Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowlana rewolucja w Teatrze Wielkim

ag88
ag88
W grudniu przyszłego roku Teatr Wielki zostanie zamknięty. Na teren łódzkiej opery wkroczy szereg ekip budowlano-remontowych.

Współfinansowana przez Unię Europejską przebudowa Teatru Wielkiego kosztować będzie blisko 59 mln zł.

Teatr przy Placu Dąbrowskiego to drugi, co do wielkości, obiekt teatralny w Polsce i jedna z większych scen operowych w Europie. Do użytku oddany został w połowie lat sześćdziesiątych i od tego czasu nie przeszedł gruntownego remontu.

Wyeksploatowane urządzenia i mechanizmy odbiegają już w znaczący sposób od przyjętych norm i standardów. - Budynek stał się niefunkcjonalny i nieprzystosowany do realizacji wielu produkcji teatralnych. Dlatego też możliwość skorzystania z tak znaczącego dofinansowania, stała się świetną okazją do całościowej modernizacji gmachu - poinformował Grzegorz Kruhły, zastępca dyrektora do spraw infrastruktury Teatru Wielkiego.

Remont w Teatrze Wielkim

W ramach całego projektu wyodrębniono trzy podstawowe zadania. Po pierwsze, rozbudowa i przebudowa budynku technicznego Teatru Wielkiego. Po drugie, modernizacja zaplecza technicznego sceny głównej i w końcu rewitalizacja zabytkowego wystroju, adaptacja holu szatniowego na potrzeby małej sceny, modernizacja instalacji wewnętrznych oraz wyposażenia pomieszczeń budynku głównego.

W październiku 2012 roku, a więc w czasie planowanego zakończenia remontu, Teatr Wielki będzie mógł poszczycić się nowymi, ale przede wszystkim własnymi magazynami dekoracji wielkoformatowych i kostiumów. Do tej pory Teatr wynajmuje dwa pomieszczenia na terenie Łodzi, co stanowi istotne utrudnienia przy realizacji poszczególnych przedstawień. - Magazynowanie dekoracji poza teatrem jest przeszkodą organizacyjną i finansową - tłumaczy Kruhły - Poza tym mamy problemy ze Strażą Miejską, bo rozpakowywanie dekoracji o wielkich gabarytach paraliżuje na długi czas ruch wokół teatru - dodaje.

Co więcej, Teatr usprawni i przystosuje do istniejących kryteriów instalacje przeciwpożarowe wraz ze zbiornikiem przeciwpożarowym, nad którym prace już trwają.

Z punktu widzenia samych widzów to, co najważniejsze, to otwarcie nowej Sceny Kameralnej, a także przebudowa wnętrza teatru, związana przede wszystkim z odświeżeniem foyer, instalacją klimatyzacji oraz korzystniejszą przebudową tzw.
ciągów komunikacyjnych.

Niestety, w ramach realizowanego projektu nie przewidziano budowy parkingu przy Teatrze, na którego brak narzekają zarówno bywalcy opery, jak i sami jej pracownicy. - To bardzo duży problem. Była już propozycja wybudowania podziemnego parkingu. Wtedy zaskoczyła nas decyzja o budowie fontanny przed budynkiem teatru. Wciąż nie możemy sfinalizować kwestii dotyczącej lokalizacji parkingu - informuje Kruhły.

Teatr Wielki będzie grał

Dyrekcja Teatru Wielkiego zapewnia, że pomimo zamknięcia gmachu, teatr będzie pracował. Przygotowywane w tym czasie produkcje będą miały swoje premiery po otwarciu zmodernizowanej sceny. Planowane jest również wystawianie spektakli
na innych scenach w Łodzi. W grę wchodzi tutaj Filharmonia Łódzka, Klub Wytwórnia i Teatr Muzyczny. Trwają również rozmowy z innymi operami w Polsce, między innymi we Wrocławiu i Poznaniu, o możliwościach gościnnych występów. - Mamy świadomość, że roczna przerwa w działalności stałej sceny grozi utratą części zespołu artystycznego. Zadbamy o to, aby artyści nie musieli szukać nowych miejsc pracy - zapewniał Kruhły.

Ostatni pełny sezon w Teatrze Wielkim

Dyrektor Kruhły podkreśla również, że jest optymistą i wierzy, że wszystko zakończy się zgodnie z planem, a widzowie już niebawem będą mogli cieszyć się nowoczesnym teatrem na miarę XXI wieku. - Najgorszy będzie dla nas rok 2012, bo wtedy spiętrzą się wszystkie prace. Mimo wszystko, jesteśmy dobrej myśli - uspokaja Kruhły.

Rozpoczynający się właśnie sezon teatralny 2010/2011 jest więc ostatnim pełnym sezonem przed zamknięciem Teatru. Warto więc go odwiedzić.

A już w najbliższą niedzielę (26 września) nadarzy się jeszcze jedna świetna okazja, aby uwiecznić obecny stan łódzkiej opery na zdjęciach. Wszystko w ramach Foto Deja: jaki ten Teatr Wielki. Zgłoś się już teraz!

Artykuł ten bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto