Czy zagraża Ci osteoporoza?

Artykuł sponsorowany
Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się niską masą kostną oraz zmianami strukturalnymi budowy kości. Osoby, u których wystąpiły takie zmiany są bardziej narażone na złamania, nawet na skutek lekkiego uderzenia czy upadku. Ponieważ w początkowej fazie choroba przebiega bez zauważalnych objawów, istnieje prawdopodobieństwo, że o jej istnieniu dowiemy się dopiero wtedy, gdy dojdzie do urazu lub upadku, w wyniku którego nastąpi złamanie kości.Dlatego osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości. Złamania dotyczą najczęściej kręgów (kręgosłupa), kości nadgarstków i bioder. Wiążą się z bólem i poważną utratą sprawności ruchowej, aż do całkowitego unieruchomienia.

Wieloletnie badania pozwoliły określić czynniki ryzyka zachorowania na osteoporozę. Najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzy i pomenopauzalnym, u których następuje gwałtowny spadek produkcji i poziomu estrogenów. Ich niedobór powoduje, że proces resorpcji (rozpadu) kości zaczyna przeważać nad procesem ich tworzenia. Utratę masy kostnej oraz zwiększoną łamliwość kości mogą powodować także leki sterydowe stosowane m.in. w leczeniu schorzeń reumatycznych, pulmonologicznych, alergicznych czy dermatologicznych. Chociaż sterydy są konieczne w leczeniu tych schorzeń, mają niekorzystny wpływ na układ kostny i specjaliści nie zawsze przepisują równoczesną kurację zmniejszającą ryzyko złamania kości.

Na liście osób zagrożonych osteoporozą znajdują się także pacjenci, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania na to schorzenie, o szczupłej budowie ciała, z niedoborem wapnia w diecie, prowadzące bierny tryb życia, palące papierosy, nadużywające alkoholu oraz osoby w zaawansowanym wieku. Z upływem lat zmniejsza się bowiem gęstość mineralna kości, a w konsekwencji również ich wytrzymałość. Starsi pacjenci częściej narażeni są na utratę równowagi i upadki, które w przypadku jednoczesnego występowania osteoporozy mogą skończyć się poważnymi złamaniami i unieruchomieniem.

Osteoporozę można rozpoznać wykonując badanie densytometryczne, określające gęstość kości. Obowiązkowo powinny poddać się mu kobiety w okresie po menopauzalnym, szczególnie po 75. roku życia. Densytometria pozwala wykryć chorobę przed wystąpieniem złamania kości, oszacować ryzyko jej rozwoju w przyszłości, a podczas badań kontrolnych wykazać tempo zaniku kości, określić wskazania do terapii farmakologicznej, zaś u chorych już leczonych monitorować skuteczność terapii.

Aby zminimalizować ryzyko złamań, w początkowej fazie lekarze zalecają suplementację wapnia i witaminy D, a w przypadku rozpoznanej choroby aktywną farmakoterapię (bisfosfoniany, stront, PTH, SERM, denosumab) i poprawę sprawności oraz stanu ogólnego chorego. Zaleca się zmianę trybu życia, eliminację czynników ryzyka osteoporozy (zaniechanie palenia papierosów, nadmiernego spożywania alkoholu, kontrolę przyjmowanych przez pacjenta leków, które potencjalnie przyśpieszają osteoporozę).

W Łódzkim Centrum Osteoporozy SOMED, które znajduje się przy al. Piłsudskiego 9, kobiety w wieku od 55 do 83 lat mogą wykonać badanie densytometryczne bezpłatnie, po uprzednim umówieniu terminu telefonicznie: 42- 633 11 26 lub 42- 634 20 26.

Zobacz również: Serwis Zdrowie i i Uroda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto