MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do łódzkiego seminarium zgłosiło siedmiu kandydatów. Ilu kleryków studiuje w łódzkim seminarium duchownym?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Święcenia kapłańskie w łódzkiej bazylice archikatedralnej
Święcenia kapłańskie w łódzkiej bazylice archikatedralnej archiwum Dziennika Łódzkiego
Na przygotowawczy rok propedeutyczny w 2023 roku Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi przyjęło siedmiu kandydatów. Są po rozmowach z przełożonymi seminarium, ojcem duchownym, zdali też egzamin z podstaw wiedzy teologicznej. Natomiast na I roku w łódzkim seminarium dla starszych kandydatów (35 plus) będzie studiować ośmiu mężczyzn.

Rekrutacja do łódzkiego seminarium odbywa się w dwóch etapach. W tym roku w pierwszym etapie przyjęto czterech kandydatów, a w drugim - trzech. Sześciu z nich studiowało na różnych uczelniach lub pracowało, tylko jeden jest świeżo po maturze. We wrześniu rozpoczynają formację na roku propedeutycznym.

Rok propedeutyczny w naszej diecezji odbywa się w parafii Łask Kolumna - wyjaśnia ks. Marcin Pietrzyk, ojciec duchowny łódzkiego seminarium - Tam klerycy przez rok biorą udział w wykładach z zakresu teologii i życia duchowego, ale w dużej mierze jest to rok budowania wspólnoty, budowania relacji, ale też formacji ludzkiej.

Rok temu łódzkie seminarium także przyjęło siedmiu kandydatów. W 2021 roku zgłosiło się 11 młodych mężczyzn. Podobnie było w poprzednich latach - do seminarium przyjmowano 10-12 kandydatów. Przypomnijmy, że w Łodzi, ale też w innych seminariach nauka trwa teraz siedem lat.

Kleryków mniej niż przed laty

W roku akademickim 2023/2024 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi studia rozpocznie łącznie 40 kleryków, w tym trzech diakonów. Dla porównania w 2006 r. uczyło się ich tu ponad 70, a w latach 80. XX wieku nawet 120 kleryków. Wtedy co roku księżmi zostawało kilkunastu diakonów.

Nie da się ukryć, że Kościół przeżywa kryzys powołań. Dwa lata temu Polskę obiegła informacja, że nie ma święceń kapłańskich w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie. W tym roku nie było też święceń kapłańskich w diecezji łowickiej. A tamtejsze seminarium zostało przeniesione do Warszawy.

"Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego przeniesione do Warszawy" – napisał w liście do wiernych bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki. - "To była bardzo trudna decyzja, jednak trzeba było realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby nasza niewielka grupa kleryków mogła znaleźć najlepsze środowisko i warunki do rozwoju i formacji. (...) Seminarium nie przestaje istnieć, ale będzie teraz działać na terenie archidiecezji warszawskiej, w większej wspólnocie. Stamtąd nowo wyświęceni księża będą posyłani do parafii naszej diecezji".

W minionym roku w łowickim seminarium studiowało tylko sześciu kleryków, a na I rok przyjęto jednego.
Jednak największym zaskoczeniem jest to, że w archidiecezji łódzkiej, która ma 1,5 mln mieszkańców wyświęcony zostanie tylko jeden nowy kapłan. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz w historii. Tym wyświęconym księdzem został diakon Krzysztof Kucharski z parafii św. Antoniego w Łodzi.

W Łodzi działają jeszcze dwa inne seminaria

W Łodzi od czterech lat w parafii św. Alberta na Widzewie Wschodzie działa Seminarium Misyjne Redemptoris Mater. Studiują tu klerycy z Polski, Włoch. Hiszpanii. Po ukończeniu seminarium 5 lat będą posługiwać w archidiecezji łódzkiej, później wyjadą na misje.

W Łodzi działa także Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywane: Seminarium 35 +. W tym roku przyjęto do niego ośmiu mężczyzn, z których pięciu zadeklarowało, że chce potem pracować w parafiach archidiecezji łódzkiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto