18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ekologiczna Łódź

Artykuł sponsorowany
Gdzie oddać elektrośmieci? Jak postępować ze ściekami? Czym zajmuje się patrol ekologiczny?

Elektrośmieci – nie do kosza!

Zepsute suszarki, żelazka, radia, komputery, lodówki - w każdym gospodarstwie domowym znaleźć można zużyty lub niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. nie wolno go jednak wyrzucać na śmieci. Urządzenia zawierają szkodliwe dla środowiska i zdrowia substancje np. rtęć lub freon, które wnikają w glebę i w skrajnych przypadkach mogą stać się przyczyną poważnego zagrożenia zdrowia - wywoływać zaburzenia percepcji, nowotwory nerek oraz wiele innych groźnych chorób.

Stary sprzęt oddać można do specjalnych punktów zbiórki, przygotowanych przez miasto oraz organizację odzysku ElektroEko, która odbiera elektrośmieci terenie całej Polski.
W Łodzi funkcjonują 4 stałe miejsca, do których można zanieść zużyte urządzenia, spośród których dwa czynne są całą dobę. Dodatkowo uruchomiane są czasowe punkty zbiórki dla poszczególnych dzielnic, które przyjmują elektrośmieci w soboty, z wyjątkiem świąt.
Mieszkańcy często pytają, które z domowych sprzętów to „elektroodpady”. Zaliczamy do nich urządzenia AGD, takie jak: lodówki, zamrażarki, zmywarki i urządzenia wentylacyjne, odkurzacze, żelazka, tostery, suszarki, zegarki, wagi. Elektrośmieci to także zużyty sprzęt oświetleniowy (lampy), elektroniczne zabawki, urządzenia teleinformatyczne: komputery, drukarki, laptopy, kalkulatory, urządzenia RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, sprzęty hi-fi, wzmacniacze dźwięku i instrumenty muzyczne. Oddawać można też narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych, narzędzia medyczne, a nawet automaty, np. do napojów.
Elektrośmieci trafiają do zakładu przetwarzania, gdzie są demontowane, a ich elementy często wtórnie wykorzystywane w nowych urządzeniach. Dzięki recyklingowi wysypiska
nie powiększają się o długo rozkładające odpady.
Adresy punktów zbierania elektrośmieci w Łodzi (oraz w całej Polsce) znajdują się na stronach: www.elektrosmieci.pl oraz www.czystemiasto.uml.lodz.pl. Dostępne są też bezpłatna infolinia ElektroEko 0 800 000 080 oraz Zielona Linia 042 638 5000, gdzie można uzyskać aktualne informacje o punktach zbierania oraz na temat elektrośmieci.
Od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 czynny jest też numer telefonu 653-20-11,
pod którym można także uzyskać informację na temat odbioru dużych elektrośmieci.

Stałe punkty zbierania elektrośmieci w Łodzi
ul. Pryncypalna 132/134. Czynny codziennie, całą dobę tel. 42 653 20 00
ul. Zamiejska 1 Punkt Dobrowolnego Dostarczania Odpadów (nr tel: 42 689 73 50) Czynny: poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 17:00, sobota godzina 8:00 – 12:00.
ul. Swojska 4 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:30, tel. 42 651 25 16,
ul. Tokarzewskiego 2 - całodobowo (na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Łódź Sp. z o.o.).

Czasowe punkty zbierania elektrośmieci (czynne w soboty, z wyjątkiem świąt)
Bałuty - teren targowiska u zbiegu ulic Obrońców Westerplatte i Organizacji Win. Pierwsza sobota miesiąca w godz. 10-15
Górna - łopatka parkingowa u zbiegu ulic Rogozińskiego i Komfortowej (pomiędzy posesjami Cieszyńska 49 i Rogozińskiego 14). Druga sobota miesiąca
w godz. 10-15.
Polesie przy parkingu w szczycie bloku ul. Górna 45, trzecia sobota miesiąca w godz. 10-15
Widzew przy siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej im. Stefana Batorego, ul. Bartoka 67. -czwarta sobota miesiąca w godz. 10-15.

Ścieki muszą być wywiezione

Właściciele nieruchomości odpowiadają za regularnie odprowadzanie ścieków z posesji. Warto przypomnieć, jak prawidłowo zorganizować wywóz płynnych nieczystości.
Obowiązki te regulowane są prawem wodnym i miejskim regulaminem czystości. Przepisy zabraniają wprowadzania ścieków m.in. do wód podziemnych, stojących, i powierzchniowych, szczególnie w pobliżu kąpielisk czy publicznych plaż. Nie można wylewać nieczystości na teren własnej nieruchomości jak i na pobliskie tereny, ani wprowadzać ich do gruntu, rowów, rzek, jezior i kanalizacji deszczowej.
Właściciele szamb muszą podpisać umowę na regularne opróżnianie zbiorników, tak by nie dochodziło do ich przepełnienia. Zobowiązani są również do przechowywania dokumentów, potwierdzających wywóz, np. rachunków za usługę przez co najmniej 24 miesiące.
Wywóz nieczystości może odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20,
z wyjątkiem nieruchomości położonych w obszarze ograniczonym następującymi ulicami: Gdańską (od Ogrodowej do al. Mickiewicza), al. Mickiewicza do al. Piłsudskiego,
al. Piłsudskiego do Kilińskiego, Kilińskiego (od al. Piłsudskiego do Północnej), Północną
do Ogrodowej, Ogrodową do Gdańskiej, dla których odbiór dopuszczalny jest wyłącznie
w godzinach od 6 do 7.15 oraz od 8.15 do 20. W nieruchomościach położonych
przy ul. Piotrkowskiej na odcinku od placu Wolności do al. Piłsudskiego, szamba opróżniać można wyłącznie w godzinach od 6 do 9.
Również właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków mają obowiązek udokumentować, że spełnia ona wymogi prawidłowego funkcjonowania. Potwierdzić można to przez okazanie decyzji o udzieleniu pozwolenia na wykonanie i eksploatację przydomowej oczyszczalni ścieków (oczyszczalnie wykonane do końca 2001 r). lub zgłoszenie jej Prezydentowi Miasta Łodzi (oczyszczalnie wykonane po 1 stycznia 2002 r.;). Gromadzić trzeba też rachunki potwierdzające regularny wywóz osadów ściekowych.
Właściciele nieruchomości, na których mieszkają ludzie, mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Powinni to zrobić w ciągu dwóch lat od dnia przekazania nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej do eksploatacji.
Straż Miejska może dokonać na posesji kontroli, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości ukarać mandatem lub pouczeniem. W pierwszym kwartale roku 2012 strażnicy wystawili aż 82 mandaty za nielegalne wylewania ścieków i 46 za brak umowy na wywóz nieczystości.

Ekologiczny patrol w Łodzi. Apelujemy, nie palcie śmieci!

-Nie chcemy karać łodzian, ale zadbać o czystość powietrza w Łodzi- mówi komendant łódzkiej Straży Miejskiej, Dariusz Grzybowski. Wszystko po to, by zmniejszyć emisję pyłów zagrażających naszemu zdrowiu.

Pracownicy Straży Miejskiej oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa sprawdzają jak łodzianie stosują się do przepisów o ochronie środowiska. Jak podkreśla straż Miejska nie chodzi o wlepianie mandatów, ale dbałość o środowisko. - Nie chcemy karać łodzian, ale zadbać o czystość powietrza w Łodzi - mówi komendant łódzkiej Straży Miejskiej Dariusz Grzybowski.

Patrol rozpoczyna kontrole
Dlatego ponad czterdzieści osób w tym między innymi pracownicy Straży Miejskiej oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi sprawdza czy dochodzi do niszczenia zieleni, zalewania gruntów, pozostawiania odpadów w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Ale to nie wszystko, bo przepisy mówią również o czystości powietrza.
Dlatego właśnie w sezonie jesienno-zimowym najważniejsza jest kontrola palenisk w budynkach, które wyposażone są w indywidualne źródła ogrzewania. Miejscy kontrolerzy są upoważnieni do wchodzenia do domów łodzian. Mogą na przykład sprawdzić rodzaj opału, który używany jest do palenia w piecu.

Groźny pył
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi informuje, że jakość łódzkiego powietrza jest coraz gorsza. Głównym zanieczyszczeniem są pyły - szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale także roślin, gleby i wody.
Nawet krótkotrwałe, wysokie stężenie pyłu może być niebezpieczne i powodować szereg chorób układu oddechowego i krążenia.
Wraz z pyłem przenoszonych jest także wiele substancji toksycznych np. o działaniu rakotwórczym. Dopuszczalne stężenie pyłów najbardziej przekroczone jest w Śródmieściu, w centralnej części Bałut, na Chojnach oraz na zachodnim skraju Widzewa. Przyczynia się do tego przede wszystkim niska emisja z obszarów zwartej zabudowy śródmiejskiej i podmiejskiej, które nie są objęte siecią ciepłowniczą. Drugą grupę stanowi emisja komunikacyjna.

Promujemy dobre paliwo
Ponieważ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził potrzebę realizacji programów ochrony powietrza, władze Łodzi są zobowiązane, na podstawie rozstrzygnięć Sejmiku Województwa Łódzkiego, do przeprowadzania kontroli gospodarstw domowych w zakresie właściwego gospodarowania odpadami.
Konieczne będzie też podejmowanie akcji promujących stosowanie paliw o jak najlepszej jakości - czyli wysokiej zawartości opałowej oraz niskiej zawartości popiołu i siarki - a przede wszystkim dostosowanych do rodzaju źródeł ciepła. Właśnie takie działania będą w głównej mierze podejmowane przez członków patrolu ekologicznego.

Kontrola palenisk w domach łodzian
Jeśli w trakcie kontroli dojdzie to sytuacji spornych, np. administrator lub mieszkaniec będzie twierdził, że palił legalnym opałem, a kontrolerzy będą innego zdania dojdzie do specjalistycznych badań. Pobrane będą próbki popiołów z palenisk. Zostaną one następnie przekazane do analizy, co pozwoli bezspornie ustalić, czy naruszone zostały przepisy o ochronie środowiska.
Tak jak dotychczas, w czasie kontroli sprawdzane będą również kotłownie lub składy opału. Kontrolerzy sprawdzą dokumentację, potwierdzającą kupno paliw, ekspertyzę kominiarską oraz dotyczącą przeglądów ciągów kominowych, których stan wskazuje na sposób eksploatacji instalacji.
Członkowie patrolu poinformują kontrolowanych - a w przypadku obiektów zabudowy wielorodzinnej właściwego administratora budynku - o ewentualnych nieprawidłowościach i wynikającym z tego tytułu zagrożeniu zdrowia i życia.
Trzeba zaznaczyć, że niebezpieczeństwo takie może wystąpić w wyniku awarii samych kotłów centralnego ogrzewania jak i instalacji kominowych czy zapchania ciągu kominowego, co grozi zadymieniem pomieszczeń, zaczadzeniem mieszkańców, a także pożarem posesji.
Ustalenia z kontroli mogą stanowić podstawę przekazania sprawy Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska lub Powiatowemu Inspektoratowi Nadzoru Budowlanego.

Emisja zanieczyszczeń musi być mniejsza
Urząd miasta podkreśla, że głównym celem patrolu nie jest karanie mieszkańców. Chodzi o zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska toksycznymi substancjami, powstającymi podczas palenia w piecach odpadów lub niewłaściwego spalania paliw.
Dlatego kontrolerzy przede wszystkim będą wyjaśniać problem i udzielać informacji. Oczywiście, gdy będzie to konieczne będą również mogli stosować karę grzywny. Za spalanie śmieci w piecach grozi mandat do 500 zł.
To nie wszystko, co robi miasto, by zadbać o czyste powietrze. - W zakresie ograniczania emisji nie zamierzamy poprzestawać wyłącznie na działaniach patrolu ekologicznego. Jest ona elementem szerszej strategii, w zakresie której podejmowane będą również działania edukacyjne i inwestycje - podkreślają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa łódzkiego magistratu.

Warto wiedzieć.
Od tego roku upoważnione osoby mają prawo do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych czynności kontrolnych
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych, mających związek z problematyką kontroli.
Uniemożliwianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto