Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoplastikon w Muzeum Kinematografii w Łodzi uruchomiony po remoncie [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Fotoplastikon w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Fotoplastikon w Muzeum Kinematografii w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Fotoplastikon w Muzeum Kinematografii w Łodzi został poddany gruntownej renowacji. W środę został ponownie uruchomiony.

Właśnie w ten sposób można jeszcze poczuć magię. W Muzeum Kinematografii w Łodzi ponownie działa urządzenie niezwykłe - ponadstuletnia Cesarska Panorama (Kaiser-Panorama), zwana fotoplastikonem. Łódzki fotoplastikon jest jedynym w Polsce oryginałem i - według Towarzystwa Fuhrmannowskiego - jednym z zaledwie sześciu zachowanych w świecie.

Twórcą fotoplastikonu był w 1880 roku August Fuhrmann. Konstruktor miał świadomość, że unikatowy wynalazek zachęci innych do kopiowania jego pomysłu. Dlatego każde urządzenie zostało oznaczone tabliczką informującą, kto i gdzie skonstruował urządzenie.

W odrestaurowanym fotoplastikonie w tym samym czasie 25 osób może zasiąść przy numerowanych stanowiskach i, nie przesiadając się, oglądać przez okulary przesuwające się obrazki w trójwymiarze. Po obejrzeniu kompletu 25 zdjęć widzowie usłyszą dzwonek.

Kaiser-Panorama trafiła do Łodzi z Kielc w 1976 roku. Najpierw do działającego przy Muzeum Historii Miasta Łodzi Działu Kultury Filmowej, gdzie zagrała m.in. w kultowym debiucie fabularnym Juliusza Machulskiego „Vabank”. Kiedy w 1986 roku utworzono Muzeum Kinematografii, a na jego siedzibę wybrano pałac Karola Wilhelma Scheiblera, fotoplastikon zajął zaszczytne miejsce w kolekcji instytucji.

Rekonstrukcji zabytku dokonała firma Renowa K.B. Renowacja i Pielęgnacja Obiektów Dziedzictwa Historycznego Karol Brzeziński. - Wszędzie tam gdzie było to możliwe przywróciliśmy oryginalne części i historyczny wygląd tego wspaniałego urządzenia. Fotoplastikon będzie działał bez zarzutu przez co najmniej 200 lat - obiecuje Karol Brzeziński, właściciel firmy.

Jak podkreśla Muzeum Kinematografii, odrestaurowanie fotoplastikonu było możliwe dzięki darowiźnie przekazanej przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną. Fotoplastikon jest dostępny dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum.

Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto