Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzą oficynę kamienicy przy ul. Zielonej w Łodzi

Piotr Jach
Piotr Jach
UMŁ
Rozpoczęło się wyburzanie lewej oficyny rewitalizowanej kamienicy przy ul. Zielonej 6, w której już od lipca trwają prace remontowe.

– Rozbiórka potrwa około tygodnia i pozwoli nam kontynuować prace na kolejnych budynkach – mówi Krzysztof Zieliński, przedstawiciel wykonawcy, firmy Zap-Bud.
Wykonane do tej pory prace skupiały się przede wszystkim na wzmocnieniu konstrukcji nośnych pozostałych budynków na tej nieruchomości, czyli gmachu frontowego oraz prawej oficyny. Wykonano m.in. stemplowanie stropów i zamontowano ściągi spinające ściany.
– W środku także wyburzenia: ścian działowych i sufitów. Przy okazji udało się odkryć kilka elementów, takich jak posadzka, czy sztukaterie na suficie. – mówi Tomasz Piotrowski, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, która finansuje remont.
Za 2 lata budynek zostanie przekształcony w biura z lokalami usługowymi na parterze.

- Chcemy w przyszłym roku rozpocząć proces poszukiwania tutaj najemców, tak by w momencie odbioru technicznego inwestycji, mielibyśmy podpisane wszystkie umowy i żeby budynek mógł być z dnia na dzień zasiedlony - dodaje Piotrowski.

Historia kamienicy

Powstanie tej wielkomiejskiej kamienicy datowane jest na rok 1894. Wcześniej na parceli przy ul. Zielonej 6 znajdował się murowany dom z blaszanym dachem oraz zabudowania gospodarcze, a właścicielem posesji był Fryderyk Florian Miller.
We wrześniu 1879 r. Miller sprzedał nieruchomość Ickowi i Rozalii Aurbach. To oni rozbudowali kamienicę. W pierwszej kolejności
poszerzono budynek od zachodniej strony (prawa oficyna) oraz nadbudowano go o dwa kolejne piętra. Wtedy także powstała podpiwniczona, czterokondygnacyjna oficyna zachodnia i parterowa służbówka w głębi posesji. Najpóźniej powstał projekt rozbudowy budynku frontowego autorstwa Franciszka Chełmińskiego i Alwill Jankau. To im kamienica zawdzięcza czwartą kondygnację i
neobarokowy charakter.
W 1906r . za kwotę 48 tys. rubli nieruchomość została odkupiona od Aurbachów przez Dom Bankowy Wilhelm Landau, w 20-leciu międzywojennym wróciła ponownie do pierwotnych właścicieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto