Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dbasz o swoje zdrowie? Przebadaj się profilaktycznie – jest na to doskonała okazja

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Zbliżający się koniec wakacji to dobry czas, aby pomyśleć o swoim zdrowiu. Warto teraz przebadać się profilaktycznie w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus, który został przedłużony do końca roku. To dobra okazja, aby sprawdzić stan swojego zdrowia – nawet wtedy, gdy czujemy się doskonale i nic nam nie dolega. Przezorny zawsze ubezpieczony – to stare hasło pasuje jak ulał do zestawu badań, oferowanego bezpłatnie i bez górnej granicy wieku.

Program „Profilaktyka 40 PLUS” https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus skierowany jest do wszystkich osób w wieku od 40. roku życia. Warto z niego skorzystać, gdyż wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje żadnych niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Program zaczął się 1 lipca ubiegłego roku i potrwa – powtórzmy – tylko do końca tego roku. Przebadajmy się zatem, dopóki jest okazja.

GDZIE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU „Profilaktyka 40 Pplus” https://pacjent.gov.pl/aktual-nosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania

Aby skorzystać z badań zaleconych w ramach programu, wystarczy, że się zgłosisz się do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.
Twoje e-skierowanie na badania będzie dostępne w systemie po dwóch dniach roboczych.

JAK SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEGO PAKIETU BADAŃ? https://www.gov.pl/web/zdrowie/jak-zglosic-sie-na-badanie

1. Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. Następnie wypełnij ankietę Profilaktyka 40 PLUS umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Profilaktyka”, a następnie „Ankiety”. To pomoże lekarzom ocenić czynniki ryzyka.
Ankieta Profilaktyki 40 PLUS zawiera pytania dotyczące:
• twojej masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
• ryzyka chorób układu krwionośnego
• aktywności fizycznej
• sposobu odżywania się
• picia alkoholu
• palenia lub innych form używania tytoniu i nikotyny
• ryzyka chorób onkologicznych.
Czasem należy wybrać z listy jedną odpowiedź lub zaznaczyć wiele odpowiedzi, np. wymienić przebyte choroby. Warto mieć pod ręką ostatnie wyniki badań.
Jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, możesz je pominąć. Jednak udzielenie jak najpełniejszych odpowiedzi pozwoli na dokładniejszą ocenę czynników ryzyka i dopasowanie badań laboratoryjnych.
Niektóre odpowiedzi będą prowadziły do dodatkowych, doprecyzowujących pytań. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania z tematycznej grupy dostaniesz krótkie podsumowanie.
Ankieta dla osób mających 65 lat i więcej jest krótsza, a wybiera się między odpowiedzią „tak” lub nie” na kolejne pytania.
UWAGA. Ankietę możesz wypełnić także poprzez infolinię: 22 735 39 53 lub w jednej z przychodni POZ uczestniczącej w programie.
Wypełnianie ankiety możesz w dowolnym miejscu przerwać. Kliknij wówczas na „Zapamiętaj odpowiedzi i wyjdź”. Po ponownym zalogowaniu możesz wrócić do wypełniania ankiety.
Jeśli na koniec sekcji pytań dotyczących Twojego zdrowia klikniesz „Dalej”, zobaczysz stosowne dla Ciebie porady zdrowotne.
Na koniec należy zatwierdzić wybrane dla Ciebie badania laboratoryjne.

2. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz e-skierowanie na dopasowany do Ciebie pakiet badań. Nie musisz go drukować ani pobierać!
Jedna osoba może tylko raz skorzystać z e-skierowania na badania profilaktyczne, więc nawet jeśli powtórnie wypełnisz ankietę, nie dostaniesz kolejnego e-skierowania.

3.Zgłoś się na badania w placówce, która realizuje program. Weź ze sobą dowód osobisty. Świadczenia opieki zdrowotnej będą Ci udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.
Każdy uprawniony może skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS” https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni mają prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację programu.

4. Wyniki badań otrzymasz na Internetowe Konto Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta lub w placówce, w której zrobiłeś badanie.
UWAGA. Jeżeli nie korzystasz z IKP, możesz uzyskać e-skierowanie na pakiet badań za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod nr tel. 22 735 39 53.

JAKIE BADANIA MOŻNA WYKONAĆ W RAMACH PROGRAMU?

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet
• morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
• stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
• stężenie glukozy we krwi
• próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
• poziom kreatyniny we krwi
• badanie ogólne moczu
• poziom kwasu moczowego we krwi
• krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn
• morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
• stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
• stężenie glukozy we krwi
• próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
• poziom kreatyniny we krwi
• badanie ogólne moczu
• poziom kwasu moczowego we krwi
• krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
• PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny
• pomiar ciśnienia tętniczego
• pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
• obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Dowiedz się więcej o programie „Profilaktyka 40 plus” https://www.youtube.com/watch?v=VpB49zuS5y4&feature=emb_imp_woyt
(można to zrobić nie linkowaniem, tylko tak na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus)

ZROBIŁEŚ BADANIA I CO DALEJ?

Skonsultuj wyniki badań ze swoim lekarzem POZ. W razie wątpliwości zostaniesz skierowany na dalszą diagnostykę.
Pamiętaj! Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dbasz o swoje zdrowie? Przebadaj się profilaktycznie – jest na to doskonała okazja - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto