Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym jest okno życia? Gdzie w Łodzi znajdziemy okna życia? Co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w oknie życia?

Katarzyna Bil
Katarzyna Bil
Idea okna życia przyszła do nas z zachodu. To w Niemczech została stworzona struktur, wokół której zbudowano cały system
Idea okna życia przyszła do nas z zachodu. To w Niemczech została stworzona struktur, wokół której zbudowano cały system Katarzyna Bil
14 dzieci. Tyle malców do tej pory zostało znalezionych w oknach życia w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach. Ostatni taki przypadek zdarzył się w naszym mieście w poniedziałek wielkanocny tego roku. Sprawa była o tyle wyjątkowa, że matka chciała odzyskać dziecko tuż po oddaniu. Co jednak w pozostałych przypadkach? Co dzieje się z dziećmi, które pozostawiane są w oknie życia? I czy na pewno można w nich znaleźć tylko dzieci?

Skąd pomysł okna życia?

Jak tłumaczy rzecznik prasowy Caritasu Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski idea okna życia przyszła do nas z zachodu. To w Niemczech została stworzona struktur, wokół której zbudowano cały system.

– Gdybyśmy chcieli zerknąć wstecz to historia miejsc, w których zostawiano dzieci jest bardzo długa i sięga co najmniej średniowiecza – opowiada Kopytowski. – Przynoszono je gdzieś do kościołów, gdy nie wiedziano co zrobić z dziećmi chorymi lub kolejnymi w rodzinach wielodzietnych. Stąd tradycja umiejscowienia malców przy kościołach, klasztorach i zgromadzeniach zakonnych.

Pierwsze okno życia powstało w Polsce 15 lat temu w Krakowie, z inicjatywy Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Na terenie Archidiecezji Łódzkiej znajdują się cztery okna życia. Jedno w Piotrkowie Trybunalskim przy Domu Sióstr Salezjanek, dwa w Łodzi przy Domu Zakonnym Sióstr Urszulanek oraz przy szpitalu im. Rydygiera i w Pabianickim Centrum Medycznym.

Choć okno przy szpitalu im. Rydygiera nie jest pod patronatem Caritasu Tomasz Kopytowski tłumaczy, że obie placówki ściśle ze sobą współpracują.

– W naturalny sposób jesteśmy w kontakcie ze szpitalem i zbieramy informacje o tym, co się dzieje przy tamtym oknie. Przez wiele lat, kiedy w szpitalu był oddział preadopcyjny, Caritas wraz z Łódzką Strefą Ekonomiczną obejmował go szczególną troską. To tam maluchy, które zostawiano w szpitalach oczekiwały na adopcję. My ten oddział wspieraliśmy przez lata – komentuje rzecznik Łódzkiej Archidiecezji Caritasu. – Staramy się być na bieżąco z tym, co się dzieje.Pozostałe trzy okna są już bezpośrednio pod naszą kuratelą i dbamy o to, by sprzęt, który tam jest działał odpowiednio. Reagujemy zawsze, gdy się coś dzieje i staramy się, by wszystko dobrze funkcjonowało.

Co dalej dzieje się z pozostawionym dzieckiem?/sc]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czym jest okno życia? Gdzie w Łodzi znajdziemy okna życia? Co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w oknie życia? - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto