Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Rustavi na Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej

Łukasz Kaczyński
"Motywy pasyjne" Grażyny Strykowskiej otworzyły XV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
"Motywy pasyjne" Grażyny Strykowskiej otworzyły XV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej fot. Jakub Pokora
W poniedziałek po południu w koncercie "Wczesne hymny cerkiewne" wystąpił pochodzący z Gruzji Chór Rustavi. Powstały w 1968 roku zespół silnie odwołuje się do tradycyjnej sztuki ludowej. Kieruje nim Badri Toidze, dyrygent, artysta ludowy. Skład Rustavi tworzą pieśniarze pochodzący z różnych części kraju, którzy urozmaicają twórczość chóru wyniesionymi z regionalnych tradycji cechami.

Głównym choreografem Rustavi jest Pridon Sulaberidze, jeden z najlepszych gruzińskich tancerzy, a swego czasu wiodący artysta Narodowego Baletu Gruzińskiego. Celem, jaki stawia przed sobą w pracy z chórem, jest odtworzenie starożytnych elementów ludowych tańców gruzińskich. Jego również zasługą jest, iż Rustavi opracowało różnorodny repertuar tańców z całej Gruzji. Zespół wielokrotnie był nagradzany, m.in. Międzynarodową Nagrodą Alberta Schweitzera, medalem Gruzji, a także Nagrodą Państwową, przyznaną choreografowi Pridonowi Sulaberidze.

Również od poniedziałku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oglądać można wystawę akwareli Vincenta Hložníka, słowackiego grafika, malarza, ilustratora książek, zatytułowaną "Biblia w obrazach". To ekspozycja artysty i pedagoga, który stworzył podwaliny pod słowacką szkołę graficzną.

Hložník inspiracje czerpał z historii i współczesnego malarstwa europejskiego (od ekspresjonizmu i surrealizmu po neorealizm), a zbiory jego malarskich prac zalicza się do największych, jakie powstały na Słowacji w drugiej połowie XX wieku.

Przez dekadę Hložník zajmował stanowisko profesora w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie, które musiał opuścić po tym, jak publicznie sprzeciwił się wejściu wojsk Armii Czerwonej do Czechosłowacji w 1968 roku. Nad cyklem akwarel o tematyce biblijnej pracował przez dwadzieścia lat i aż do śmierci w 1997 roku nie doczekał się autorskiej wystawy.

W poniedziałek również zobaczyć mogliśmy głośny spektakl Teatru Provisiorium "Bracia Karamazow", na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, w reż. Janusza Opryńskiego. Jak przyznaje reżyser, przedstawiona na scenie interpretacja głównych motywów powieści naznaczona jest dziełami na temat Dostojewskiego i Rosji autorstwa prof. Cezarego Wodzińskiego, filozofa i eseisty.

We wtorek XV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej oferuje nam wernisaż wystawy "Malarstwo i rysunek" polsko-włoskiego malarza i witrażysty Jana Głowackiego (godz. 13, Galeria Stara w ŁDK) oraz spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy "Pierwsza komunia" w reż. Pawła Kremzy (godz. 19, Teatr Powszechny).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto