Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Łukasz Kaczyński
Dyrygent Piotr Salaber i młodzi muzycy wprowadzili pubiczność w świat wierszy Tuwima
Dyrygent Piotr Salaber i młodzi muzycy wprowadzili pubiczność w świat wierszy Tuwima fot. Krzysztof Szymczak
Kompozytor i aranżer Piotr Salaber oraz Julian Tuwim, obecny w słynnych wierszach napisanych dla dzieci, to duet, który niczym słynna "Lokomotywa" pchnął do przodu program drugiego dnia festiwalu Łódź Czterech Kultur.

W koncercie "Lokomotywa i inne piosenki dla dzieci" Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi pod dyrekcją Salabera wykonała na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej muzyczne interpretacje takich wierszy jak: "W aeroplanie", "Słoń Trąbalski", "Abecadło", "Rzepka" czy "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci". Jako soliści wystąpili: Teresa Kwiatkowska, Alicja Mozga i Piotr Siciński. Jak przyznaje autor Piotr Salaber, kompozytor, pianista, wokalista i dyrygent, autor muzyki teatralnej, w poezji Tuwima dla dzieci najbardziej zafrapowały go rytmiczność i śpiewność.

- Czytając te wiersze dostrzegałem nutki ukryte zręcznie pomiędzy wersami, rytmy stukoczących kół wagonów, ozdobne tryle śpiewaków pana Tralalińskiego - tłumaczy muzyk.

Festiwalowa środa upłynęła także pod znakiem warsztatów izraelskich tańców ludowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozpoczął się paza tym "festiwal w festiwalu" - projekt filmowy "Born to Kvetch", ukazujący humor żydowski w amerykańskich filmach powojennych. Ważnym punktem programu było również otwarcie wystawy plakatów i rysunków Artura Szyka, nietuzinkowego artysty grafika, karykaturzysty, który złączył harmonijnie sztukę plastyczną i sztukę książki, także scenografa i współtwórcy z Tuwimem kabaretu Bi-Ba-Bo. O Czesławie Miłoszu rozmawiali natomiast Natalia Gorbaniewska, Adam Michnik i Adam Zagajewski.

Zaś wieczorem monodram "Tam gdzie rosną porzeczki" pokazał w klubie Wytwórnia Leo Kantor, polski publicysta żydowskiego pochodzenia, mieszkający w Szwecji. Urodzony w 1940 roku w Charkowie Kantor przez całą swą młodość zmuszony był zmieniać miejsce pobytu. Syberia, Polska, Ukraina, Europa Zachodnia, to szlak jego wędrówki. Cudem ocalał z Holocaustu, adoptowany w 1945 roku przez Grzegorza Kantora, podoficera Wojska Polskiego. Rok później z matką i ojczymem trafił do Strzegomia. Tam, zaprowadzony przez matkę do ogródków działkowych, zobaczył i zjadł pierwszy raz w życiu czerwone porzeczki. Posadził je również przy swoim domu pod Sztokholmem. Gdy dojrzewają, on myśli o tych pierwszych.

- Czy wiecie państwo, jak pachną dolnośląskie brzoskwinie na ulicy Wilhelmstrasse, gdzie mieszkaliśmy? To jest zapach bliski perfumom Diora - mówił Kantor przed spektaklem. - Myślę, że mój monodram może być sporym problemem dla kanclerz Merkel. Skoro Żyd w koszulce Bossa i z zegarkiem Armaniego na ręku przyjeżdża pogawędzić z Polakiem, to jest coś nowego.

W marcu 1968 roku Kantor został zmuszony do opuszczenia Polski. Do Sztokholmu wyjechał z dworca Łódź Kaliska. Dzień zakończyły koncerty Agite Drive Ensamble i Vitaly'ego Podolsky'ego oraz jam session.

Program na czwartek

g. 10 - warsztaty "Tańczyć po hebrajsku", ŁDK, wstęp na zapisy
g. 12.30 - warsztaty karykatury, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15, wstęp na zapisy
g. 16 - spotkanie "Moi Niemcy": A. Zagajewski, Z. Jaskuła, klub Szafa,ul. Rewolucji 1905 r. 10, wstęp wolny
g. 16.30 - warsztaty tworzenia wycinanek, ŁDK, wstęp na zapisy
g. 18 - promocja książki T. Majewskiego "Dialektyczne feerie", ul. Piotrkowska 101, wstęp wolny
g. 18 - Noc z mistrzem, działania interdyscyplinarne, Foto Cafe, ul. Piotrkowska 102, wstęp wolny
g. 19.15 - spektakl "Mord", Teatr Nowy, ul. Zachodnia 93, bilety 20 i 30 zł
g. 21 - koncert "Łądder": Łąki Łan i Deriglasoff, klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29, bilet 5 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto