Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2013: Poradnik. Jak i gdzie głosować? Jak policzą głosy?

Redakcja
Kadr z filmu promocyjnego na YouTube
Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące głosowania w sprawie Budżetu Obywatelskiego 2013.

Do łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2013 zgłoszono aż 908 wniosków. 762 z nich (84 proc.) zostały zaopiniowane pozytywnie przez Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego. To spośród nich mogą wybierać mieszkańcy.

Na co głosować?

Projekty zostały podzielone na 6 kategorii. Dotyczą one Bałut, Górnej, Polesia, Widzewa i Śródmieścia. Osobną grupę stanowią projekty ogólnomiejskie. Mieszkaniec danej dzielnicy będzie mógł oddać głosy tylko na projekty ze swojej dzielnicy oraz na ogólnomiejskie. A więc np. mieszkaniec Widzewa nie będzie mógł głosować na projekty dotyczące Śródmieścia, itd. Lista wszystkich wniosków z podziałem na dzielnice dostępna jest na stronie http://budzet.dlalodzi.info/zaglosuj/

Kiedy głosować?

Głosowanie rozpocznie się 21 września o godz. 0:01 i potrwa do 29 września do godz. 16.

Kto może głosować?

Aby wziąć udział w głosowaniu trzeba posiadać adres zamieszkania w Łodzi i najpóźniej w dniu głosowania mieć skończone 16 lat. Nie jest brane pod uwagę miejsce zameldowania. Jedynymi danymi, które trzeba będzie podać na karcie do głosowania będą: imię, nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.

Gdzie głosować?

Organizatorzy przewidzieli trzy sposoby głosowania:

  • Przez Internet: Pod adresem http://budzet.dlalodzi.info/zaglosuj/ zostanie uruchomiona specjalna aplikacja, dzięki której będzie można oddać głos bez wychodzenia z domu. Co ważne, z tego samego komputera można oddać nieskończoną ilość głosów. Jednak gdy powtórzy się numer PESEL, oba głosy będą nieważne.

  • Korespondencyjnie: Wydrukowaną kartę do głosowania można przesłać na adres: Urząd Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, 90-026 Łódź. Kartę należy wydrukować w oryginalnym rozmiarze. Głos musi dotrzeć fizycznie do urzędu najpóźniej do 29 września do godz. 16. Liczy się data doręczenia, nie stempla pocztowego.

  • Osobiście w punkcie wyborczym - w każdej dzielnicy zostaną utworzone co najmniej dwa punkty wyborcze. Lista punktów wyborczych jest dostępna pod adresem: http://budzet.dlalodzi.info/zaglosuj/ Punkty będą otwarte w dniach 21-28 września w godz. 10-18, a 29 września w godz. 10-16.

Karty do głosowania można pobrać ze strony http://budzet.dlalodzi.info/do-pobrania/ i dowolnie kopiować. Nie trzeba głosować osobiście. Jedna osoba może oddać do punktu wyborczego nieograniczoną liczbę kart. Ważne, aby wpisane dane były czytelne. W przeciwnym razie głos będzie nieważny.

Jak głosować?

Każdy z mieszkańców będzie miał 5 głosów na zadania lokalne i 5 głosów na zadania ogólnomiejskie. Na jeden projekt można oddać tylko jeden głos.

Kiedy wyniki?

Wyniki głosowania poznamy najpóźniej do końca października. Wszystko zależy od frekwencji oraz liczby głosów złożonych osobiście lub korespondencyjnie.

Jak policzą głosy?

Każdy głos zostanie zapisany "na konto" danego projektu. Do realizacji zostanie przekazanych tyle zadań, ile będzie można wykonać za kwotę 5 milionów złotych w przypadku zadań ogólnomiejskich i za 3 miliony złotych jeśli chodzi o zadania lokalne. Chodzi o to żeby wykorzystać całą dostępną pulę środków.

Jeśli dwa projekty otrzymają taką samą liczbę głosów, o tym, który zostanie zrealizowany zadecyduje losowanie. W przypadku wykluczających się projektów zostanie wybrany ten, który otrzymał więcej głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto