Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długie kolejki do odtrucia poalkoholowego, aby święta były trzeźwe

(ew)
Dr Piotr Kapszewicz zakłada pacjentowi kroplówkę podczas zabiegu odtruwania.
Dr Piotr Kapszewicz zakłada pacjentowi kroplówkę podczas zabiegu odtruwania.
Kilkakrotnie zwiększyła się w ostatnich dniach liczba pacjentów w gabinetach lekarskich, zajmujących się odtruwaniem poalkoholowym. Na wizytę trzeba czekać kilka dni.

Kilkakrotnie zwiększyła się w ostatnich dniach liczba pacjentów w gabinetach lekarskich, zajmujących się odtruwaniem poalkoholowym. Na wizytę trzeba czekać kilka dni.

Łodzianie, którzy zbyt często zaglądają do kieliszka i sobie z tym nie radzą, chcą skorzystać z pomocy specjalistów, by na trzeźwo zasiąść do wigilijnej kolacji. Czasami inicjatywę przejmują ich bliscy.

- Mój mąż pije coraz więcej - mówi pani Ewa, żona budowlańca. - Znalazłam adres lekarza w gazecie i zamówiłam odtrucie. Potem pomyślimy o dalszym leczeniu, np. o wszywce. Porozmawiamy o tym podczas świąt.

Lekarze zajmujący się przerywaniem alkoholowych ciągów i odtruwaniem mają przed świętami pełne ręce pracy.

- Większość pacjentów to mężczyźni w wieku 30-40 lat - mówi dr Piotr Kapszewicz. - Wizyty zamawiają teraz najczęściej ich żony, które chcą mieć spokojne Boże Narodzenie. Proszą o odtrucie trunkowych małżonków, a po świętach zapisują ich na wszycie esperalu.

Wśród osób uzależnionych od alkoholu, wymagających pomocy specjalistów, coraz większy odsetek stanowią panie. - 30 proc. odtruwanych pacjentów to młode kobiety, w wieku 25-30 lat - mówi dr Andrzej Borkowski. - Wizyty zamawiają najczęściej ich matki. Wierzą, że córki się opamiętają i po świętach nie wrócą do nałogu.

Odtrucie poalkoholowe polega na podaniu w kroplówce leków przyspieszających spalanie alkoholu, a także glukozy oraz mikroelementów, takich jak sód, potas, magnez, które pomagają łagodnie trzeźwieć. Chodzi o to, by u pacjenta nie wystąpiły objawy gwałtownego odstawienia alkoholu, czyli delirium i padaczki, co się bardzo często zdarza. Zabieg trwa około godziny. Powinien być przeprowadzony w obecności anestezjologa. Odtrucie poalkoholowe kosztuje 220 zł, tyle samo co wszycie esperalu.

Lekarze pomagający trzeźwieć alkoholikom twierdzą, że łodzianie upijają się najczęściej piwem.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto