Dodatkowe pieniądze z NFZ na tomografię, rezonans i usunięcie zaćmy w Łodzi i regionie

Redakcja
Szpitale w województwie łódzkim dostaną większe ryczałty na chirurgię ogólną i choroby wewnętrzne. Wprowadzone zostały nielimitowane badania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i operacje usunięcia zaćmy. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył na ten cel 61 mln zł. Dzięki temu poprawi się stan finansów szpitali, a pacjenci będą krócej czekać na badania.

W województwie łódzkim średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy powinien skrócić się do miesiąca w przypadkach pilnych. W przypadkach stabilnych trzeba będzie czekać około roku. W regionie są placówki, gdzie najbliższe wolne terminy usunięcia zaćmy w stanie stabilnym przypadają na koniec 2021 roku, a nawet na połowę maja 2022 roku.

Średni czas oczekiwania na tomografię skróci się do tygodnia w przypadkach pilnych i dwóch tygodni w przypadkach stabilnych. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przewiduje, że pacjenci z stanie pilnym będą czekali na rezonans magnetyczny przez miesiąc, a w stanie stabilnym do dwóch miesięcy. Obecnie pacjenci w stanie stabilnym muszą czekać na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny nawet do grudnia.

Pacjenci w województwie łódzkim mogą skorzystać z nielimitowanych badań rezonansem w 20 placówkach, w tym 9 znajduje się w Łodzi. Badania tomografii prowadzone są w 35 placówkach, w tym 15 w Łodzi.

- Aby zwiększyć dostępność do diagnostyki obrazowej ogłoszony został konkurs na dodatkowe świadczenia tomografii i rezonansu. Wyłonionych zostanie 10 świadczeniodawców, którzy poprowadzą pięć nowych pracowni tomografii i pięć rezonansu - powiedział Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Skutki finansowe nielimitowanych świadczeń oszacowano na 220 mln zł w skali kraju. Łódzki Oddział NFZ oszacował na podstawie dotąd wykonywanych badań, że wzrost kosztów nielimitowanych badań obrazowych wyniesie 9 mln zł. W 2018 roku wydatki na ten cel wyniosły 62 mln zł. Wykonano 72 tys. badań rezonansu magnetycznego i 95 tys. badań tomografii komputerowej. W przypadku nielimitowanych operacji pacjentów z zaćmą do placówek okulistycznych trafi o 10 mln zł więcej niż dotychczas.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przekazał już placówkom medycznym 16,3 mln zł na skrócenie kolejek i lepszy dostęp pacjentów do zabiegów endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego. Przekazał także 4 mln zł na świadczenia wykonane ponad limit.

Zwiększone zostały również wyceny leczenia szpitalnego w zakresie chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Dotyczy to prawie połowy wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale w województwie łódzkim. Dzięki temu ma poprawić się sytuacja finansowa szpitali. Wyższa wycena świadczeń wynika z decyzji ministra zdrowia. Do szpitali w całym kraju trafi z ministerstwa zdrowia kwota 680 mln zł. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ dostał z tej puli 47 mln zł. Dodatkowo do szpitali trafi jeszcze 14 mln zł z rozliczeń pomiędzy oddziałami NFZ.

- Łącznie szpitale w województwie łódzkim zwiększą swój ryczałt na 2019 rok o 61 mln zł. Znaczna część tej kwoty trafi do szpitali powiatowych. Ma to zapewnić lepszy dostęp pacjentów do poradni specjalistycznych, które działają przy szpitalach. Od czerwca zwiększy się o 10 proc. finansowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która jest realizowana przez szpitale powiatowe - mówi Artur Olsiński.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Dodatkowe pieniądze z NFZ na tomografię, rezonans i usunięcie zaćmy w Łodzi i regionie - Dziennik Łódzki

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz

Jeśli chcesz aby zmniejszyły się kolejki do lekarzy wśród znajomych i rodziny trzeba zbierać listy poparcia.

Kartka A4 na środku:

Udzielam poparcia dla działań Ministra Zdrowia w celu uwolnienia zawódu lekarza przez możliwość specjalizacji osób które ukończyły wyższe szkoły medyczne w kierunku pielęgniarstwo, fizjoterapia.

Poniżej tabela.

Imię ( imiona ) Nazwisko numer pesel i podpis czytelny.

Później wysłać listy z podpisami do Ministerstwa Zdrowia.

G
Gość
Lepszy pic jak nic ! Morawiecki.
P
Pacjent
Już tyle dla nas ten rząd robi. Nie wiadomo jak się odwdzięczyć.

Niedługo będzie można dziedziczyć terminy wizyt do specjalistów a tu jeszcze to. Za dużo tego dobrego.
Dodaj ogłoszenie