Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny żywności najwyższe od dekady - w ciągu roku wzrosły o ponad 6 procent!

Redakcja
W skali roku żywność w Polsce zdrożała o ponad 6 procent – skutki tego łodzianie odczuwają już w swoich portfelach, szczególnie, że przez pandemię wiele osób straciło pracę albo zdecydowanie mniej zarabia.

Ceny żywności w Polsce rosną szybciej niż w poprzednich latach - wynika z analizy ekspertów. Obliczyli oni, że w ostatnich dziesięciu latach średni roczny wzrost cen żywności wynosił ok. 2,5 procent, czyli był mniej więcej trzykrotnie niższy niż obecnie. Co miało na to wpływ? Na pewno sytuacja związana z globalną pandemią, ale też warunkami pogodowymi.

Wśród produktów, które na co dzień są niezbędne w domowym gospodarstwie ceny owoców poszły w górę o 22 procent, wieprzowiny o 17 procent, pieczywa o prawie 9 procent, warzyw o 8,1 procent, cukru o 7,8 procent, nabiału (z wyłączeniem jaj) o 3,6 procent.
Potwierdzają to robiący zakupy klienci oraz sami handlowcy.

- Teraz, w środku sezonu na krajowe owoce i warzywa, zamiast się nimi cieszyć i robić zapasy na zimę – liczymy każdą złotówkę – przyznają kupujący. - Truskawki i wiśnie po 10 złotych, czereśnie po 15 złotych za kilogram, pudełko 250 g malin za 7 złotych Te ceny nie spadają. Kilogram ogórków do kiszenia na rynku kosztuje 6 złotych, papryki – 14 złotych, a zielonej fasolki szparagowej – 15 złotych.

- Podrożała mąka – zauważają klienci. - Jeszcze do niedawna cena za kilogram pszennej płaciło się 2,99 złotych, a dziś – 3,19 zł.

W niektórych sklepach wyższe są już ceny pieczywa. Np. w jednym ze sklepów spożywczych na Górnej bułka z ziarnem kosztowała 69 groszy, a teraz – 79 groszy.

- Na rynku hurtowym ceny mięsa – wieprzowiny czy drobiu – wręcz się obniżyły, co związane było ze zmniejszonym popytem – zauważa Zygmunt Śmiechowicz, przedsiębiorca branży mięsnej. - Nieczynne były przedszkola, szkoły, restauracje, hotele. Również w sklepach ceny tych mięs nie są wysokie, choć rynek detaliczny rządzi się swoimi prawami. Na pewno natomiast o ok. 10 procent wyższe są ceny wyrobów gotowych – wędlin, kiełbas.

Widać to w sklepowych ladach. Za szynkę wieprzową trzeba dziś zapłacić 34-36 złotych za kilogram, a nie dziwią też ceny powyżej 40 złotych za kilogram. Cena suchej kiełbasy krakowskiej lub myśliwskiej sięga 50 złotych za kilogram. Kiełbasa wiejska kosztuje 20-22 złote za kilogram.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto