku. Właściciele od dawna szukali pomysłu na pomaganie innym. Punktem zwrotnym był Covid który przeszli wspólnie w listopadzie 2020 roku.

To wtedy po wielu powikłaniach szukali sposobu na to aby jak najszybciej wrócić do życia na pełnych obrotach - "to był trudny okres ale pokierował nas w stronę hiperbarii, dokuczały nam między innymi problemy z koncentracją i pamięcią - tlenoterapia hiperbaryczna okazała się skutecznym środkiem zaradczym w naszym przypadku. Dlatego chcemy też pomagać innym.” I tak pielęgniarka z 18 letnim stażem wraz z managerem jeden z firm postanowili zmienić swoje życie pomagając również innym. Dzięki temu w gabinecie tlenoterapii hiperbarycznej TlenowaOdnowa.pl oprócz sesji hiperbarycznych można również skorzystać z pomocy pielęgniarskiej dostępnej w formie dojazdu do pacjenta. Jak do tej pory gabinet TlenowaOdnowa.pl odwiedziło już wiele osób w różnym wieku, od nastolatków mających problemy z trądzikiem poprzez osoby chcące jedynie poprawić swoją kondycję czy wygląd do przypadków wspomagania leczenia gdzie stawką był szybki powrót do zdrowia. Każda z tych osób, podobnie jak właściciele, ma swoją historię.

A jaka jest Twoja historia?

Zapraszamy serdecznie do gabinetu TlenowaOdnowa.pl każdego kto chce osiągać lepsze wyniki sportowe, zależy mu na szybkiej i efektywnej regeneracji, chce szybciej wrócić do zdrowia lub zwyczajnie lepiej się poczuć.

Można również skorzystać z opieki pielęgniarskiej w formie dojazdu do pacjenta. Zarówno sesje tlenoterapii hiperbarycznej jak i opiekę pielęgniarską można zamawiać telefonicznie tel. 730-059-607 lub mailowo [email protected]

TlenowaOdnowa.pl
Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej oraz usługi pielęgniarskie.
Ul. Gimnastyczna 126, Łódź.

Materiał oryginalny: Gabinet tlenoterapii hiperbarycznej oraz pomoc pielęgniarska - Łódź Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie