Ferie zimowe 2021. Pomysły jak spędzić ferie w 2021 i nie łamać zakazów. Atrakcje dla dzieci na ferie!
Od kiedy są ferie?
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem ferie zimowe rozpoczną się tuż po zakończeniu przerwy świątecznej, czyli 4 stycznia i potrwają do 15 stycznia. Warto pamiętać również o tym, że dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się w godzinach między 8 a 16. W tym czasie mogą poruszać się tylko w towarzystwie osób dorosłych. W praktyce oznacza to, że rodzice mają obowiązek dostarczania i odbioru dzieci z półkolonii, które organizują, mimo obostrzeń niektóre ze szkół.
Co wolno robić w ferie?
Mimo obostrzeń jest możliwość organizacji półkolonii dla dzieci w klasach I-IV. Działają również niektóre placówki, w których można spędzić czas z najmłodszymi. Gdzie spędzić ferie z dziećmi? Czytaj na kolejnych slajdach!
Czego nie wolno robić w ferie?
Zanim napiszemy o sposobach na ferie, warto przypomnieć o rządowych obostrzeniach, które ograniczają możliwości organizacji wyjazdów z najmłodszymi i młodzieżą.
Od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte są:
- hotele i schroniska
- stoki narciarskie
- obiekty sportowe
- domy kultury
- muzea
- obiekty rozrywkowe
Oznacza to, że prawie wszystkie formy indywidualnego spędzania czasu z dzieckiem zostały wyłączone.
Wycieczka do ZOO
Ogrody zoologiczne mimo obostrzeń nadal zachęcają do odwiedzin. Niektóre z nich, jak Zoo w Łodzi zachęcają do udziału w specjalnie zorganizowanych programach. Na kolejnych slajdach przedstawiamy najpopularniejsze placówki.
Wrocławskie ZOO
Na razie chyba największy i najbardziej popularny ogród zoologiczny w kraju. Prócz zwierząt na wybiegach można obejrzeć ogromne Afryakrium, w którym znajdują się przestronne baseny dla pingwinów, hipopotamów, fok oraz wspaniała rafa i akwen w którym mieszkają potężne rekiny i płaszczki. Całość na długie godziny zwiedzania. We Wrocławiu można wynająć jedną z prywatnych kwater.
ZOO w Łodzi
Póki co w fazie przebudowy. Jednak placówka przygotowała się do tegorocznych ferii i informuje o dodatkowych zajęciach dla dzieci i młodzieży i zaprasza m.in. na spotkania pod hasłem „Nocne marki” oraz na wyjazdowe prelekcje. Nocne marki” to niepowtarzalna okazja, by podejrzeć nocne zwierzęta, między innymi dikdiki, leniwce, mrówkojady czy koendu, które wykazują się wzmożoną aktywnością właśnie w godzinach wieczornych i nocnych. W trakcie godzinnego spotkania przejdziemy po ciemnych alejkach, odwiedzimy wygaszone pawilony dla zwierząt i postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie: Dlaczego niektóre zwierzęta funkcjonują nocą, skoro mogłyby to robić w ciągu dnia?
Spotkania będą odbywać się codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach: 17:00 (I tura) i 18:00 (II tura). Ze względu na sytuację epidemiologiczną, liczba osób na spotkaniu jest ograniczona. W jednej grupie mogą znaleźć się maksymalnie 4 osoby. Przyjmujemy zapisy dla 2 lub 4 osób (nie przyjmujemy zapisów dla 3 osób). Przy zgłoszeniu 2 osób, grupę uzupełniamy o 2 osoby z innego zgłoszenia.
Cena zajęć – 12 zł + koszt biletu (według cennika)/osoba. UWAGA! Zakup biletu po godzinie 18:00 tylko gotówką (nieczynne terminalne płatnicze). Każdy uczestnik spotkania po zakupie usługi otrzyma kupon uczestnictwa, który należy przekazać przewodnikowi na początku spotkania. Z przewodnikiem spotykamy się tuż za wejściem do Zoo.
ZOO w Warszawie
ZOO jest czynne CODZIENNIE, także w niedzielę i pozostałe święta od 9 do 15.30 i 16.00 w soboty i święta, Kasy zamykane są godzinę wcześniej. Ostatnie wejście możliwe jest zawsze godzinę przed zamknięciem ZOO. Uwaga! Z powodu pandemii COVID-19 wprowadza się zasady mające na celu bezpieczne zwiedzanie ZOO.
Półkolonie ferie 2021
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem szkoły podstawowe mogą przygotowywać dla najmłodszych półkolonie.
W czwartek 17 grudnia rozpoczęły się zapisy na półkolonie zimowe w terminie 4 – 15 stycznia 2021 r. Rodzice mogą odbierać karty zgłoszeń w placówkach. Są to przede wszystkim szkoły podstawowe w każdej dzielnicy, ale też Pałac Młodzieży i centra zajęć pozaszkolnych. Łącznie na półkoloniach przygotowano 1068 miejsc w 90 dwunastoosobowych grupach.
Dla kogo półkolonie?
Uczestnikami mogą być dzieci z klas I-IV. Z powodu pandemii zajęcia będą się odbywać w reżimie sanitarnym i tylko stacjonarnie – od poniedziałku do piątku w godzinach 7-17. Ich koszt to 15 zł dziennie – tylko za ciepły posiłek.
- Nie rezerwujemy miejsc telefonicznie, zapraszamy po karty osobiście do szkoły w godzinach 8-16. – mówi Bogumiła Cichacz, dyrektor SP 70, która organizuje półkolonie dla 4 grup. – Mamy 48 miejsc. Wypełnione dokumenty należy przynieść koniecznie przed przerwą świąteczną, natomiast opłaty będziemy przyjmować zaraz na początku stycznia. Przygotowaliśmy atrakcyjny i urozmaicony program, choć bez wycieczek poza szkołę. Wykorzystamy naszą bazę. Dysponujemy salą rekreacyjną, gimnastyczną, tenisa stołowego, pracownią ceramiczną, multimedialną z magicznym dywanem i ścianą, salą do nauki języków obcych i komputerową. Przewidziane są spotkania z policją – online oraz ze strażnikami miejskimi, którzy nas odwiedzą. Zastosujemy się oczywiście do wszelkich obostrzeń sanitarnych. Między wejściami poszczególnych grup pomieszczenia będą dezynfekowane.
Wyjazd w góry
Teoretycznie podczas ferii można nadal pojechać na narty, jednak tylko poza granice kraju. Możliwość szusowania jest nadal w Szwajcarii, Słowacji i Czechach.
W przypadku naszych póludniowych sąsaidów warunkiem wyjazdu jest jednak negatywny wynik testu PCR na wirusa COVID-19 wykonany nie później niż na 72 godziny przed wjazdem do kraju lub poddanie się kwarantannie na miejscu. Trzeba też pamiętać, że choć stoki są otwarte baza hotelowa, podobnie jak restauracje jest nieczynna. Pozostają więc jedynie prywatne kwatery.
W przypadku Szwajcarii testy na Covid nie są konieczne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z kantonów wprowadza własne regulacje prawne. Koniecznie trzeba pamiętać, że po powrocie do kraju będzie trzeba się poddać obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie.
Wyjazd do Parku Narodowego
Wycieczka szlakami może być ciekawą alternatywą na wspólne spędzenie czasu z nieco starszymi dziećmi i młodzieżą. Obostrzenia nie zakazują spacerów po szlakach. Te mogą zostać jednak czasowo wyłączone z użytku, ze względu na złe warunki pogodowe.
Lista polskich parków narodowych
- - Babiogórski Park Narodowy
- - Białowieski Park Narodowy
- - Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy
- - Bieszczadzki Park Narodowy
- - Park Narodowy Bory Tucholskie
- - Drawieński Park Narodowy
- - Gorczański Park Narodowy
- - Kampinoski Park Narodowy
- - Karkonoski Park Narodowy
- - Magurski Park Narodowy
- - Narwiański Park Narodowy
- - Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy park narodowy
- - Park Narodowy Gór Stołowych
- - Park Narodowy Ujście Warty – najmłodszy park narodowy
- - Pieniński Park Narodowy – najstarszy park narodowy
- - Poleski Park Narodowy
- - Roztoczański Park Narodowy
- - Słowiński Park Narodowy
- - Świętokrzyski Park Narodowy
- - Tatrzański Park Narodowy
- - Wielkopolski Park Narodowy
- - Wigierski Park Narodowy
- - Woliński Park Narodowy
Zobacz również:
Ferie sprzed lat: Zabawy z czasów PRL. Pamiętacie te zabawy i zabawki z czasów PRL? Zabawy w latach 80. Zabawki w latach PRL-u
Nowy Rok 2021! Najlepsze życzenia, wierszyki i sentencje do wpisania w sms, email i na facebooka. Najlepsze życzenia na Nowy Rok!
TOP 10 najlepszych drużyn Łodzi. Kto był lepszy Widzew 1996 czy ŁKS 1998? Galeria zdjęć
Sylwester 2021. Jakie będą obostrzenia? Czy będzie można wyjść z domu?
Obostrzenia w ferie, jest rozporządzenie. Kwarantanna Narodowa. Co wolno, czego nie wolno w Sylwestra i w feriePrzeczytaj koniecznie: TOP 10 najbardziej niebezpiecznych miejsc w Łodzi. Tu rządzą pijacy, awanturnicy, żule i wandale...
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?