Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynki po gazowni przy Srebrzyńskiej trafią do rejestru zabytków

Wiesław Pierzchała
Budynki po gazowni na Polesiu to ciekawe połączenie architektury ceglanej i murowanej
Budynki po gazowni na Polesiu to ciekawe połączenie architektury ceglanej i murowanej Grzegorz Gałasiński
Dwa stylowe budynki po gazowni przy ul. Srebrzyńskiej w Łodzi prawdopodobnie trafią wkrótce do rejestru zabytków. Oba są w kiepskim stanie i wymagają generalnego remontu.

Budynki po gazowni znajdują się na dwóch działkach przy ul. Srebrzyńskiej 77/79 na osiedlu Montwiłła-Mireckiego na Polesiu. Jedna z działek należy do gazowni, a druga do prywatnego właściciela.

Fundacja Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce DOM z siedzibą w Zgierzu wystąpiła z wnioskiem do służb konserwatorskich o wpisanie budynków do rejestru zabytków.

- W sprawie tej wszczęliśmy już postępowanie. Chodzi o dawny budynek gospodarczy, dawny budynek biurowo-mieszkalny oraz pozostałości po murowanych fundamentach nieistniejącego zbiornika gazowego. Oba budynki nawiązują do architektury kurortowej, zwanej także szwajcarską, popularnej na przełomie XIX i XX wieku - wyjaśnia Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Przedstawiciele fundacji swój wniosek uzasadniają tym, że obiekty po gazowni mają wartość historyczną, utrzymane są w formie stylowych willi oraz znajdują się już w ewidencji zabytków. Ponadto są przykładami obiektów ceglanych połączonych z drewnianą snycerką. Do dzisiaj niewiele tego typu budynków przetrwało w Łodzi.

Zespół gazowy na Polesiu powstał w latach 1909 - 1910. Należał do Gazowni Miejskiej z siedzibą przy ul. Targowej. To właśnie tam zbudowano pięć zbiorników, zaś szósty wybudowano poza terenem gazowni - przy ul. Srebrzyńskiej.

Powstał tam duży zbiornik stalowy, nitowany - jeden z największych tego typu zbiorników w Łodzi. Miał 7 tys. metrów sześciennych. Z „centralą” przy ul. Targowej był połączony rurociągiem o długości 6 km. Niestety, z czasem został rozebrany i nie przetrwał do naszych czasów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Budynki po gazowni przy ul. Srebrzyńskiej trafi do rejestru

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto