Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Czekolada z misją", czyli łódzka badaczka niesie pomoc lokalnej społeczności w Wenezueli i chroni tapiry

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Grzegorz Gałasiński
"Czekolada z misją", czyli łódzka badaczka niesie pomoc lokalnej społeczności w Wenezueli i chroni tapiry.

Dr Izabela Stachowicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego do Wenezueli wyjechała w celach badawczych nad narażonymi na wyginięcie ssakami. Jednym z nich jest tapir amerykański, największy rodzimy ssak Ameryki Południowej, który może ważyć nawet do 300 kg. Zwierzęta z tego gatunku można również spotkać w łódzkim Zoo.

Naturalnym drapieżnikiem tapirów są jaguary, jednak tym, który na nie kłusuje, zabiera i niszczy siedliska jest człowiek. Biolożka podczas swoich badań zauważyła, że aby zwiększyć świadomość dotyczącą istoty tego gatunku wśród lokalnej społeczności, najpierw należy im pomóc.

Okazuje się, że w Wenezueli 70 proc. kobiet samotnie wychowuje jedno lub więcej dzieci. To ogromny problem społeczny, który ma wpływ na bardzo niski status ekonomiczny. Dodatkowo kryzys ekonomiczny sprawił, że mieszkańcy Wenezueli coraz częściej polują na tapiry, co stanowi duży problem w tej części świata.

- Moim zdaniem nie wystarczy zabronić polowań, trzeba uczyć od podstaw, że to zwierzę jest jednym ze skarbów narodowych. W budowaniu tej świadomości może pomóc wykorzystanie wizerunku tapira w tworzeniu rękodzieła dla turystów. To jeden ze sposobów dotarcia do lokalnej społeczności z informacją, że polowanie na tapiry jest złe. Nie da się tego zrobić, nie dając głodnym ludziom niczego w zamian. - tłumaczy dr Izabela Stachowicz.

Samotne matki mieszkające w okolicy rezerwatu Guaquira w stanie Yaracuy, starają się radzić sobie na wiele sposobów. Ponieważ mają dostęp do czekolady z plantacji, wykonują własnoręcznie praliny, które później sprzedają na lokalnym rynku. Izabela Stachowicz rozpoczęła zbiórkę, dzięki której zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na formy do wytwarzania pralin i niezbędne warsztaty dla Wenezuelek.

- Lokalne kobiety będą mogły tworzyć z trzciny tapiry dla turystów odwiedzających rezerwat Guaquira – mówi dr Stachowicz. – Uruchamiamy zbiórkę na ten cel. Dzięki udziałowi w akcji można nie tylko pomóc wenezuelskim kobietom, ale także mieć wpływ na ratowanie populacji tapirów.

Na konferencji pojawił się również Ambasador Wenezueli Luis Gomez Urdaneta wraz z żoną.

- Pomimo, że jest to małe wydarzenie, ma ono bardzo dużą skalę ze względu na to, że rozmawiamy o bioróżnorodności Wenezueli i m.in. jednymi z ich owoców jest czekolada i rum, które są produktami tworzonymi w Wenezueli od bardzo dawna. Dzięki temu jak i innym wydarzeniom, które organizujemy mamy nadzieję, że przybliżymy narodowości polską i wenezuelską, jako że mamy bardzo wiele cech wspólnych, jeśli chodzi o kulturę i społeczeństwo, dlatego zachęcamy do zakupu i degustacji kawy, czekolady lub rumu pochodzących z Wenezueli - mówi Ambasador.

Link do zbiórki znajdziesz TUTAJ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Czekolada z misją", czyli łódzka badaczka niesie pomoc lokalnej społeczności w Wenezueli i chroni tapiry - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto