Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2011. Podstawowe informacje

natablicy.pl
fot. Korki we wtorki
Już 12 kwietnia, we wtorek rozpocznie się pierwsza z trzech części egzaminu na koniec gimnazjum. Czy wiesz wszystko o teście? Zobacz kiedy się zacznie, ile punktów możesz zdobyć i jaki ma wpływ na Twoją dalszą naukę.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części. Pierwszy dzień to część humanistyczna, drugi - matematyczno-przyrodnicza, a ostatniego dnia gimnazjaliści zmierzą się nowożytnym językiem obcym.

Część humanistyczna ma sprawdzić wiedzę z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Mogą być tu wykorzystane elementy ścieżki filozoficznej, regionalnej, dziedzictwa kulturowego w regionie, czytelniczej i medialnej, europejskiej lub wiedzy na temat kultury polskiej na tle tradycji śródziemnomorskiej.

W drugiej części, która odbędzie się 13 kwietnia, znajdą się zagadnienia z matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki i astronomii.

Trzecia (14 kwietnia) dotyczy sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących znajomości języka obcego.

Czas przeznaczony na napisanie pierwszych dwóch części to 120 minut. Tylko część poświęcona językowi obcemu potrwa krócej, bo 90 minut. Czas ten zaczyna się liczyć w momencie, gdy przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyjaśni, co należy zrobić podczas egzaminu i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości uczniów. Do czasu egzaminu nie wlicza się też kodowania arkuszy przez uczniów ani zapoznania się z informacjami zawartymi na pierwszej stronie.

Maksymalna ilość punktów do zdobycia (z każdej części osobno) to 50 pkt. Wyniku nie będzie jednak na świadectwie ukończenia gimnazjum, ma on znaczenie jedynie przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej, która m.in. od wyniku egzaminu uzależnia przyjęcie absolwenta gimnazjum w szeregi swoich uczniów.

Liczba uzyskanych punktów nie ma wpływu na to, czy uczeń ukończy gimnazjum. Jeśli jednak nie przystąpi do egzaminu gimnazjalnego, będzie musiał powtarzać ostatnią klasę i za rok znów przystąpić do testów.

Każdy gimnazjalista otrzyma zaświadczenie wystawione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, na którym będą widniały wyniki testów. Uczeń lub jego rodzice będą mogli odebrać je w szkole. Jeśli pojawią się wątpliwości dotyczące wyniku egzaminu, można zobaczyć arkusze, ale miejsce i czas wskaże dyrektor OKE.

Zobacz także Niezbędnik gimnazjalisty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto