Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko tonę żelastwa zdjęto już z szyj łódzkich czworonogów trafiających do schroniska przy ul. Marmurowej. Najmniejszy pies był yorkiem

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Kolejna skrzynka zapełniła się kolczatkami. Pojemnik od kilku lat stoi w korytarzu schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Marmurowej. Zapełnia się błyskawicznie. Wystarczy kilka tygodni by żelastwo straszyło z kąta. Kolczatki, które do niego trafiają są zdejmowane z szyj psów błąkających się po łódzkich ulicach i przywożonych do placówki przez Animal Patrol straży miejskiej. Z taką uprzężą przychodzą też do schroniska łodzianie, którzy chcą odebrać swoją psią zgubę lub zaadoptować czworonoga. Kolczatki są im odbierane i trafiają na stertę złomu. W ciągu ostatnich pięciu lat uzbierało się już kilkaset kilogramów żelastwa.

Waga rośnie błyskawicznie, bo kolczatki są ciężkie. W jednej skrzynce mieści się 50 kilogramów sprzętu, który przez wiele osób ciągle traktowany jest jak narzędzie treningowe dla psów o trudniejszym charakterze. Niestety kolczatka poza zadawaniem psu bólu nie powoduje u psa dobrych manier. Do tego potrzebny jest trening, w którym pies uczy się pozytywnych zachowań.

Kolczatka to nie jest metoda edukacyjna. Kolczatka jest ciężka, jej kolce wbijają się psu w szyję co może go zranić, zwłaszcza jak pies ciągnie na smyczy a właściciel ciągnie za smycz - wtedy ból jest największy. Niestety pies pod wpływem bólu może stać się jeszcze bardziej agresywny, a spacer kojarzy mu się z czymś nieprzyjemnym - tłumaczy Marta Olesińska, dyrektor schroniska przy ul. Marmurowej.

Opiekunowie, którzy zgłaszają się po psa z kolczatką są edukowani w tej sprawie, a kolczatkę wymienia się im na normalną obrożę. Niestety w Polsce metalowe obroże z kolcami nie są zabronione przez prawo i można je legalnie kupić w większości sklepów zoologicznych w Łodzi, a także w tych internetowych. Jedyny sposób na ich wycofanie z handlu to bojkot, czyli nie kupowanie. W wielu europejskich krajach kolczatki są zakazane przez władzę. W Holandii całkowity zakaz stosowania kolczatek obowiązuje od 1 lipca 2018 roku. Pierwszym krajem, który tego zakazał była Austria już w 2004 roku. Potem nastąpiło to w Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, niektórych regionach Włoch i Australii, Nowej Zelandii. W Wielkiej Brytanii, Luksemburgu czy Hiszpanii prowadzone są kampanie edukacyjne zmierzające do wydania całkowitego zakazu używania kolczatek. Podobnie jest w Łodzi. Łódzka kampania została zainicjowana w schronisku dla bezdomnych zwierząt i trwa od października 2016 roku. Twarzą kampanii jest Kamil Maćkowiak, łódzki aktor, który zapozował do serii plakatów z kolczatką na szyi. Niestety wrażliwość łodzian zmienia się bardzo powoli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto