Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Czterech Kultur: 50 wydarzeń przez 10 dni

Matylda Witkowska
Janusz Głowacki będzie jednym z gości festiwalu. Pojawi się na spektaklu swojej słynnej sztuki „Antygona w Nowym Jorku”
Janusz Głowacki będzie jednym z gości festiwalu. Pojawi się na spektaklu swojej słynnej sztuki „Antygona w Nowym Jorku” Tomasz Bolt/archiwum Polska Press
Tegoroczny festiwal odbędzie się we wrześniu. Przez 10 dni zobaczymy ponad 50 wydarzeń. Pojawią się m.in. Janusz Głowacki, L.Stadt, Maria Peszek, Renata Przemyk i Dudu Tassa

Znany jest już program festiwalu Łódź Czterech Kultur. We wrześniu zaprasza na niego łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i miejskie instytucje kultury.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 8-17 września. A jeszcze rok temu wydarzenia zorganizowano na przełomie maja i czerwca. - Wracamy do wrześniowego terminu, który wydaje nam się dużo lepszy - podkreśla Joanna Podolska, dyrektor Centrum i jeden z kuratorów festiwalu.

W tym czasie w teatrach, klubach, instytucjach kultury, a nawet na bałuckim podwórku przy ul. Młynarskiej 32 odbędą się 52 wydarzenia z różnych dziedzin sztuki: od przedstawień po koncerty, happeningi i odsłonięcia murali. Będą też zajęcia edukacyjne. Tradycyjnie wydarzenia nawiązywać będą do czterech kultur tworzących dawną Łódź: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Hasłem tegorocznego festiwalu jest „Alfabet dialogu”.

- W tym festiwalu najważniejsza jest jedna kultura: kultura tolerancji i otwartości - mówił na konferencji prasowej Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. - To czas, w którym takie przesłanie wydaje się nam wszystkim najważniejsze - zapewnia.

Już w piątek, 8 września, Łukasz Lach znany z zespołu L.Stadt nagra w studiu Radia Łódź „10 piosenek Boba Dylana”. Koncert odbędzie się z udziałem publiczności, będzie można go wysłuchać za pośrednictwem radia.

Także w piątek w kompleksie WI-MA grupa LineAct przedstawi taniec na ścianach. Zawieszeni na linach artyści przypomną w układzie choreograficznym losy łódzkich włókniarek.

Tego samego dnia na Starym Rynku w Łodzi pojawi się pierwsza część instalacji Roberta Rumasa inspirowanej tą częścią miasta. Cała instalacja będzie widoczna 13 września.

Wiele wydarzeń dla szerszej publiczności zaplanowano na sobotę, 9 września. Na Starym Rynku od godz. 11 do 22 trwać będą koncerty i zabawy rodzinne. Przed południem będzie można zagrać w w rodzinną grę miejską „Zaginiony kwartał”. O godz. 14 „Złódzone piosenki”, czyli utwory inspirowane miejskim łódzkim folklorem zaprezentują zespoły: Kożuch, Lilu, Bielas i Marynarze i Łódzka Kapela Podwórkowa.

Na Starym Rynku wystąpią dwa zespoły reprezentujące muzykę żydowską. Od godz. 18 brytyjski Yiddish Twist Orchestra przypomni o żydowskich korzeniach twistu. Zaś o godz. 20 izraelska gwiazda rocka Dudu Tassa przypomni o swoich irackich korzeniach dając koncert w swoim specyficznym stylu, który dorobił się nazwy Iraq’n’roll.

Także w sobotę o godz. 19 w Teatrze Muzycznym kabaret „Pożar w Burdelu” oraz aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie (wśród nich m.in. Andrzej Seweryn i Grażyna Barszczewska) zaprezentują polityczny kabaret pt. „Ucieczka z kina Polskość”.

Niedziela, 10 września, to czas na teatralne premiery. Łodzianie po raz pierwszy zobaczą „ Is it Pamela/Inkarnacje” w Teatrze Nowym im. K. Dejmka ( godz. 17) oraz „Złotą Rybkę” na podstawie bajki Aleksandra Puszkina w Teatrze Arlekin (godz. 12). Dodatkowo o godz. 19 w Teatrze Nowym Masha Qrella i Kortez po raz pierwszy wystąpią razem.

W poniedziałek o godz. 19 na podwórku przy ul. Młynarskiej 32 Yankel Band zaśpiewa piosenki „Z tancbudy Szai Magnata”, a we wtorek o godz. 20 Symcha Keller w klubie Scenografia zaprezentuje mistyczne pieśni polskich chasydów.

W środę o godz. 17 poznamy drugą część instalacji Roberta Rumasa na Starym Rynku. Zaś o godz. 19, a później także w niedzielę w Teatrze Nowym odbędzie się spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytki. Wersja ta została doceniona przez samego autora sztuki, Janusza Głowackiego, który zapowiedział swoją obecność w Łodzi.

Także w środę o godz. 19 w Teatrze Nowym wystawiony będzie spektakl „Ashes to Ashes” czyli „Z prochu jesteś, w proch się odwrócisz” Steve’a Lamberta - przejmujący spektakl dotyczący Holocaustu.

W czwartek, 14 września, można wybrać się do Teatru Nowego na koncerty zespołów L.Stadt (godz. 19), oraz Młynarski Plays Młynarski (godz. 20).

W piątek o godz. 19 w Teatrze Nowym będzie można zobaczyć spektakl „Czarnobylska modlitwa” Walerego Anisienki na motywach reportażu białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz. Autorka została zaproszona do Łodzi, ale nie wiadomo, czy przyjedzie. Wieczorem będzie też można zobaczyć instalację z koronek NeSpoon w Pasażu Róży.

Sobota, 16 września, to czas na poznanie kultury rosyjskiej. O godz. 11 odbędzie się spotkanie w cerkwi św. Aleksandra Newskiego, o godz. 16 w cerkwi św. Olgi rozpocznie się koncert muzyki cerkiewnej.

Podczas Łodzi Czterech Kultur powstaną też nowe murale, m.in. tytułowy „Alfabet dialogu” przy ul. Jaracza 20.

Finałem festiwalu będzie niedzielny koncert „Cohen i kobiety” w klubie Wytwórnia. Piosenki kanadyjskiego barda zaprezentują m.in. Maria Peszek, Gaba Kulka, Renata Przemyk i Anita Lipnicka.

Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia edukacyjne. W niedzielę, 17 września, o godz. 11 w łódzkiej gminie żydowskiej odbędzie się otwarte spotkanie pt. „Łódź żydowska. Wszystko, co chcecie wiedzieć o Żydach, ale boicie się zapytać” . Będą też prelekcje dla uczniów łódzkich szkół i dwie konferencje naukowe.

Większość wydarzeń będzie bezpłatna. Budżet festiwalu to 1,8 mln zł. Z tego łódzki magistrat wyłożył 1,2 mln zł, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołożyło kolejne 400 tys. Festiwal ma też innych sponsorów.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto