Ceny biletów MPK w Łodzi wzrosną o ponad 30 proc. Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej w Łodzi zatwierdzona przez radnych 13.01.2022

Marcin Darda
Marcin Darda

Wideo

Udostępnij:
Nowe ceny biletów MPK Łódź wyższe o ponad 30 procent są już zatwierdzone przez radnych. Rada Miejska Łodzi na nadzwyczajnej sesji w środę (12 stycznia) podniosła ceny biletów komunikacji miejskiej. O ile uchwały nie zakwestionuje wojewoda łódzki, wyższy o ponad 30 proc. cennik będzie obowiązywał od 1 marca.

Po tym, jak w grudniu 2021 r. projekt uchwały zakładającej podwyżki z przyczyn formalnych spadł z sesji, było jasne, że wyższy cennik nie wejdzie od 1 lutego. To dlatego – jak ustaliliśmy – władze Łodzi nie czekały do kolejnej sesji 19 stycznia, a wnioskowały o zwołanie sesji nadzwyczajnej o tydzień wcześniej, dla pewności, by wyższe ceny na pewno zaczęły obowiązywać od 1 marca, bo proces zatwierdzania uchwały przez wojewodę – o ile nie będzie miał uwag – trwa trzy do czterech tygodni.

Podwyżka, jak w listopadzie anonsowali sekretarz miasta i wiceprezydenci Łodzi, wynikać ma głównie z rosnących cen energii, paliwa, inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń, które od 1 stycznia 2022 r. otrzymała załoga Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Na pytania radnych, głównie opozycyjnych z klubu PiS i niezależnych, odpowiadał prezes MPK Zbigniew Papierski. Z danych przedstawionych przez prezesa wynika, że w skali „rok do roku” MPK o 22 mln zł zapłaci drożej za paliwo i energię, kolejne 22 mln zł więcej to koszty wzrostu wynagrodzeń i pochodnych, o 2 mln zł więcej spółka zapłaci za usługi ochrony i sprzątania. Prezes MPK zaznaczył też, że sytuacji nie zmienią zapowiadane przez rząd obniżki VAT i akcyzy na paliwo i energię, bo dotyczą klientów indywidualnych, bądź dostawców, z którymi kooperuje MPK.

Politycznym wydarzeniem sesji był brak poparcia dla podwyżek cen biletów uchwały przez Łódzką Lewicę, klubu założonego przez byłych radnych SLD, którzy podwyżki uznali za zbyt wysokie i wstrzymali się od głosu. Przeciw był klub PiS i niezależni radni Marta Grzeszczyk i Bartłomiej Dyba-Bojarski, ale by podwyżki przeszły, wystarczyło 25 głosów za oddanych przez radnych Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

O ile wzrosną ceny konkretnych biletów? Cena biletu 20-minutowego normalnego wzrośnie z 3 zł do 4 zł, a 40-minutowego z 3,80 zł do 5 zł., ulgowe z 1,5 i i 1,9 zł. do 2 i 2,50 zł. Wróci także wydłużony czas biletów ze względu na opóźnienia taboru tłumaczone miejskimi inwestycjami, czyli 20-minutowy bilet będzie obowiązywał przez 40 minut, a 40-minutowy przez 60 minut. Przy czym wydłużenie ważności biletów nie będzie obowiązywać do końca 2020 r, a do końca 2023 r. jak przewiduje uchwała.

Najpopularniejszy, 30 dniowy, imienny bilet miesięczny normalny na wszystkie linie będzie kosztował 152 zł, a ulgowy 76 zł. Posiadacze Karty Łodzianina zapłacą mniej: 126 zł za normalny, a 63 zł za ulgowy. 30 dniowy bilet normalny na okaziciela ma kosztować 228 zł, a ulgowy 114 zł. Roczne koszty funkcjonowania MPK to 630 mln zł, sprzedaż biletów w 2022 r. zakładana jest na poziomie 230 mln zł.

HOROSKOP NA NOWY ROK

HOROSKOP 2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tusekkłamczyszek
No i menele mają co chcieli. Zdanowska, komuchy i złodzieje z PO z Rady Miejskiej tramwajami nie jeżdżą i ceny biletów mają gdzieś. A i swoje podwyżki poborów trzeba z czegoś pokryć.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie