Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jesteśmy zadowoleni z życia? W województwie łódzkim najmniej

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W województwie łódzkim 15 proc. gospodarstw objętych jest ubóstwem dochodowym, a 10 proc. ma relatywnie wysokie dochody.
Mieszkańcy Łódzkiego są najmniej zadowoleni w Polsce ze swojej sytuacji finansowej. Niezadowolony jest co trzeci.
W województwie łódzkim 15 proc. gospodarstw objętych jest ubóstwem dochodowym, a 10 proc. ma relatywnie wysokie dochody. Mieszkańcy Łódzkiego są najmniej zadowoleni w Polsce ze swojej sytuacji finansowej. Niezadowolony jest co trzeci.
GUS opublikował wyniki cyklicznego Badania spójności społecznej. Najbardziej zadowoleni ze swoich warunków życia byli mieszkańcy województw: małopolskiego, wielkopolskiego, podlaskiego i podkarpackiego (86-84 proc.), najmniej mieszkańcy łódzkiego (71 proc). Największy odsetek zadowolonych z życia „ogólnie rzecz biorąc” wystąpił wśród mieszkańców województw: wielkopolskiego i pomorskiego (88-87 proc.), a najmniejszy był udziałem mieszkańców lubelskiego i łódzkiego (76-77 proc.). Więcej szczegółów w GALERII.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, badanie zrealizowano w pierwszej połowie 2018 r. W badaniu wzięło udział ponad 14 tys. gospodarstw domowych. Odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu indywidualnym udzieliło ponad 13 tys. osób w wieku 16 lat i więcej. Więcej szczegółów w GALERII.

Dane dotyczą nie tylko materialnych warunków życia, ale także jakości środowiska naturalnego i poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, kapitału społecznego mierzonego poziomem zaufania do ludzi i instytucji oraz sfery życia religijnego i ogólnego zadowolenia z życia, traktowanego jako miara dobrobytu subiektywnego.

Z badania wynika, że relatywnego ubóstwa dochodowego doświadczało w 2018 r. 13 proc. gospodarstw domowych natomiast relatywnie wysokimi dochodami według przyjętego kryterium dysponowało 15 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych była wyraźnie zróżnicowana ze względu na miejsce zamieszkania. W największym stopniu ubóstwem dochodowym dotknięci byli mieszkańcy wsi (21 proc.). W przypadku miast zasięg ubóstwa był tym większy, im mniejsze były miasta (od 5 proc. w miastach liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców do 13 proc. w miastach poniżej 20 tys.).

Odwrotnie w przypadku wskaźnika wysokich dochodów. Największy odsetek gospodarstw o relatywnie wysokich dochodach odnotowano w miastach liczących co najmniej 500 tys. (35 proc.), a najmniejszy na wsi (8 proc.).

Wskaźnik ubóstwa dochodowego – to proc. gospodarstw domowych, w których miesięczny dochód, jakim dysponowało gospodarstwo domowe w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, był niższy od wartości uznanej za granicę ubóstwa. W 2018 r. granica ubóstwa dla gospodarstwa jednoosobowego wynosiła 1280 zł.

Wskaźnik wysokich dochodów – to proc. gospodarstw domowych o relatywnie najwyższych dochodach, czyli takich których miesięczny dochód był wyższy ok. 2,8 razy od przyjętej granicy ubóstwa. W 2018 r. granica wysokich dochodów dla gospodarstwa jednoosobowego wyniosła 3556 zł.

W pierwszej połowie 2018 r. ze swojej sytuacji finansowej, w tym z dochodów, zadowolonych było 42% mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej. Najrzadziej zadowoleni byli mieszkańcy województwa łódzkiego (33 proc. zadowolonych). Najwyższe wartości wskaźnika zadowolenia zaobserwowano natomiast w województwach: dolnośląskim (48 proc.), pomorskim (47 proc.) i śląskim (46 proc).

W 2018 r. najczęściej ubóstwem warunków życia dotknięte były gospodarstwa domowe w województwie łódzkim oraz lubuskim (7 proc.), natomiast najrzadziej – w województwach wielkopolskim i dolnośląskim (2-3 proc.).

Najwyższe wartości wskaźnika dobrych warunków życia odnotowano w woj. wielkopolskim (35 proc.) Najrzadziej taka sytuacja była obserwowana w województwach: łódzkim (20proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto