Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewa na Piotrkowskiej będą znów wymieniane. Usunięto już uschnięte platany klonolistne

Redakcja
Już po raz drugi wymienione będą niektóre drzewa na ulicy Piotrkowskiej. Pięć platanów klonolistnych zostało usuniętych. Koszt ich wymiany poniesie już miasto.

Na ulicy Piotrkowskiej rozpoczęła się wymiana zasuszonych platanów klonolistnych. Pięć sztuk zostało już usuniętych z ulicy Piotrkowskiej. Do końca listopada wsadzone będą nowe drzewa, tego samego gatunku.

Łódź miała pecha. Drzewa uschły w wakacje, tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego, który zakończył się w czerwcu. Za kupno i posadzenie nowych drzew miasto musiało zapłacić z kieszeni podatników. Kupiono drzewa duże, o obwodach pni do 25 cm. Miasto nie podało ich ceny.

To trzecia już z kolei wymiana drzew na reprezentacyjnej ulicy Łodzi. Szpalery powróciły podczas trwającego w latach 2012-2014 remontu deptaka. Zasadzono je między ul. Moniuszki i trasą WZ.

ZOBACZ

Początkowo wsadzono klony kuliste. Budziły wątpliwości, bo były małe i... bardzo drogie. Koszt posadzenia jednego drzewka wraz z instalacjami doprowadzającymi wodę i powietrze wyniósł 8 tys. zł.

Jednak klony wkrótce zaatakował grzyb. Specjalistyczne opryski nie pomogły. Drzewa były jednak na gwarancji i wykonawca ulicy-firma Strabag - musiała je wymienić. Zdecydowano się na inny gatunek - platany klonolistne, które są większe i bardziej odporne na warunki środowiska.

Jesienią 2015 r. na Piotrkowskiej pojawiło się 67 platanów klonolistnych. Drzewa wyglądały nieźle. Miały około 10 lat i nawet pięć metrów wysokości.

Jednak nie wszystkie platany zadomowiły się na Piotrkowskiej. W lipcu tego roku okazało się, że pięć drzew w pobliżu trasy WZuschło.

Ale wymieniane są nie tylko drzewa z Piotrkowskiej. Do końca listopada na ul. Skorupki mają być wymienione dwie uschłe w tym roku robinie akacjowe. Wymienione będą też drzewa w rejonie ulicy Wydawniczej.

W złym stanie jest też roślinność w rejonie dworca Łódź Fabryczna. Kilkadziesiąt iglaków uschło przy alei Grohmanów. Nie przyjęły się też byliny na zieleńcach i przy głównym wejściu do dworca. Zostały zasadzone w ramach budowy dworca.

Tymczasem w Łodzi trwają jesienne nasadzenia drzew. Prowadzą je Zarząd Zieleni Miejskiej i Zarząd Inwestycji Miejskich. W tym roku w Łodzi pojawi się ponad 2,5 tys. nowych drzew. Pojawią się m.in. wzdłuż dróg i w parkach. Około 130 trafi do rewitalizowanego parku Moniuszki, staną też na ul. Dąbrowskiego i przy drodze rowerowej na Zgierskiej.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Drzewa, które pojawiają się w Łodzi, to gatunki odporne na trudne warunki miejskie, o szerokiej tolerancji ekologicznej, ale jednocześnie efektownie wyglądające w przestrzeni i z nią współgrające – mówi Monika Bednarek z ZZM.

Dodatkowo drzewa mają gwarancję. Zazwyczaj jeśli uschną przez pierwsze trzy lata od wsadzenia, wykonawca wymienia je na swój koszt.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto