Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci Bałut. Odsłonięcie kolejnych murali pamięci w Łodzi

Mateusz Markowski
Dzieci Bałut – odsłonięto kolejne murale pamięci
Dzieci Bałut – odsłonięto kolejne murale pamięci Mateusz Markowski
Projekt "Dzieci Bałut – murale pamięci" wzbogacił się o kolejne malowidła. Oficjalne odsłonięcie murali odbyło się w czwartek na ulicy Spacerowej 8. W uroczystości wzięła udział wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Nowe artystyczne graffiti znajdują się na budynkach przy ul. Zielnej 9/13, Berlińskiego 15, Spacerowej 8 oraz Przemysłowej 12.

Podobnie jak we wcześniejszych edycjach projektu murale powstały według koncepcji Katarzyny Tośty i zostały namalowane przez Piotra Saula, asystenta na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Damiana Idzikowskiego, tegorocznego absolwenta łódzkiej ASP.

Projekt Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” pt. „Dzieci Bałut – murale pamięci” to nowatorski sposób przybliżania historii dzieci, które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 70 lat temu na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła, a do tej pory jest ich już 21 i tworzą Ścieżkę Murali Pamięci.

8 sierpnia 2015 roku mijają 72 lata od głodowej śmierci Dawida Sierakowiaka, który zginął w Litzmannstadt Ghetto. Tragiczne losy mieszkańców kamienicy przy ul. Spacerowej 8 opisał latem 1942 roku, przybliżając szczegóły tzw. Wielkiej Szpery (akcji przeprowadzonej przez Niemców na terenie getta, kiedy wywieziono ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia). Projekt uhonorował jego postać poprzez portret na ścianie kamienicy przy ul. Spacerowej 8, obok wizerunku kolegi z jego klasy.

Ponadto, w tym roku uwieczniono dzieci z dwóch fotografii Włodzimierza Pfeiffera z 1936 roku: dziewczynka z pierwszego planu widoku na Plac Joine Pilicera namalowana została na kamienicy przy ul. Berlińskiego 15 a dziewczynka z fotografii z ul. Wolborskiej odwzorowana zostanie na domu przy ul. Zielnej 9/13.

W czwartej edycji projektu uczczona została także pamięć więźniów obozu dla dzieci polskich – jedynego obozu koncentracyjnego w III Rzeszy powstałego wyłącznie dla dzieci – poprzez mural na budynku przy ul. Przemysłowej 12 – w pobliżu niegdysiejszego obozu. Mural ten przedstawia anonimowego polskiego chłopca w trakcie apelu.
W najbliższej okolicy, na skrzyżowaniu ulicy Spacerowej i Łagiewnickiej można również zobaczyć murale powstałe w pierwszej edycji projektu. Na kamienicach przy ulicy Łagiewnickiej 33 i 35 uwiecznione zostały wizerunki dwóch żydowskich chłopców.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto