Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Człowiek z Manufaktury". Konkurs na operę

Red.
Konkurs "Człowiek z Manufaktury" obejmie trzy lata pracy twórczej i będzie składał się z czterech etapów. Zwycięska opera zostanie zaprezentowana w 185 rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego
Konkurs "Człowiek z Manufaktury" obejmie trzy lata pracy twórczej i będzie składał się z czterech etapów. Zwycięska opera zostanie zaprezentowana w 185 rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego mat.prasowe Manufaktury
Dyrektorzy Manufaktury i Teatru Wielkiej w Łodzi podpisali umowę dotyczącą konkursu dla kompozytorów na projekt opery „Człowiek z Manufaktury”. Dzieło będzie nawiązywało treścią do historii łódzkiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego.

W czwartek, 5 maja, dyrektorzy Teatru Wielkiego i łódzkiej Manufaktury podpisali umowę, która precyzuje warunki konkursu dla kompozytorów „Człowiek z Manufaktury”.

Manufaktura jest mecenasem i patronem konkursu, ufunduje także nagrody dla laureatów. Konkurs będzie miał formę otwartą i obejmie trzy lata pracy twórczej – zakończenie zaplanowano na listopad 2018 roku.

Jest to niezwykle prestiżowy konkurs, dlatego jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w jego organizacji – mówi Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury – Korzystając ze spuścizny przemysłowej Łodzi i własnej, bogatej historii Manufaktura dba również o to, by pod jej skrzydłami działali artyści najwyższej próby.

Libretto opery napisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Formalne ogłoszenie konkursu dla kompozytorów dwuaktowego dzieła nastąpi do 15 maja br. Od tej chwili prace, zarówno nad muzyką jak treścią libretta, przebiegać będą etapami. Do końca 2016 roku jury z maestro Krzysztofem Pendereckim w składzie, wyłoni trzech finalistów. W styczniu 2017 roku nastąpi pierwsze publiczne wykonanie fragmentów opery. Do 10 maja musi być skomponowany pierwszy akt dzieła „Człowiek z Manufaktury”. Na podstawie wykonania koncertowego pierwszej części utworu, jury wybierze laureata Grand Prix, który zobowiązany jest w listopadzie 2017 roku oddać całą, już skomponowaną operę. Jej prapremiera, dokładnie rok później, przypadać będzie w 185 rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego.

Wiosną 2019 roku na rynku Manufaktury, podczas jej 13 urodzin, nastąpi premiera wersji plenerowej dzieła.

Gdy po raz pierwszy zjawiłem się w Łodzi i zobaczyłem Manufakturę, od razu pomyślałem, że ten wspaniały przykład wykorzystania historycznego, przemysłowego i wielokulturowego dziedzictwa miasta zasługuje na stworzenie operowego libretta

– wspominał dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Paweł Gabara.

10. urodziny Manufaktury. Przed nami moc atrakcji! [PROGRAM]

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto