Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego na Starym Polesiu są skośne domy i krzywe podwórka? [FILM]

Wiesław Pierzchała
Chodząc po Starym Polesiu w Łodzi bez trudu napotkamy „skośne” domy i „krzywe” podwórka. Taką budowę wymusiła płynąca tu dawniej rzeczka Karolewka.

Karolewka wypływała w rejonie dzisiejszego rektoratu Uniwersytetu Medycznego u zbiegu ul. Zielonej i al. Kościuszki, płynęła do skrzyżowania ul. 6 Sierpnia i ul. Żeromskiego i dalej w kierunku południowo-zachodnim przecinając ul. Lipową, Pogonowskiego, Strzelców Kaniowskich i Żeligowskiego.

Widoczne tam do dzisiaj zagłębienie terenu to dawna dolina Karolewki. To właśnie wzdłuż niej stawiano domy z podwórkami i wytyczano ulice. Z czasem - w wyniku rozwoju Łodzi przemysłowej - struga ta zamieniła się w kanał ściekowy. Dlatego został zakryty i dzisiaj jest niewidoczny.

Wzdłuż Karolewki zbudowano m.in. kamienicę przy ul. Wólczańskiej 27. Frontowy budynek stoi jeszcze równolegle do ulicy, ale za to oficyny wzniesiono pod pewnym kątem. Park miniaturowy przy ul. Strzelców Kaniowskich swój oryginalny, trapezowy kształt zawdzięcza właśnie płynącemu w pobliżu strumieniowi.

ZOBACZ TEŻ: Noc Muzeów 2017 w Łodzi. Lista muzeów i instytucji [PROGRAM]

- Ślady po dawnej Karolewce można też znaleźć w archiwach ZWiK. Zachował się plan farbiarni przy ul. Strzelców Kaniowskich 34a, na którym zaznaczono ukośny przebieg kanału tej rzeki. Są też plany farbiarni Ignacego Fuksa przy ul. Pogonowskiego 57 oraz budynku mieszkalnego przy ul. Strzelców Kaniowskich 45/47, na których też bez trudu odnajdziemy kanał i stojące równolegle do niego zabudowania. Zachowało się też podanie z 1933 roku, w którym właściciel nieruchomości przy Zielonym Rynku 7 (dziś. ul. Mała) domaga się likwidacji starego, nieczynnego, podziemnego kanału, którym na jego posesję dostają się „ścieki wydzielające cuchnący gaz i podmywające fundamenty budynku” - wyjaśnia Miłosz Wika ze ZWiK w Łodzi. - Kanały ściekowe powstające na dawnych strumieniach powodowały skośną zabudowę w innych częściach miasta. Przy dopływie Łódki powstały ukośne oficyny przy ul. Legionów 26 i 37, a przy dopływie Jasienia stanęły fabryczne budynki między ulicami Skrzywana a Wólczańską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto