MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Druk 3D domów brzmi jak fantastyka, ale to już rzeczywistość. Zobacz niezwykłe domy 3D z drukarki. Czy to przyszłość budownictwa?

Redakcja RegioDom
Redakcja RegioDom
Wideo
od 16 lat
Jeszcze do niedawna o druku 3D domów i innych budynków można było co najwyżej poczytać w fantastyce naukowej. Technologia stale idzie jednak do przodu i domy 3D z ogromnej drukarki to już rzeczywistość. Zobacz, jak ciekawie prezentują się wydrukowane budowle, które mogą zrewolucjonizować budownictwo.

Spis treści

Druk 3D domów istnieje naprawdę. Zobacz przykłady

Druk 3D domów jeszcze do niedawna był znany tylko miłośnikom nowoczesnych technologii. Takie budynki spotyka się jednak coraz częściej. Ich ścian nie wznosi ekipa budowlana, tylko ogromna maszyna nakładająca warstwami betonową mieszankę. Jak wygląda efekt końcowy? Zapraszamy do galerii.

Zobacz, jak ciekawie wyglądają domy 3D z drukarki:

druk 3d domów
Pływający budynek (tzw. houseboat) wydrukowany w 3D z Czech.

LicencjaWikimedia Commons/Jáchym Vrecion/CC BY-SA 4.0

Druk 3D domów sięga swoimi początkami lat 50. XX w., kiedy to rozpoczęto pierwsze eksperymenty z automatyzacją prac budowlanych. Powstały wówczas pierwsze maszyny, które same układały cegły. Jednak dopiero od lat 90. prace nad drukowaniem budynków w 3D nabrały tempa i od tamtej pory technologia jest wciąż dynamicznie rozwijana.

Jak w praktyce wygląda produkcja domów 3D z drukarki? Mają wiele zalet

Jak powstają domy z drukarki 3D? Istnieje wiele metod, ale co do zasady są one wznoszone dzięki specjalnym urządzeniom, wyposażonym w mechaniczne ramię zakończone dyszą. Sterowane komputerowo ramię porusza się w zaprogramowany wcześniej sposób, za pomocą dyszy nakładając kolejne warstwy materiału budowlanego – np. betonu. W ten sposób stopniowo powstaje konstrukcja ścian. Proces budowy może się odbywać w fabryce, skąd następnie dom jest przewożony w docelowe miejsce, lub też obiekt można drukować w 3D bezpośrednio na placu budowy.

Technologia druku 3D domów wciąż jest nowa i stosunkowo mało znana. Wielu ekspertów przewiduje jednak, że wywoła ona prawdziwą rewolucję w budownictwie. W porównaniu z tradycyjnymi domami jednorodzinnymi budynki wydrukowane w 3D mają bowiem wiele zalet:

  • krótszy czas budowy – dziś na druk konstrukcji wystarczą często zaledwie 24 godziny (późniejsze wykańczanie budynku wymaga znacznie więcej czasu),
  • odporność na wstrząsy sejsmiczne – dom 3D z drukarki to jedna bryła betonu, więc w razie wstrząsów popęka, ale raczej się nie zawali,
  • docelowo niski koszt – dziś to nowa i na ogół wciąż droga technologia, jednak gdy się upowszechni, koszty budowy szybko spadną,
  • możliwość budowy ciekawych kształtów – druk 3D umożliwia łatwe tworzenie ścian zaokrąglonych czy pofalowanych,
  • mniejsza liczba odpadów powstających przy budowie.

Wszystkie te plusy sprawiają, że zdaniem wielu entuzjastów tej technologii ma ona szansę zrewolucjonizować budownictwo.

Technologia druku 3D budynków ma ogromny potencjał, ale i wady

Liczne zalety nie oznaczają oczywiście, że technologia druku domów w 3D jest pozbawiona wad. Przede wszystkim obecnie technologia ta umożliwia stawianie wyłącznie domów z betonu – żaden inny popularny materiał nie wchodzi w grę. Minusów można jednak wymienić więcej:

  • wysoki obecnie koszt – dopóki rynek się nie rozwinie, domy 3D z drukarki nie mogą konkurować cenowo z tradycyjnymi,
  • charakterystyczna faktura ścian – ponieważ maszyna nakłada beton warstwami, powstałe w ten sposób ściany nie są gładkie,
  • trudności techniczne – druk 3D w terenie wymaga odpowiedniej pogody i warunków gruntowych,
  • ograniczenia technologii – w 3D można dziś wydrukować jedynie ściany budynku, dachem, instalacjami i wykończeniem musi zająć się tradycyjna ekipa budowlana.

Możliwe jednak, że część tych wad zniknie w przyszłości, w miarę jak technologia będzie się rozwijać. Pozostaje czekać – i śledzić wieści ze świata nauki.

[QUIZ] Jak wyglądały w latach 90. nasze domy? Sprawdź, co pamiętasz!

Nastrojowe światło w domu i ogrodzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Druk 3D domów brzmi jak fantastyka, ale to już rzeczywistość. Zobacz niezwykłe domy 3D z drukarki. Czy to przyszłość budownictwa? - RegioDom.pl

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto