Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CENY PRZEJAZDU AUTOSTRADAMI W EUROPIE. Ile zapłacisz za autostrady w Europie? Na urlop własnym samochodem - czy to się opłaca?

a.w.
Ile kosztują autostrady? Wybierasz się w dłuższą podróż? Planujesz urlop w Europie? Wynajmujesz samochód na wakacjach? Sprawdź ile kosztują autostrady i przekonaj się, że podróżowanie może być tanie. Płacenie za przejazd drogami szybkiego ruchu to przyjemność, za którą trzeba zapłacić. Gdzie wykupuje się winiety? W jakich krajach zapłacisz za konkretną liczbę kilometrów autostrad?

Czy polskie drogi są najdroższe w Europie? Takie przekonanie krąży w opiniach kierowców. Co więcej, potwierdzają to niektóre raporty tworzone na zamówienie konkretnych gazet, instytucji czy rządów poszczególnych państw. Polskie autostrady z pewnością są za drogie w porównaniu z ich kondycją i jakością jazdy po nich. Ceny za przejazd polskimi autostradami są też nieadekwatnie wysokie w porównaniu ze średnim dochodem.

Jak to jest w innych krajach Europy? Ile kosztują autostrady w najczęściej odwiedzanych przez polskich kierowców miejscach? Dojazd do niektórych kurortów może być tańszy samochodem niż innym środkiem transportu.

Ile kosztują autostrady w Europie?

Ceny opłat za autostrady w Europie pokrywają z jednej strony ich budowę, z drugiej zaś - utrzymanie. Zaskakująco wysokie ceny opłat za przejazd autostradami w Polsce nie współgrają z dobrą kondycją nawierzchni i praktycznością tych dróg. Co ciekawe, w większości krajów, właściciele dróg w celu pobrania opłat za podróż autostradą, korzystają z punktów poboru opłat obsługiwanych przez podmioty prywatne. To wiąże się ze zmniejszeniem biurokracji, podziałem odpowiedzialności, usprawnieniem działania tych punktów.

Kto jest odpowiedzialny za autostrady?

Europejskie autostrady są w większości drogami państwowymi, które są finansowane z podatków i ceł. Taki system finansowania autostrad wykorzystują m.in.:

 • Belgia,
 • Luksemburg,
 • Holandia,
 • Estonia,
 • Łotwa,
 • Litwa,
 • Dania,
 • Islandia,
 • Norwegia,
 • Szwecja,
 • Albania,
 • Malta,
 • Czarnogóra,
 • Niemcy.

Urlop w Europie? Ile trzeba zapłacić za autostrady?

Opłaty za przejazd po autostradach w Europie są bardzo różne. Co więcej panuje w nich różny sposób opłacania. W niektórych państwach wykupuje się winiety na jeden 1, 7 lub 10 dni albo na całym miesiąc. W innych krajach Europy płaci się za konkretny odcinek drogi. To dlatego tak trudno jest zbadać, w którym kraju korzystanie z autostrad jest najdroższe.

Dziennikarze „Blick”, jednego ze szwajcarskich tytułów, na podstawie własnego śledztwa i obliczeń przeprowadzonych w 2017 roku postawili własne argumenty na stół. Według wspomnianego raportu najtaniej jest w Rumunii, w której kierowcy za tydzień jazdy po autostradzie muszą zapłacić ok. 13 zł. Tanie podróżowanie czeka nas także w Mołdawii, gdzie za przejazd autostradami zapłacimy ok. 17 zł. To dwa wakacyjne kierunki, więc to ile zapłacimy za autostrady jest szczególnie ważne.

Jeśli w drodze na wymarzony urlop musisz przejechać przez Słowenię czy Czechy, warto się przygotować na wysokie koszty przejazdu. Winiety w Słowenii kosztują 65 zł za tydzień zaś w Czechach ok. 56 zł za 10 dni.

Autostrady w Turcji

Turcja to jeden z bardziej popularnych kierunków wyjazdowych Polaków. Spędzamy tam nie tylko wakacje, ale też krótsze przerwy świąteczne czy majowe. Ciepły klimat, bliskość morza i możliwość dojechania na miejsca własnym samochodem zachęcają turystów do odwiedzenia Turcji. Doliczyć do tego należy jeszcze jeden, zasadniczy plus. Autostrady w Turcji są najtańsze w Europie. Mówią o tym co najmniej dwa raporty przygotowane przez różne podmioty. Za przejazd autostradami w Turcji zapłacimy 70 centymów / 100 km (to jest ok. 3 złotych).

Wielka Brytania na weekend

Przed wielką rewolucją lotniczą Polacy na wyspy najczęściej jeździli autobusami lub samochodami. W dalszym ciągu popularne jest podróżowanie do Wielkiej Brytanii samochodem. Szczególnie, że trasa wiedzie przez 4 państwa i jest założona na niecałą dobę bez przystanków. Po drodze przejeżdżamy przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję, zanim dotrzemy do Wielkiej Brytanii. Dla tych, którzy po wyspach chcą podróżować samochodem dobra informacja jest taka, że autostrady w Wielkiej Brytanii są tanie, zapłacimy za nie ok. 2 franki / 100 km (ok. 8 złotych).

Sprawdź,

Ile kosztuje przejazd autostradą? Słowenia

Do ceny wakacji w tym malowniczym kraju, jeśli chcemy zwiedzić go przemieszczając się samochodem, musimy doliczyć ok 130 zł za winiety. Lepiej wydać te pieniądze, bo złapani na gorącym uczynku, bez winiety, zapłacimy kolosalną karę prawie 3,5 tysiąca złotych.

Winieta na 7 dni w Słowenii kosztuje ok 65 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Węgry

Mówi się Polak Węgier dwa bratanki, dlatego Polacy chętnie odwiedzają ten kraj, w czasie długich weekendów, świąt czy popularnych jednodniówek. Podróż samochodem na Węgry wiąże się w z koniecznością wykupienia winiety. Dlaczego warto spełnić tren obowiązek? Kara za brak posiadania winiety wynosi 4 razy więcej.

Winieta na 10 dni na Węgrzech kosztuje ok. 50 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Austria

Austria to kierunek zimowych podróży. W Austrii zastajemy warunki, które sprzyjają sportom zimowym. Wybierając się na krótki wypoczynek do Austrii, dodatkowy koszt winiety nie będzie wysoki.

Winieta na 10 dni w Austrii kosztuje ok 40 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Bułgaria

Popularny kierunek na letnie wakacje. Polacy pokochali Bułgarię za klimat, pogodę, otwartość na turystów. Podróż samochodem do Bułgarii trwa niecałą dobę (bez przystanków). Podróż do Bułgarii samochodem jest o tyle ciekawa, że zwiedzić można całe wybrzeże Morza Czarnego. Winiety w Bułgarii należą do tańszych w Europie.

Winieta na 7 dni w Bułgarii kosztuje ok 35 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Mołdawia

Mołdawia z pozoru nie ma nic do zaoferowania. Brak dostępu do morza czy wysokich gór. Turystyka w tym kraju zaczyna jednak kwitnąć. Szczególnie turystyka winna. Mołdawskie winnice to jedna z atrakcji, dla których warto się tam wybrać. Za kierownicą trzeba spędzić około 15 godzi. Winiety w Mołdawii są bardzo tanie.

Winieta na 7 dni w Mołdawii kosztuje 17 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Rumunia

Chcesz spędzić tam swój urlop? To bardzo ekonomiczna wersja. Winiety w Rumunii są najtańsze w Europie. Rumunia zachęca wybrzeżem Morza Czarnego i klimatycznym Bukaresztem.

Winieta na 7 dni w Rumunii kosztuje 13 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Grecja

Z większymi opłatami za przejazd autostradami zapłacimy w krajach, które pobierają opłaty w punktach, na tzw. bramkach. Grecja jest jednym z takich krajów, gdzie zapłacimy za konkretną ilość przejechanych kilometrów. To nie sprzyja zbytnio turystyce samochodowej i nie jest ekonomiczne. Grecja nie jest jednak najdroższym krajem do samochodowych podróży

Koszt przejechania 100 km w Grecji to 35 – 60 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Hiszpania

Hiszpańskie autostrady są o połowę tańsze niż polskie.

Koszt przejechania 100 km w Hiszpanii to 40 – 50 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Włochy

Wybierając się do słonecznej Italii musimy zabezpieczyć do najmniej 40 zł za każde przejechane 100 km autostrad. To średnia cena za autostrady w Europie.

Koszt przejechania 100 km w Hiszpanii to ok 40 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Francja

Mocno turystyczna Francja za podróżowanie po autostradach życzy sobie 40 zł za 100 km. Francja jest ciekawym krajem do naśladowania, doskonale skomunikowane miasta i miasteczka, możliwość szybkiego dojazdu do wybranych turystycznych miejsc. Francja zamiast budować nowe drogi kładzie nacisk na dostosowanie obecnych do standardów i jakości autostrady. Dzięki temu we Francji możemy liczyć na tysiące kilometrów autostrad, dzięki którym szybko i sprawnie przemieścimy się po kraju.

Koszt przejechania 100 km we Francji to ok 40 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Chorwacja

Długie i malownicze wybrzeże Adriatyku zachęca do wakacyjnych podróży. Polacy do Chorwacji wybierają się nie tylko w wakacje. Ten region przyciąga jak magnez. Podróż samochodem do Chorwacji zajmuje niecałe 12 godzin. Podróżowanie po Chorwacji również nie należy do drogich. Za autostrady na południowym wschodzie Europy zapłacimy 20-30 zł za 100 km.

Koszt przejechania 100 km w Chorwacji to ok 20 - 30 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Portugalia

Kolejny nadmorski kraj który warto odwiedzić. Wybierając się w podróż samochodem, lub wypożyczając auto na miejscu trzeba się doliczyć z niewielkimi dodatkowymi kosztami za przejazd autostradami.

Koszt przejechania 100 km w Portugalia to 10 – 30 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Serbia

Serbia przyciąga turystów pomimo tego, że nie ma dostępu do morza. Serbia często jest wybierana jako kraj na wycieczkę objazdową.

Koszt przejechania 100 km w Serbia to ok. 15 zł

Ile kosztuje przejazd autostradą? Bośnia i Hercegowina

Kolejny kraj na wycieczkę objazdową. Doskonała propozycja dla tych, którzy lubią podróżować samochodem.

Koszt przejechania 100 km w Bośnia i Hercegowina to ok. 15 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: CENY PRZEJAZDU AUTOSTRADAMI W EUROPIE. Ile zapłacisz za autostrady w Europie? Na urlop własnym samochodem - czy to się opłaca? - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto