Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nowego na Księżym Młynie? Odnowione budynki i stylowe latarnie

Redakcja
Autorzy rewitalizacji Księżego Młyna podsumowali zakres prac, ...
Autorzy rewitalizacji Księżego Młyna podsumowali zakres prac, ... kadr za YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=vvbFlSOKROg
Autorzy rewitalizacji Księżego Młyna podsumowali zakres prac, które wykonano w 2014 roku.

Za nami kolejny rok prac rewitalizacyjnych na Księżym Młynie. Udało się wykonać wiele drobnych usprawień i remontów, ale do zakończenia projektu jeszcze daleko. Plan rewitalizacji rozpisany jest aż do 2019 roku.

Koszt dokończenia rewitalizacji Księżego Młyna został oszacowany na 64 miliony złotych, z czego 40 ma pochodzić ze środków unijnych. Warto sprawdzić, co już teraz zmieniło się na osiedlu robotniczym wzniesionym przez Karola Scheiblera.

Porządki, rowery i nowe bramy

Na początku 2014 roku uporządkowano teren. Wykarczowano krzaki i samosiewy, które nie były cenne ani kulturowo, ani historycznie. Ze środków WFOŚiGW dokonano także konserwacji drzew w alejce Księży Młyn i kilkudziesięciu innych m.in. w alejce Księży Młyn.

Po remoncie oddano do użytku budynek przy ul. Księży Młyn 4. Rozpoczęły się za to prace pod numerem 12. Pierwsi mieszkańcy powrócą tam pod koniec lutego.

Księży Młyn będzie jak paryski Montmartre? [wizualizacje]

Łódzka Spółka Infrastrukturalna wymieniła całą sieć wodną na terenie Księżego Młyna. Miasto kosztem 900 tys zł wykonało kanalizację deszczową i odwodnienie. Był to ostatni wymagający remontu element infrastruktury na Księżym Młynie.

Duże zmiany nastąpiły w przestrzeni publicznej Księżego Młyna. Gotowy jest już teren rekreacyjny z estradą, własnym zasilaniem i oświetleniem, Nowy Koci Szlak i wszystkie zaplanowane ogrodzenia. Wkrótce - po wymianie nawierzchni na ul. Księży Młyn - pojawią się też skrzydła bram i furtek. Wykonana jest już ścieżka rowerowa od ul Tymienieckiego do ul. Księży Młyn.

Remonty, ławki i drzewa

Łączna długość nowych alejek i ścieżek rowerowych to 1300 metrów. Ustawiono 57 nowych elementów małej architektury: ławek, koszy, stojaków na rowery. Wyremontowano także pięć pracowni dla twórców o łącznej powierzchni ponad 300 mkw.

Wykonano plan nasadzeń: 118 drzew, 573 krzewów, 3 tys. roślin zadarniających, 108 pnączy

Ze środków przeznaczonych na Łódzki Obszar Metropolitalny (450 tys. zł dla Księżego Młyna) wykonywana jest dokumentacja projektowa czterech następnych budynków. Po ich wykonaniu, łącznie z dokumentacjami wspólnot mieszkaniowych, miasto otrzyma pozwolenia na budowę 16 z 25 budynków na Księżym Młynie. Dokumentacja powstaje także dla 10 zespołów komórek lokatorskich oraz uruchomienie trzech pomp ręcznych, które mają być atrakcją odnowionego osiedla.

Gazowe latarnie i odnowiony semafor

Pierwszy raz w historii zostało wykonane przejście dla pieszych z Parku Źródliska na Księży Młyn.

Można już oglądać specjalnie zaprojektowane i wykonywane przez łódzkiego rzemieślnika latarnie. Ich detale wzorowane są na historycznych łódzkich latarniach gazowych. Latarnie stojące na terenach zadrzewionych mają szklane daszki, aby oświetlać drzewa. Na budynkach wprowadzane są za to kinkiety latarń na wzór jednych z najstarszych opraw oświetleniowych, jakie występowały w Polsce.

Odrestaurowania doczekał się słynny semafor i szlaban zlokalizowane przy ul. Przędzalnianej. Zamontowano także dużą tablicę Księży Młyn, która stoi w osi ścieżki rowerowej i jest widoczna już z ul. Fabrycznej.

Targi, kawiarnie i historyczna kostka

Rewitalizacja historycznego osiedla to nie tylko remonty. Odbyło się już dziewięć artystycznych Pchlich Targów. Każdy był odwiedzany średnio przez 1500 osób.

Otworzyła się pierwsza artystyczna kawiarnia- „Cafe kreatora”, przy ul. Przędzalnianej 63. 90 procent jej klientów stanowią turyści, a połowa z nich to turyści z zagranicy.

Ruszył remont famuły przy Ogrodowej [zdjęcia]

Podczas modernizacji przestrzeni publicznej dokonano dwóch odkryć archeologicznych. W pierwszym przypadku odkryta piwnica okazała się historycznym osadnikiem ściekowym, a w drugim odkryły się fundamenty XIX wiecznej altany, która najprawdopodobniej zostanie odtworzona.

Dla wykonania zjazdów i ścieków będzie użyta przedwojenna kostka granitowa z demontażu nawierzchni ulicy Inflanckiej.

W 2014 roku ASP rozpoczęła remont budynku byłej szkoły, którą miasto przekazało jej półtora roku temu. Obecnie ASP kończy również budowę połowy ogrodzenia. Pierwszą inwestycję - izolację fundamentów wykonała Wspólnota Mieszkaniowa Fabryczna 19. Wspólnota wykonała również dokumentację projektową dla dwóch budynków i pozyskała pozwolenie na budowę. Następna Wspólnota Mieszkaniowa - Fabryczna 21 jest w trakcie wykonywania dokumentacji projektowej.

Co dalej? Walka o środki unijne

Rewitalizacja Księżego Młyna została zapisana w bazie projektów do zrealizowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego.

Rewitalizacja księżego Młyna będzie częścią projektu pod nazwą: "Szlakiem Architektury włókienniczej, który obejmuje Księży Młyn w Łodzi, Centrum historyczne Zgierza i Centrum Miasta Ozorków." Rewitalizacja Księżego Młyna dodatkowo została zapisana w tzw. Kontrakcie Terytorialnym, czyli w bazie projektów kluczowych do zrealizowania w Województwie Łódzkim w okresie programowania UE na lata 2014- 2020.

W ramach zadań inwestycyjnych w projekcie Rewitalizacji Księżego Młyna odnowione zostaną wszystkie pozostałe 22 budynki, zarówno miejskie, jak i wspólnotowe oraz komórki lokatorskie - 25 obiektów. Cztery komórki zmienią funkcje - w dwóch będą pracownie dla twórców, w jednym restauracja, a w czwartym Klub Księżego Młyna. Odnowiona będzie także pozostała przestrzeń publiczna i części wspólne - podwórka domów o łącznej powierzchni 4 ha.

Wyremontowanych zostanie 16 tys. mkw. powierzchni użytkowej domów. 14 tys. mkw. będzie przeznaczonych jak dotychczas na mieszkania, a 2 tys. mkw. na pracownie dla twórców. Lokale dla twórców będą usytuowane w budynkach przy ul. Przędzalnianej. Dodatkowo, dla potrzeb rewitalizacji Księżego Młyna, zostanie wyremontowane ok. 1200 mkw powierzchni mieszkalnej budynków przy ul. Przędzalnianej 91. Powstanie tam 30 mieszkań, które będą służyły jako lokale zamienne dla lokatorów remontowanych domów na Księżym Młynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto