Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Poseł Robert Telus.
Poseł Robert Telus. Adam Jankowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Poseł Robert Telus (PiS) nie uwzględnił w swoich oświadczeniach majątkowych ok. 32 hektarów gruntów, które dzierżawi wraz z żoną od osób prywatnych, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz od Lasów Państwowych. Nie ma tam też nic o zakupie 1,45 ha łąk od więźnia skazanego za usiłowanie zabójstwa. Cztery dni po pytaniach naszego reportera w tej sprawie, poseł złożył jednak korektę oświadczenia za 2020 rok - dopisał 2 ha do powierzchni gospodarstwa rolnego, którego z żoną są współwłaścicielami, oraz 32 ha użytkowane z tytułu dzierżawy...

Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi

Brakami w oświadczeniach Roberta Telusa zainteresowaliśmy się przy okazji przygotowań do publikacji o kontrowersyjnym zakupie przez niego ziemi od skazanego na 25 lat więzienia Błażeja D. („Więzień sprzedał, poseł kupił. Śledztwo z hektarem łąki w tle” - „Dziennik Łódzki” z 10.09.2021).

Za trzy działki o łącznej powierzchni 1,45 ha małżeństwo Telusów zapłaciło pod koniec 2020 r. 14 tys. zł. Wkrótce po transakcji Błażej D. złożył zawiadomienie do prokuratury, w którym twierdzi, że sprzedał działki poniżej wartości, bo poseł powoływał się na wpływy w Ministerstwie Sprawiedliwości i obiecywał mu pomoc we wznowieniu procesu.
Telus kategorycznie zaprzecza, by cokolwiek obiecywał i przekonuje, że kupił ziemię po cenie rynkowej. Od 3 czerwca 2021 toczy się śledztwo prokuratury w tej sprawie, do dziś nikomu nie postawiono zarzutów.

W oświadczeniu majątkowym posła zakupione od więźnia łąki nie są wyszczególnione. Nie ma też nic o ponad 30 ha użytkowanych z tytułu dzierżawy. 6 września wysłaliśmy do biura posła mejla z prośbą o wyjaśnienie tych braków. Wskazaliśmy, że zgodnie z przewodnikiem wypełniania oświadczeń zamieszczonym np. na oficjalnej stronie Senatu - należy takie nieruchomości wyszczególnić, bo - w myśl Kodeksu cywilnego - deklarowane w oświadczeniu „posiadanie”, to także użytkowanie z tytułu najmu, dzierżawy itd.

Odpowiedź nadeszła równo po miesiącu, 5 października. Brzmiała:

„Wszelkiego rodzaju sprawy związane z moimi nieruchomościami, w tym gruntami, znajdują się w aktualnym oświadczeniu majątkowym, umieszczonym na stronie BIP-Sejm (wraz z naniesionymi poprawkami).” Odnośnie instrukcji wypełniania oświadczeń, na którą się powołaliśmy, dodał, że „dotyczy ona senatorów”.

Dzień później poseł dodał, że dokonał poprawek w oświadczeniu „aby - jak uzasadnił -nikt nie pomyślał, iż miałem w zamiarze coś ukryć.”

Na oficjalnej stronie Sejmu ostatnie oświadczenie posła Telusa za 2020 r. figuruje pod datą 30.04.2021, ale poniżej dołączono korektę adresowaną do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z datą wpływu 10 września 2021 (4 dni po naszym mejlu z pytaniami do posła). Powierzchnia gospodarstwa rolnego Telusów urosła w niej z 20 do 22 ha, a ponadto dopisano 32 ha użytkowane z tytułu dzierżawy od osób prywatnych, KOWR i Lasów Państwowych.

W uzasadnieniu posła do korekty czytamy: „Powyższe nieprawidłowości powstały w sposób niezamierzony. Grunty dzierżawy użytkuję od wielu lat, lecz teraz nastąpiła wątpliwość, czy powinienem je wpisywać w oświadczeniu majątkowym. Aby uniknąć błędu przesyłam ww. korektę.”

Wcześniej, w korespondencji nieoficjalnej (przez aplikację Messenger), Robert Telus twierdził, że z Biura Analiz Sejmowych otrzymał informację ustną, iż nie trzeba uwzględniać w oświadczeniach gruntów dzierżawionych, ale dodał, że wystąpi z takim zapytaniem dodatkowo na piśmie. BAS w tej sprawie odesłało nas do Centrum Informacyjnego Sejmu. Co więc na to CIS?

„Posłowie są zobowiązani do uwzględniania nieruchomości, których są właścicielami/współwłaścicielami. Sugerowane jest ujawnienie jak najszerszej liczby praw, ale brak ujawnienia informacji o korzystaniu z nieruchomości na podstawie najmu lub dzierżawy nie stanowi złamania prawa” - brzmi odpowiedź z Kancelarii Sejmu, pod którą nikt się nie podpisał.

O sprawie oświadczeń majątkowych posła Roberta Telusa i dopisanych przez niego w korekcie 34 hektarach ziemi czytaj także w "Dzienniku Łódzkim" we wtorek, 19 października 2021!

Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi

Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oś...

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Materiał oryginalny: Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie