MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Całująca się para w Nowym Jorku i Tczewie. Słynne zdjęcie Alfreda Eisenstaedta. Oto jego historia

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Alfred Eisenstaedt uważany jest za ojca fotografii reportażowej. Słynny nieżyjący już fotografik urodził się w Tczewie, z którego później wyemigrował z rodzicami do Niemiec, a później do USA. Całująca się para na środku Times Square to jedno z najbardziej znanych zdjęć w historii fotografii. Zostało wykonane 14 sierpnia 1945 r. po podaniu informacji o poddaniu się Japonii i zakończeniu wojny. W Tczewie jest mural nawiązujący do tego słynnego zdjęcia i Alfreda Eisenstaedta.

Alfred Eisenstaed mieszkał w Tczewie do 1906 roku

Alfred Eisenstaedt urodził się w 1898 roku w Tczewie (wtedy Dirschau) w rodzinie żydowskiego kupca Josepha Eisenstaedta oraz Reginy z domu Schoen. Do 8 roku życia mieszkał wraz z rodzicami w kamienicy przy dzisiejszej ulicy Chopina 33 (wtedy Marienburger Strasse 16). W 1906 roku cała rodzina wyemigrowała do Berlina. W 1935 roku Alfred Eisenstaedt wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Słynna całująca się para na okładce magazynu "Life"

Fotografią interesował się od młodzieńczych lat. Prawdziwą karierę zrobił w Stanach Zjednoczonych. Był jednym z pierwszych fotografów magazynu "Life". To na okładce tego magazynu ukazała się słynna fotografia z całującą się parą. Pracował dla niego w latach 1936-1972. Był autorem 92 okładek i 2500 ilustracji.

Alfred Eisenstaedt fotografował znane postaci ze świata polityki oraz ze świata filmu i estrady. To m.in.: W. Churchill, J.F. Kennedy, Marylin Monroe, Marlena Dietrich, Sophia Loren. Dokumentował także wydarzenia z europejskich miast. Był laureatem wielu nagród.

Zobacz także:

Wróćmy do słynnego zdjęcia całującej się w Nowym Jorku pary. Tak naprawdę były to dwie wcześniej nieznające się osoby. 22-letni marynarz George Mendonsa na wieść o zakończeniu wojny wyszedł z kina i w przypływie euforii oraz po wcześniej wypitym alkoholu zaczął całować na Times Square wszystkie napotkane kobiety, w tym i pielęgniarkę 21-letnią Gretę Friedman. I w tym miejscu znalazł się Alfred Eisenstaedt (całujące się osoby uwiecznił także inny fotograf, ale zdjęcie wykonał z boku i nie miało ono tej mocy, co fotografia Eisenstaedta).

Dodajmy, że marynarz był wtedy na randce z dziewczyną, która później została jego żoną (jak stwierdziła po latach, nie miała pretensji o to, że George Mendonsa w czasie historycznej chwili całował inne kobiety).

Przez wiele lat nie znano tożsamości całującej się pary

Trzeba jeszcze dodać, że przez kilkadziesiąt lat redakcja magazynu "Life", nie mówiąc już o opinii publicznej, nie znała tożsamości okładkowych postaci. Greta Friedman zobaczyła okładkę ze swoim zdjęciem jeszcze w 1945 r., ale do lat 80. XX wieku nie ujawniła swojej tożsamości. George Mendonsa o zdjęciu dowiedział się 35 lat później od znajomego fotografa.

George Mendonsa i Greta Friedman ponownie spotkali się na Times Square w 2012 r, a więc 67 lat od wykonania słynnego zdjęcia. Oboje już nie żyją. Greta Friedman zmarła w 2016 r., a George Mendonsa w 2019 r.

10 lat temu w Tczewie powstał mural z całującą się parą

W lipcu 2014 roku na ścianie bloku przy Al. Zwycięstwa 1 w Tczewie powstał mural, z inicjatywy społeczników i władz miasta, który nawiązuje do słynnego zdjęcia i upamiętnia Alfreda Eisenstaedta (kilka lat wcześniej zorganizowano w Tczewie sesję popularnonaukową poświęconą fotografikowi). Teraz mural został odnowiony.

CZYTAJ TAKŻE: Unikalne fotografie z miast i wsi Kociewia. Tczew, Gniew, Pelplin i inne miejscowości

Centralnym punktem muralu jest oczywiście całująca się para. Tło muralu to zarys tczewskich kamieniczek, czyli przypomnienie o tczewskich korzeniach fotografa.

Alfred Eisenstaedt zmarł w sierpniu 1995 r. Miał 97 lat.

Zobaczcie zdjęcia:

Z lewej: zdjęcie wykonane w 1945 r. przez Alfreda Eisenstaedta. Z prawej: tczewski mural.

Całująca się para w Nowym Jorku i Tczewie. Słynne zdjęcie Al...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Całująca się para w Nowym Jorku i Tczewie. Słynne zdjęcie Alfreda Eisenstaedta. Oto jego historia - Tczew Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto