Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzą łódzkie zakłady Fakora. Inwestor robi miejsce pod centrum handlowe

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Właściciel dawnych zakładów Fakora mieszczących się na rogu ul. ...
Właściciel dawnych zakładów Fakora mieszczących się na rogu ul. ... Emilia Białecka *Emkanabe*
Właściciel dawnych zakładów Fakora mieszczących się na rogu ul. Rzgowskiej i Warneńczyka dopiął swego. Otrzymał zgodę na wypis z rejestru zabytków część budynków, teraz będzie mógł postawić tam centrum handlowe.
Zobacz też: Pożar w Unionteksie: wywłaszczą właściciela, a może powstanie system ochrony zabytków?

"Nasze miasto traci kolejną fabrykę. Po skandalicznej decyzji m.in. ministra Bogdana Zdrojewskiego fabryka Fakora przestała być zabytkiem i właśnie burzona jest przez 'inwestora'" - taką wiadomość otrzymaliśmy dziś (23 czerwca) po południu od Huberta Barańskiego z Fundacji Normalne Miasto - Fenomen.

Niestety to prawda, na teren Fakory znajdującej się na rogu ul. Rzgowskiej i Warneńczyka wjechał ciężki sprzęt i rozpoczął wyburzanie.

Jeszcze do niedawna, niektóre znajdujące się tam budynki - m.in. odlwenia żelaza, fabryczna wieża ciśnień, komin fabryczny, a także budynek socjalny wpisane były do rejestru zabytków, w związku z czym inwestor nie mógł ich wyburzyć.


Zobacz też: W sierpniu ubiegłego roku spłonęła zajezdnia Dąbrowskiego


Niestety motywacja dewelopera była duża, bowiem Firma Plaza Centers od dawna miała już swoje plany na wykorzystanie tego terenu. Odwołała się zatem do Ministerstwa Kultury, który po rozważeniu argumentów za i przeciw podjął decyzję o usunięciu z rejestru zabytków budynku socjalnego i odlewni żelaza.

Według planów Plaza Centers, na terenie dawnej Fakory powstanie centrum handlowe.


Zakłady Fakora - odlewnia żeliwa została założona w 1866 roku przez Towarzystwo John, Krebs & C.O. Wtedy, w pierwszej kolejności, powstał zakład przy ul. Warneńczyka 18. Budynek fabryki przy ul. Rzgowskiej 142 został wybudowany później, w 1913 roku.

W 1903 roku w Fakorze wyprodukowano pierwszy kocioł, a w 1929 r. Zakład zdobył Złoty Medal za żeliwny kocioł grzewczy opalany węglem.

W 2007 roku fabryka uległa częściowemu spaleniu, a 2 lata później Zakłady zostały sprzedane firmie Plaza Centers, która miała w planach budowę centrum handlowego na terenie dawnej odlewni.

Czytaj codziennie:  MMŁódź.pl/Wiadomości

Polecamy na MM Łódź
Juwenalia 2012 w Łodzi| Noc Muzeów 2012 w Łodzi | Student na rowerze | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|PKP - rozkład jazdy| Karaoke w Łodzi| Auto Radar

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto