Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Bałut. Jutro odsłonięcie murali pamięci

Konrad Ciężki
Dzieci Bałut - murale pamięci
Dzieci Bałut - murale pamięci Jakub Pokora
"Dzieci Bałut - murale pamięci" to w nowatorski sposób opowiedziana historia dzieci polskich i żydowskich z Bałut, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej było łódzkie getto oraz obóz dla dzieci polskich. We wtorek, 4 września odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem murali.

Projekt "Dzieci Bałut - murale pamięci" poświęcony jest łódzkim dzieciom z okresu wojny, często bezimiennym małym bohaterom. We wrześniu br. mija 70 lat od tzw. Wielkiej Szpery, akcji przeprowadzonej na terenie łódzkiego getta, kiedy wywieziono ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia.

Natomiast 1 grudnia br. przypada 70-ta rocznica utworzenia na terenie łódzkiego getta obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Zgodnie z założeniami Niemieckiego Generalnego Planu Wschodniego (Polen - Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt) miał być wzorcowym obozem karnym dla dzieci i młodzieży. Dziś niewielu nawet spośród Łodzian wie o jego istnieniu.

Do stycznia 1945 r. przez łódzki obóz przy ul. Przemysłowej, przeszło kilkanaście tysięcy polskich dzieci w wieku od lat 2 do 16 lat. Po zakończeniu wojny ocalałe dzieci nie potrafiły zawalczyć o pamięć o obozie, a świadków tych wydarzeń jest już dziś niewielu. Poza tym, niemal doszczętnie zostały zniszczone dokumenty dotyczące obozu, po którym pozostały nieliczne fotografie. O istnieniu dziecięcego obozu przypominają dziś tylko słupy symbolizujące jego granice, budynek dawnej komendantury obozu oraz pomnik Pękniętego Serca w parku im. Szarych Szeregów w Łodzi. W latach 60-tych, w miejscu obozu powstało osiedle mieszkaniowe.

Projekt "Dzieci Bałut - murale pamięci" ma przypomnieć tę historię przez pokazanie sylwetek bałuckich dzieci z czasu okupacji, czerpiąc z nielicznych, archiwalnych fotografii. Obrazy dzieci naturalnej wielkości w formie street artowych murali wykonane są przez Piotra Saula. W ten sposób powstanie Ścieżka Murali Pamięci.

Uroczystości związane z odsłonięciem trzech murali ukazujących sylwetki dzieci z Bałut, rozpoczną się we wtorek (4 września) o godz. 10 na Placu Kościelnym. Murale powstały na ścianach kamienic przy Łagiewnicka 33 i 35 oraz ul. Organizacji "WiN" 16 w Łodzi.

Więcej zdjęć: Dzieci Bałut - seria murali z getta [NOWE ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto