Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bracia Hirszenberg. Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

Dariusz Pawłowski
Bracia Hirszenberg. Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi
Bracia Hirszenberg. Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi materiały prasowe
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wystawę poświęconą braciom Hirszenbergom. Publiczność zobaczy blisko sto znakomitych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań słynnych braci Samuela i Leona (malarzy) oraz Henryka (architekta) Hirszenbergów, a także ich artystycznego otoczenia będzie można zobaczyć na wystawie .

Wernisaż wystawy „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej” w Muzeum Miasta Łodzi zaplanowano na 24 listopada.

„Laura" Hirszenberga wróciła do pałacu Poznańskiego

To pierwsza od ponad 80 lat monograficzna wystawa twórczości jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce - urodzonego w Łodzi malarza Samuela Hirszenberga i jego braci. Prace zostały wypożyczone z instytucji polskich i zagranicznych oraz od prywatnych kolekcjonerów. Niektóre z dzieł, np. sprowadzone specjalnie na tę okazję z Muzeum Historii Judaizmu w Paryżu, zostaną udostępnione łódzkiej publiczności po raz pierwszy po wojnie.

- Wystawa jest konsekwencją wieloletnich badań historii łódzkiej sztuki w kontekście międzynarodowym, które podejmowało Muzeum Miasta Łodzi - wyjaśnia Adam Klimczak, kurator wystawy. - Po zeszłorocznej ekspozycji z okazji 40-lecia muzeum, prezentującej kolekcję dzieł sztuki rodziny Poznańskich, uznaliśmy, że to właśnie twórczość artysty, którego mecenasem był Izrael Poznański oraz jego synowie, Samuela Hirszenberga, chcemy zaprezentować widzom.

Samuel Hirszenberg urodził się w Łodzi w 1865 roku. Jako nastolatek studiował w Krakowie, a następnie w Monachium i Paryżu. Później osiadł w Łodzi, w 1904 roku przeniósł się do Krakowa, aż w 1906 roku wyjechał do Jerozolimy, gdzie zmarł przedwcześnie w roku 1908. - Był pionierem polskiej sztuki żydowskiej, jej wybitnym przedstawicielem - podkreśla Adam Klimczak. - Malował monumentalne obrazy inspirowane literaturą, sceny o tematyce żydowskiej, pejzaże, portrety. Wiele jego prac zaginęło podczas wojny.

Niedawno zakończyły się prace konserwatorskie czterech obrazów Samuela Hirszenberga znajdujących się w Sali Jadalnej Muzeum Miasta Łodzi - jedynych tego typu zachowanych na świecie, zaprojektowanych jako element wystroju pomieszczenia. MMŁ i Muzeum Sztuki w Łodzi posiadają jeszcze inne obrazy wielkiego artysty, zachowane z wojennej pożogi.

Rodzina Hirszenbergów mieszkała w Łodzi przy ówczesnej ul. św. Jakuba. Państwo Hirszenbergowie mieli jedenaścioro dzieci. Wciąż niewiele wiemy o szczegółach życia niezwykłych braci.

Odkryto oryginalną dekorację sufitu sali jadalnej Pałacu Poznańskiego [ZDJĘCIA]

- Byli bezkompromisowi, niepokorni i oddani sztuce - dodaje Adam Klimczak. - Samuel współtworzył początki polskiej sztuki żydowskiej, Leon był bohaterem jej rozkwitu, a Henryk to już twórca ze wszech miar współczesny: nie tylko malarz, ale i architekt, projektant, już śmiało korzystający z życia.

Wstępem do tegorocznej wystawy była zorganizowana w roku 2015 międzynarodowa konferencja „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Sama ekspozycja jest owocem współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. W Łodzi prezentację można oglądać do 5 marca przyszłego roku. Od 30 marca prace zobaczą widzowie wspomnianego instytutu w stolicy.

Niezwykła wystawa nieznośnie zdolnych łódzkich braci zapowiada się na jedno z wydarzeń artystycznych roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto