Fundusz wsparł rewaloryzację zabytkowych parków Łódzkiego

Artykuł sponsorowany
Trwa realizacja niektórych inwestycji w ramach programu priorytetowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków". Celem tego programu jest finansowe wsparcie działań realizowanych na rzecz układów terenów zieleni objętych ochroną na podstawie Ustawy o ochronie zabytków. W ramach dwóch edycji WFOŚiGW w Łodzi przeznaczył na wsparcie rewaloryzacji parków Łódzkiego niemalże 20 mln złotych.

W ramach I edycji dotację przyznano ośmiu parkom, w ramach II edycji siedmiu parkom naszego województwa. W ramach II edycji Park Reymonta w Łodzi uzyskał dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 2.580.000 zł, natomiast Park Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim uzyskał 2.200.000 zł.

Rewaloryzacja Parku im. Władysława Reymonta

Beneficjent: Miasto Łódź,
Nazwa zadania: Rewaloryzacja Parku im. Władysława Reymonta, Wniosek złożony w ramach Programu Priorytetowego "Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków".

Park im. Władysława Reymonta w Łodzi o powierzchni ok. 5, 97 ha znajduje się w centrum Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej Białej Fabryki Ludwika Geyera (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa).

Drzewostan parkowy składa się z 607 drzew. W strukturze wiekowej drzewostanu drzewa powyżej 120 lat stanowią 12 % całości. Największą grupę drzew stanowią drzewa w dwóch grupach wiekowych: od 40 do 70 lat - 33% oraz od 70 do 100 lat - 27%.

W parku rośnie 5 pomników przyrody: buk zwyczajny o obwodzie pnia 260 cm, dwa platany klonolistne o obwodach 315 cm i 262 cm, lipa srebrzysta o obwodzie 433 cm oraz klon pospolity o regularnym pokroju i gęstej koronie o obwodzie pnia 291 cm .

Planowana rewaloryzacja obejmuje następujące działania:

- pielęgnację 150 drzew. Zabiegi pielęgnacyjne będą polegały na: usuwaniu martwych, połamanych i zamierających gałęzi, wykonaniu cięć formujących, usunięciu jemioły oraz odrostów korzeniowych,

- posadzenie 885 krzewów. Planowany jest zakup i posadzenie następujących gatunków: berberys Thunberga, róża okrywowa, róża pomarszczona, lilak Meyera i cis pospolity,

- posadzenie 51 pnączy. Pnącza (glicynia chińska) zostaną posadzone przy nowych trejażach zamontowanych wzdłuż wschodniej granicy parku w celu zasłonięcia nieestetycznych zabudowań graniczących z parkiem,

- wycinkę 32 drzew. Planuje się wycięcie drzew suchych, zamierających oraz zagrażających bezpieczeństwu,

- karczowanie krzewów - 100 m2. Z uwagi na kolizję projektową, zaplanowano do wykarczowania skupiny starych krzewów,

- roboty przygotowawcze oraz rozbiórkowe pod budowę alejek. Budowa nowych alejek i placyków o łącznej powierzchni 4.170 m2. Przeprowadzona zostanie przebudowa zniszczonych, nierównych alejek parkowych o nawierzchni z płyt betonowych i nawierzchni glinkowo-żwirowej oraz asfaltowej wraz z niewielką korektą przebiegu alei. Główne aleje zostaną wykończone za pomocą kwadratowych płyt betonowych w kolorze beżowo-piaskowym. Planowane jest utworzenie czterech okrągłych placów na skrzyżowaniach ciągów komunikacyjnych,

- odmulenie stawu wraz z odtworzeniem umocnień skarp,

- renowację żelbetonowych schodów nad stawem,

- remont rzeźby "Dwa ślimaki". Planowana jest naprawa/uzupełnienie rzeźby za pomocą zapraw konserwatorskich, wyrównanie powierzchni, hydrofobizacja, malowanie farbami renowacyjnymi oraz utwardzenie terenu wokół obiektu.

Rewaloryzacja parku im. ks. J. Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Beneficjent: Miasto Piotrków Trybunalski,
Nazwa zadania: Rewaloryzacja zabytkowego parku im. ks. J. Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Wniosek został złożony w ramach Programu Priorytetowego "Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków".

Park imienia ks. Józefa Poniatowskiego o powierzchni ok. 7,28 ha (w tym staw - 0,4 ha oraz ogród botaniczny o powierzchni 0,9 ha) położony jest w południowej części Piotrkowa Trybunalskiego, blisko centrum.

Na terenie parku znajduje się m.in.: plac zabaw, 3 korty tenisowe oraz ściana tenisowa z parterowym budynkiem gospodarczym administrowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. W sezonie zimowym (od 15 listopada do 15 marca) funkcjonuje sezonowe lodowisko miejskie.

Na terenie parku znajdują się również trzy pomniki: pomnik upamiętniający setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, pomnik z 1924 r. upamiętniający sprowadzenie do Ojczyzny zwłok Henryka Sienkiewicza oraz pomnik ku czci Żołnierzy Wyklętych 1944-1956.

W parku zinwentaryzowano 1.360 roślin, w tym wiele drzew i krzewów rzadkich gatunków. Drzewa liczące od 71 do 100 lat stanowią 13,5% drzewostanu. Na terenie parku występuje 9 drzew o rozmiarach pomnikowych.

Planowana rewaloryzacja obejmuje następujące działania:

- rozbiórkę budynku gospodarczego w ogrodzie botanicznym,

- remont ogrodzenia parku - 0,91 km,

- modernizację alejek - 0,013 km2. Nawierzchnie alejek wykazują znaczne ubytki i spękania. Prace będą polegały na rozebraniu nawierzchni z mieszanek mineralno - bitumicznych oraz chodników z płyt betonowych. Zostaną wykonane alejki o nawierzchni żwirowo-glinkowej oraz o nawierzchni mineralno-bitumicznej. Wyremontowane zostaną również nawierzchnie gruntowe oraz mineralno-bitumiczne w ogrodzie botanicznym,

- mała architektura: remont fontanny oraz renowacja pergoli w Ogrodzie Botanicznym, montaż ławek parkowych (126 sztuk), montaż koszy na odpady i 5 tablic informacyjnych przy każdym z wejść do parku,

- zieleń: planowane jest nasadzenie tysięcy roślin wrzosowatych, okrywowych, cebulkowych i kłączy, a także nasadzenia róż wielokwiatowych i bylin, wykonanie trawników dywanowych i prace pielęgnacyjne drzew i krzewów,

- usunięcie krzewów obumarłych, zamierających, zagrażających bezpieczeństwu oraz kolidujących z planowym zagospodarowaniem parku. W zamian w innych miejscach zostaną posadzone liczne drzewa i krzewy,

- modernizacja zbiornika wodnego: obejmuje remont kanałów odpływowego i doprowadzającego wodę, a także stawu i przyłącza wodociągowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto