Czemu wągry na nosie są tak widoczne?

Materiał informacyjny Vichy

Makijaż nigdy nie będzie wyglądał idealnie, jeżeli na naszej skórze pojawiają się niedoskonałości. Czasami są to po prostu drobne wypukłości, niekiedy poważniejsze stany zapalne, a zdarza się i tak, że zwłaszcza w okolicy nosa występują niewielkie, czarne kropeczki. Nie są trudne w usuwaniu, natomiast bardzo często nawracają. Dlaczego wągry na nosie to tak powszechny problem i jak z nim walczyć?

Czym są wągry na nosie?

Wiele osób zastanawia się, czemu wągry na nosie są tak widoczne. Wyjaśnienie tego zagadnienia należy zacząć od wytłumaczenia, czym właściwie są te niedoskonałości. Kosmetolodzy i specjaliści nazywają je zaskórnikami otwartymi. Zazwyczaj zauważamy je w okolicach nosa, ale nie tylko – pojawiają się także na czole, policzkach, brodzie czy przy brwiach. Wyróżnia je przede wszystkim kolor: te malutkie wypryski posiadają czarną główkę, która pomaga nam rozpoznać, z jakim rodzajem zaskórników mamy do czynienia.

Jak powstają? Intensywna praca gruczołów łojowych sprawia, że wydzielana jest zbyt duża ilość łoju. Jest on potrzebny naszej skórze, a nawet niezbędny, jednak gdy pojawia się nadmiar sebum i zanieczyszczeń, to dochodzi do zatkania kanalików. Dodatkowo pojawia się też nadkażenie bakteryjne z udziałem Propionibacterium acnes. Ta charakterystyczna, czarna główka to nic innego, jak utleniona masa rogowo-łojowa.

Zaskórniki – rodzaje i rozpoznawanie

Warto dopowiedzieć, że zaskórniki dzielimy na otwarte (czyli te z czarną główką) oraz zamknięte, które ulokowane są głębiej pod skórą i często są mniej widoczne. Mogą mieć co prawda białą końcówkę, ale zazwyczaj nie jest ona tak charakterystyczna, jak przy wągrach. Tak zwane zaskórniki zamknięte są trudne w usuwaniu i w tym przypadku często konieczna jest pomoc kosmetologa. Oba warianty niedoskonałości to skutek zatkanych gruczołów, czego w żadnym przypadku nie można bagatelizować. Nieleczone wykwity mogą zmienić się w stany zapalne.

Jak zwalczać wągry na nosie?

Gdy wiemy już, skąd biorą się wągry, to powinniśmy poznać też sposoby na bardzo dokładne oczyszczanie skóry. To ono jest kluczowe w tej kwestii, ponieważ gdy na bieżąco będziemy pozbywać się nadmiaru łoju oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń i bakterii, to nie doprowadzimy do stanu, w którym zostają zatkane ujścia gruczołów. Profilaktycznie stosuje się więc pianki czy maseczki z węglem oraz innymi składnikami, które sprawiają, że zbyt duża ilość sebum zostaje usunięta z cery. Domowa pielęgnacja to pierwszy skuteczny sposób na pozbycie się wągrów.

Po pomoc można udać się do kosmetologa, który doradzi, jakie zabiegi będą pomocne w eliminacji nie tylko wągrów na nosie (otwartych), ale także tych zaskórników, które są trudniejsze w usuwaniu, czyli zamkniętych. Stosować można mikrodermabrazję, maski rozpulchniające czy też kwasy. Wielu specjalistów sugeruje jednak, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Codzienna pielęgnacja skóry a zaskórniki

Wspomniana wyżej pielęgnacja jest szczególnie ważna, jeżeli pojawią się wągry na nosie. Najlepsze rezultaty uzyskamy przy regularnym wykonywaniu peelingu skóry. W przypadku cery wybieramy warianty enzymatyczne, drobnoziarniste lub ewentualnie średnioziarniste. Kosmetyki o dużych drobinkach zarezerwowane są do oczyszczania ciała.

Peeling to produkt pozbywający się nie tylko martwego naskórka, ale także wszelkich zanieczyszczeń, które zatykają gruczoły. Należy jednak właściwie dobrać go do potrzeb skóry – cera delikatna, wrażliwa i z aktywnym trądzikiem nie może być dodatkowo podrażniana. Tutaj lepiej zadziałają enzymy roślinne, które w kilka bądź kilkanaście minut wygładzą jej powierzchnię. Peelingu nie wolno też stosować zbyt często – w ten sposób naruszamy naturalną barierę ochronną i sprawiamy, że znowu rozpocznie się proces nadmiernego wydzielania sebum.

Chociaż wągry na nosie bywają uporczywe, to jednak są to zaskórniki najprostsze w usuwaniu. Trzeba tylko pamiętać o dwuetapowym demakijażu, regularnym złuszczaniu czy stosowaniu maseczek oczyszczających. Rezultaty skutecznej pielęgnacji widoczne są bardzo szybko.

Dodaj ogłoszenie