Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co gdzie wrzucać, czyli segregacja śmieci bez tajemnic

(kd)
Od1 stycznia 2007 r. właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Obowiązek ten nakłada na nich przyjęta w lutym 2006 roku uchwała Rady Miejskiej, nazwana "Regulaminem utrzymania ...

Od1 stycznia 2007 r. właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Obowiązek ten nakłada na nich przyjęta w lutym 2006 roku uchwała Rady Miejskiej, nazwana "Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Łodzi". Od stycznia 2008 r. straż miejska za nieprzestrzeganie tej uchwały może nałożyć na właścicieli nieruchomości mandat. Jak segregować śmieci, aby nie zostać ukaranym?

Podmioty zobowiązane do zbiórki podzielono na trzy grupy właścicieli: domów jednorodzinnych (klienci indywidualni), zabudowy wielorodzinnej niskiej (bloki, kamienice) oraz zabudowy wielorodzinnej wysokiej (wieżowce).

Gdy mieszkasz w domku
Mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą segregować śmieci do trzech worków: na surowce - m.in. papier, opakowania plastikowe, puszki - (120 l, kolor pomarańczowy), szkło (120 l, kolor zielony) i bioodpadki - np. obierki czy resztki jedzenia - (30 l, kolor biały). Posegregowane surowce będą odbierane co dwa tygodnie, szkło raz w miesiącu, natomiast bioodpadki - nie rzadziej niż co siedem dni. Jeśli worek nie będzie wypełniony, może pozostać do kolejnego przyjazdu śmieciarzy. Pojemniki z odpadami pozostałymi po sortowaniu są odbierane w terminie uzgodnionym indywidualnie. Nie można jednak zawrzeć umowy na odbiór śmieci, odbywający się rzadziej niż dwa razy w miesiącu, bo tak nakazuje "Regulamin utrzymania czystości i porządku" uchwalony przez Radę Miejską. Niedozwolone jest też wywożenie odpadów samemu do sortowni ani na wysypiska bez aktualnego pozwolenia na taką działalność. Firma zajmująca się wywozem posegregowanych śmieci ma prawo odmówić zabrania worka, gdy stwierdzi, że są w nim odpady innego rodzaju.

Z kamienicy do puszki
Administracje, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zobowiązane są do ustawienia poza tradycyjnymi puszkami na śmieci pojemników na: surowce, szkło i bioodpadki. Muszą być one oznakowane dobrze widocznymi napisami. Odpadki w nich składowane są wywożone na podstawie indywidualnych umów. Jeśli mieszkaniec zauważy, że któryś z pojemników jest przepełniony, może zgłosić to właścicielowi nieruchomości lub firmie wywozowej (numer telefonu do niej powinien być umieszczony na pojemnikach). Można też zadzwonić na całodobową zieloną linię (042) 638 49 83.

Stelaże w wieżowcach
W zsypach powinny być zamontowane stelaże lub listwy na dwa worki: surowce (120 l, kolor pomarańczowy) oraz szkło (120 l, kolor zielony). Pozostałe odpady wrzucamy do zsypu. Odbiór wyselekcjonowanych odpadów odbywać się będzie z miejsc wskazanych przez spółdzielnię. Jeżeli w wieżowcach zostaną zlikwidowane zsypy, to selektywna zbiórka może przebiegać tak, jak w zabudowie niskiej.

Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej powinni (ale nie muszą) dokonywać wcześniejszej segregacji odpadów w domu. Do tego celu można przygotować cztery wiaderka lub worki na śmieci.

Gdzie dostać worek?
Worki dla właścicieli domów jednorodzinnych można nabyć w kasach firm zajmujących się wywózką śmieci lub po pisemnym (faksem, pocztą elektroniczną, listem) zamówieniu. Worek kosztuje przeciętnie 4-5 zł. W jego cenę wliczona jest cała usługa, czyli przyjazd, wywóz i oddanie do sortowni.

Posiadacze starych umów na wywóz śmieci muszą podpisać aneks do nich przy pierwszym zakupie. Wtedy też zostaną ustalone dni odbioru odpadów.

* * * * *

Pięć rad, jak w prosty sposób ograniczyć ilość śmieci?
• jeżeli wypijasz dużo napojów, kupuj je w większych butelkach
• ogranicz ilość torebek plastikowych, prosząc o pakowanie produktów w papier lub weź torbę wielokrotnego użytku
• kupuj napoje w butelkach zwrotnych
• jeżeli masz ubrania lub inne rzeczy, które mogą się jeszcze komuś przydać, przekaż je organizacjom dobroczynnym typu PCK
• zapisuj kartki papieru po obu stronach

Mogą wlepić ci mandat
Regulamin utrzymania czystości i porządku w Łodzi zobowiązuje wszystkich mieszkańców miasta do selektywnej zbiórki odpadów. Strażnicy miejscy sprawdzają, czy przed wieżowcami, blokami i kamienicami stoją pojemniki i wiszą worki. Kontrolują też, czy właściciele domków jednorodzinnych mają podpisane umowy na wywóz nieczystości. Tym, którzy nie poddadzą się nakazowi segregacji, grozi mandat do 500 zł. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że kary grożą właścicielom nieruchomości, a nie ich mieszkańcom.

Do worka i pojemnika z napisem "mokre-bio" wyrzucamy: odpady z owoców i warzyw, odpadki kuchenne, fusy od herbaty, kawy wraz z filtrami, skorupki jaj.
• Nie należy wrzucać: resztek mięsa, wędlin, ryb, kości.

Do worków i pojemników z napisem surowce wyrzucamy: opakowania z papieru i tektury, gazety, opakowania plastikowe po produktach spożywczych (jogurtach, napojach, serkach, kefirach itp.), opakowania po produktach chemii gospodarczej i kosmetykach, torebki foliowe, metale (puszki po napojach, narzędzia, zabawki itp.).
• Nie należy wrzucać: opakowań z tetry, pampersów, opakowań po środkach ochronny roślin, farbach, lakierach, olejach spożywczych, olejach technicznych, lekach. Plastikowe opakowania starajmy się zgniatać, odkręcając z nich wcześniej nakrętki.

Do worka z napisem szkło wyrzucamy: słoiki, butelki, szklanki.
• Nie należy wrzucać szyb okiennych, luster, porcelany, szkła zbrojonego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto