Posiadacze psów i kotów (a także królików, chomików, czy papużek) o urlopie powinni myśleć odpowiednio wcześniej. Wakacyjny wyjazd z reguły planujemy jeszcze zimą lub wczesna wiosną. Wtedy tez powinniśmy pomyśleć o naszym czworonożnym podopiecznym. W hotelach dla zwierząt (jest ich ciągle niewiele) miejsc jest zwykle dla kilku zwierząt równocześnie, a najlepsze miejsca polecane są pocztą pantoflową.
Decydując się na hotel teraz powinniśmy raczej dostosować swój termin wyjazdu do wolnego terminu w hotelu. Większość z nich ma rezerwacje już na całe wakacje, pojedyncze miejsca są w drugim miesiącu kanikuły. Przy czym psi hotelarze preferują suczki i psy mniejszych rozmiarów. Problem jest z psami w dużych rozmiarach.
Jeśli uda nam się znaleźć i zarezerwować miejsce w psim lub kocim hotelu musimy się liczyć z wydatkiem 45-70 zł za dobę. Cena zależy od hotelu i tego, czy karmę zabezpieczamy sami, czy wynajmujemy pokój z wyżywieniem.
Zwierzęta mogą liczyć na profesjonalną opiekę. Zwykle właścicielem hotelu jest zwierzolub pasjonat - weterynarz, technik weterynarii, zoopsychoplog, czy behawiorysta. Placówki przyjmują tez na praktyki studentów weterynarii, którzy opiekują się psami, bawią się z nimi, wyprowadzają na długie spacery. Dzięki temu pies łatwiej znosi rozłąkę ze swoimi bliskimi.
W ciągu ostatnich lat bardzo zmienił się charakter psich hoteli. Te, które powstawały w latach 90 ubiegłego wieku i na początku XXI bardziej przypominały schronisko dla psów niż hotel.
Na niewielkiej przestrzeni stawały boksy i klatki, zwierzęta wyprowadzano na spacery (głównie psy). W tej chwili hotele to przestronne wille zaadaptowane na potrzeby zwierząt. Do dyspozycji psów są oddzielne pokoje z łóżkami, legowiskiem i zabawkami, wybieg i możliwość wychodzenia na dłuższe spacery.
Psy większość czasu spędzają na wspólnej zabawie z innymi psami na świeżym powietrzu. Nie inaczej wyglądają kociarnie, które są po prostu pałacami dla kotów, które mogą chodzić po meblach, wylegiwać się na specjalnych półkach lub chować w kocich budkach. Do ich dyspozycji często jest psi behawiorysta lub groomer. Jednak za wszelkie dodatkowe usługi trzeba płacić.
Pies i kot muszą mieć aktualną książeczkę zdrowia, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, szczepienie przeciwko innym chorobom wirusowym i być odrobaczony.
Planując wakacje warto rozważyć opcję wspólnego wyjazdu. Coraz więcej hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych pozwala na przyjazd psa lub kota. Czasem ich pobyt jest bezpłatny, czasem trzeba dopłacić symboliczną kwotę. Wakacje z pupilem mogą być przyjemne. Jeśli jednak jedziemy nad morze sprawdźmy, na której plaży pies jest mile widziany.
Warto też zapoznać się z lokalnymi przepisami o utrzymaniu miasta (gminy) w czystości, żeby unikać mandatów za brak kagańca, torebek na psie kupy lub łamanie innych obowiązujących zasad. Ponadto pies mocno ogranicza możliwość zwiedzania obiektów kultury lub korzystania z restauracji i innych wakacyjnych atrakcji.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?