Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu 2018. W Łodzi arcybiskup Ryś zapowiada działania ekumeniczne [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Dzień Judaizmu w Łodzi
Dzień Judaizmu w Łodzi Grzegorz Gałasiński
W Łodzi odbyły się obchody Dnia Judaizmu. W 2019 roku będą tu obchody ogólnopolskie. Arcybiskup Grzegorz Ryś zapowiada, że podejmuje kolejne działania ekumeniczne.

Łódzki Kościół zorganizował w czwartek drugie w historii oficjalne obchody Dnia Judaizmu. Inicjatorem był metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Na przyszły rok zaprosił do Łodzi na obchody centralne.

ORKAN FRIEDERIKE. Orkan Fryderyk. Kolejny orkan nad Polską! IMGW Ostrzeżenia. Orkan Friederike w Łodzi [MAPA, PROGNOZA]

Czwartkowe główne uroczystości odbyły się na rogu ul. Zielonej i al. Kościuszki w Łodzi - tam stała spalona przez Niemców Wielka Synagoga. W ogrzewanym namiocie zjawili się przedstawiciele Kościoła katolickiego, gminy żydowskiej, różnych wyznań chrześcijańskich i władz świeckich.

Można było wysłuchać żydowskiej i chrześcijańskiej interpretacji opowieści o wieży Babel. Wygłosili je rabin Łodzi Dawid Szychowski i arcybiskup Ryś.

Łódzki metropolita podkreślał, jak ważna dla chrześcijanina jest możliwość wysłuchania współczesnej żydowskiej interpretacji Biblii.

Nie zapomniano też o polsko-żydowskiej, często trudnej przeszłości. Ocalały z getta Litzmannstadt Marian Turski wspominał Wielką Synagogę oraz przykrości, jakie ze strony Polaków spotkały jego krewną w Kaliszu.

- Upokarzanie ludzi, znieważenie i lekceważenie dotyka ich najgłębiej i najdotkliwiej - mówił Marian Turski.

W czwartek polski Kościół obchodził 21. Dzień Judaizmu. Jednak w Łodzi obchody odbyły się dopiero po raz drugi. W 2001 r. diecezja łódzka była gospodarzem wydarzeń centralnych; lokalnych obchodów nie organizowała nigdy.

Zmienił to nowy łódzki metropolita Grzegorz Ryś. Nie tylko zorganizował uroczystości, ale też zaprosił do Łodzi na centralne obchody Dnia Judaizmu. Odbędą się one w Łodzi już za rok.

Arcybiskup Grzegorz Ryś był bardzo aktywny. Rano w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi wygłosił wykład o stosunku chrześcijan do Żydów, w południe był w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na sympozjum z okazji Dnia Judaizmu. Wieczorem znów był w Łodzi.

To niejedyne działania arcybiskupa w kierunku dialogu między religiami i wyznaniami.

Tydzień temu głośno było o liście poparcia, który arcybiskup Ryś wysłał do łódzkich protestantów. Po kontrowersyjnej debacie w Sejmie na temat reformacji biskupi protestanccy poczuli się urażeni. Łódzki metropolita wysłał do nich list wsparcia, w którym podkreślił, że różne kościoły włączały się przez wieki w budowanie Polski. A, zdaniem arcybiskupa, szczególnie widoczne było to w Łodzi.

Łódzka kuria rozmawia też z protestantami na temat przywrócenia ekumenicznego, ulicznego nabożeństwa wielkanocnego. Miałaby to być droga światła, która opiera się na biblijnym opisie zmartwychwstania. Protestanci są tym bardzo zainteresowani.

Takie działania arcybiskupa Rysia nie dziwią rabina Łodzi Dawida Szychowskiego, dawniej mieszkańca Krakowa.

- Zaangażowanie arcybiskupa Rysia w ekumenizm znane jest od dawna. Było widoczne już w czasie jego pracy w Krakowie - mówi rabin Szychowski.

Działania arcybiskupa Rysia to duża zmiana w stosunku do jego poprzednika. Arcybiskup Marek Jędraszewski już w kilka miesięcy po ingresie do łódzkiej katedry zawiesił Ekumeniczną Drogę Krzyżową. Istniejące od 2000 r. i popularne wśród łodzian nabożeństwo zostało zastąpione przez zwykłą drogę krzyżową.

Dzień Judaizmu

Obchodzony jest w polskim Kościele katolickim 17 stycznia
Ustanowiony został decyzją polskiego episkopatu w 1997 roku. Ma pomóc chrześcijanom zrozumieć korzenie ich religii, a także ułatwiać dialog i wzajemne zrozumienie. Co roku główne obchody organizowane są w innym mieście. W tym roku odbyły się w Warszawie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Hasłem obchodów był cytat z Księgi Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Wspólne modlitwy, dyskusje, spotkania i wystawy organizują też diecezje i parafie.

Jedyne obchody Dnia Judaizmu odbyły się w 2001 r. Łódź została wtedy wyznaczona do organizacji wydarzeń centralnych
Obchody odbyły się na cmentarzu żydowskim. Wzięli w nich udział m.in. Symcha Keller, abp łódzki Władysław Ziółek oraz bp Stanisław Gądecki z ówczesnej Rady Episkopatu ds. Dialogu Religijnego. Pojedyncze wydarzenia były inicjatywami parafii oraz wiernych. Sześć lat temu młodzież z parafii Matki Bożej Fatimskiej 17 stycznia czytała Torę i odmawiała różaniec po hebrajsku. 17 stycznia 2018 r. ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu znów odbędą się w Łodzi. Ich program nie jest jeszcze znany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto